Wydają miliony na cyberrzeczy i mają "swoje" chodniki, żeby nie ginąć pod kołami. E-uzależnieni

Nazw jest wiele: fonoholizm, siecioholizm czy sieciozależność. Mowa zawsze o tym samym - uzależnieniu od technologii, internetu i mediów społecznościowych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVN24 Łódź
bż/gp

Odsłony

475

Według CBOS w Polsce jest co najmniej 100 tysięcy e-uzależnionych. Kolejne 750 tysięcy jest na krawędzi nałogu. Problem uzależnionych od telefonów i internetu jest tak powszechny, że na świecie powstają nawet specjalne chodniki dla tych, którzy nie są w stanie oderwać oczu od ekranu. - W Polsce to wciąż sprawa marginalizowana - alarmuje NIK.

Nazw jest wiele: fonoholizm, siecioholizm czy sieciozależność. Mowa zawsze o tym samym - uzależnieniu od technologii, internetu i mediów społecznościowych.

- Chodzą jak zombie. Jakby byli myślami w innym świecie, a tu zostały tylko ich ciała - opowiada Robert, kierowca z Łodzi. Jak mówi, już kilka razy niemal potrącił osobę, która była bezmyślnie wpatrzona w ekran telefonu.

Monika, nastolatka z Łodzi wzrusza ramionami. - Tak to już jest. Wszystko dzieje się w sieci. Nawet na imprezach ludzie siedzą z telefonami i pokazują sobie, co znaleźli w necie. Nie ma co obrażać się na rzeczywistość.

Tyle, że uzależnienie od technologii potrafi równie skutecznie rujnować życie, co każdy inny nałóg.

Niestety, jak alarmuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli (powołując się na dane CBOS), uzależnionych, lub będących na krawędzi uzależnienia jest w Polsce 850 tys. osób. Głównie młodych.

Realne miliony na cyberrzeczy

Ostatnio na całym świecie głośno było o 49-latku z Kalifornii, który zdefraudował blisko 5 mln dolarów. Milion wydał na mikropłatności w jednej z gier online.

Jak się jednak okazało, mężczyzna nie był rekordzistą pod względem kwoty wydanej na cyberrzeczy w wirtualnym świecie. Przebił go 59-letni przedsiębiorca z Houston, który wydał w ten sposób dwa miliony dolarów.

Problem jest tak duży, że niektóre kraje zdecydowały się na tworzenie specjalnych udogodnień dla uzależnionych od wirtualnej rzeczywistości. W Chinach oznaczono chodniki dla osób, które w czasie spaceru cały czas patrzą w ekran telefonu komórkowego.

Niewidoczni

- Specjaliści zajmujący się problematyką uzależnień wskazują, że podłoże e-uzależnienia jest w zasadzie takie samo jak w przypadku innych uzależnień - mówi Dominika Tarczyńska z Najwyższej Izby Kontroli.

Niestety, jak czytamy w najnowszym raporcie, problem uzależnionych osób - mimo jego skali - często jest niedostrzegalny. Również w szkołach, które - w opinii Izby - powinny pomagać w diagnozowaniu nałogu.

- Sprawdziliśmy pracę 11 placówek psychologiczno-pedagogicznych. Tylko dwie aktywnie uczestniczyły w procesie diagnozowania oraz przeciwdziałania e-uzależnieniom dzieci i młodzieży, poprzez szczegółowe wywiady i ankiety dot. e-uzależnienia - mówi Tarczyńska.

Najwyższa Izba Kontroli zaapelowała właśnie do ministra zdrowia o stworzenie procedur, które pozwoliłyby na skutecznie diagnozowanie i leczenie uzależnionych od technologii.

Oceń treść:

Average: 4.8 (6 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 1P-LSD
  • Amfetamina
  • Bad trip
  • Marihuana
  • MDMA (Ecstasy)

Kwadrat u ziomka. Nastawienie na pozytywny trip z przyjaciółmi. Dzień przed sylwestrem.

Na wstępie zaznaczam że to mój pierwszy TR. 
Dzień przed sylwestrem. Pakuje się, na rozruch pożądna kreska fety, wsiadam w pociąg i jadę prawie cały dzień do moich przyjaciół spędzić 3 wspaniałe dni w tym noc sylwestrową. Taka 3 dniowa psychodela. Nazwijmy ich Z i R, dodam że wtedy jeszcze byli parą. W oczekiwaniu na Z palimy blanta z R. Gdy ten przyjeżdża wpadają na pomysł że jedziemy do ziomka na noc, którego znałem wcześniej ze zlotów. 

  • Mieszanki "ziołowe"
  • Tripraport

A różne bywały...

Wdech.... Wydech.... Wdech.... No dobra. Jestem już gotowy. Stoimy z Kleofasem jak zwykle oparci o drzewa. Pogoda jest w sam raz. Miejscówka wolna od niemalże wszelkich człowieczych dzieł (prócz telefonów, lufki... no i całej reszty...). Więc można nabijać. Mix bliżej nieznanych składników (choć producent przekonuje, że są to ekstrakty roślinne, wyłącznie naturalny bajer) twardo osiada we wnętrzu przyjemnie chłodnego szkiełka... Zakrywam wylot dłonią przed wiatrem, trochę się męczę z odpaleniem... Pierwszy buch.... O jaaaaa. Dochodzę do ciekawych wniosków.... Jakich?

  • Kodeina
  • Problemy zdrowotne

W momencie zażywania:Toaleta w Galerii Handlowej. Jak już zaczął się trip:Dom moich dziadków, potem własny dom. Nastawienie dobre, jak zwykle gdy brałem kodeine,po raz drugi 600mg po prostu musiałem zaspokoić głód.

16:00:

Mając przy sobie czterdzieści złoty wychodze z domu, z zamiarem odwiedzenia znanych mi już aptek i zakupienia mojego ulubionego Thiocodinu.
Pierwsza apteka,wchodze i Pani za ladą się pyta:"To co zawsze", ja odpowiadam krótkim "Tak", kłade pieniądze na lade wychodze>.

Dalej prawie taka sama sytuacja.

16:40

Wchodze do tłocznej galerii, ide do kabiny dla niepełnosprawnych ponieważ jest zamykana na klucz i jest jednoosobowa, z blistra wyciągam 10 tabletek Thiocodinu, i wrzucam je do buzi następnie zapijając colą, czynność powtarzam 4 razy.

  • MDMA (Ecstasy)

randomness