Włochy. Raport: jedna czwarta nastolatków co najmniej raz zażyła narkotyki

Jedna czwarta Włochów w wieku od 15 do 19 lat, czyli około 960 tysięcy osób, co najmniej raz w życiu zażyło narkotyki - wynika z raportu na temat uzależnień przygotowanego przez rząd dla parlamentu. Potwierdzono też obecność wyjątkowo niebezpiecznego fentanylu na czarnym rynku.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

PAP
Sylwia Wysocka
Komentarz [H]yperreala: 
https://www.pap.pl/aktualnosci/wlochy-raport-jedna-czwarta-nastolatkow-co-najmniej-raz-zazyla-narkotyki

Odsłony

30

Jedna czwarta Włochów w wieku od 15 do 19 lat, czyli około 960 tysięcy osób, co najmniej raz w życiu zażyło narkotyki - wynika z raportu na temat uzależnień przygotowanego przez rząd dla parlamentu. Potwierdzono też obecność wyjątkowo niebezpiecznego fentanylu na czarnym rynku.

"Odnotowujemy obniżenie wieku pierwszego kontaktu młodzieży z narkotykami" - powiedział na konferencji prasowej we wtorek podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów Alfredo Mantovano.

Powołał się też na wynik niedawnego sondażu wskazującego, że rodzice uczniów wykazują tolerancję wobec kwestii kannabinoidów, występujących w konopiach indyjskich, a także alkoholu.

"To oznacza, że trzeba wiele zrobić, by zwiększyła się świadomość (zagrożeń)" - ocenił Mantovano.

Minister sprawiedliwości Carlo Nordio podkreślił: "Fentanyl to narkotyk, który niestety dociera do Włoch” i przypomniał, że "(już) jeden gram (tej substancji) posyła na tamten świat” [minister raczy tu baaaaardzo mocno zaniżać toksyczność fentanylu - red. h].

"Rzeczą jeszcze bardziej alarmującą jest to, że istnieje ryzyko, iż dotrze do więzień" - przyznał szef resortu i ogłosił, że prowadzony jest monitoring w zakładach karnych pod kątem obecności fentanylu.

Zaznaczył zarazem, że tradycyjne narzędzia prowadzenia kontroli mogą okazać się przestarzałe w obliczu nowej substancji.

W marcu rząd Giorgii Meloni jako jeden z pierwszych w Europie przedstawił krajowy plan przeciwdziałania uzależnieniom od fentanylu i innych opioidów, by – jak podkreślono – nie dopuścić do dramatu, jaki ma miejsce w USA. Zapowiedziano stały monitoring importu i eksportu lekarstw na bazie fentanylu oraz kontrole prowadzone przez specjalną komórkę karabinierów do spraw ochrony zdrowia, by zapobiegać kradzieżom tego bardzo silnego środka w aptekach. Kolejny element planu to kampania edukacyjna w szkołach.

Według tajnych służb handlem fentanylem zainteresowana jest kalabryjska mafia 'ndrangheta, kontrolująca międzynarodowy handel narkotykami.

W przedstawionym we wtorek raporcie odnotowano także, że około 50 tysięcy młodych Włochów przebywa w zamknięciu w domu; są kompletnie odizolowani i uzależnieni od mediów społecznościowych oraz gier w internecie.

Szerzy się zjawisko znane pod japońską nazwą hikikomori- ostrzegł minister oświaty Giuseppe Valditara.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

Chciałem aby ecstasy było czymś, co otworzy mnie na ludzi. Chęć otwarcia.

 

Będzie to dość osobiste, jeśli ktoś nie lubi lekko smętnego, za przeproszeniem, pierdolenia, niech sobie odpuści.

(Po 21 piszę czas "na oko", miejsca i osoby pamiętam, gorzej z chronologią i umiejscowieniem w czasie)

  • Dimenhydrynat

Moje przeżycia są nieco trudne do opisania, bo była to moja pierwsza jazda w

życiu i nie mam do czego jej przyrównać.Mam 21 lat i jeszcze nigdy przedtem niczym się nie odurzyłem. (zero alkoholu,

trawy, nawet papierosów itp.) Była to moja wielka życiowa idea i żadne namowy

ze strony kolegów nigdy mnie nie przekonały. Coś widocznie we mnie pękło, bo po

opisie aviomarinowych halucynacji jednego z moich przyjaciół postanowiłem

"sprawdzić jak to jest".


  • Pierwszy raz
  • Tramadol
  • Tytoń

Byłem ciekawy tego, jak to będzie. Spokojna i cicha noc. Nie brałem opiatów przez dwa ponad miesiące, więc tolerancja spadła, chciałem się zabawić, choć trochę.

23:50 - Znalazłem pudełko z nazwą leku, której nigdy wcześniej nie widziałem, nie słyszałem. Szukałem czegoś na ból głowy, dokuczał mi on przez ostatnie dwa dni, tym razem było tak samo. Znalazłem coś, przewróciłem opakowanie na drugą stronę, czytam, widzę napis „tramadol” coś tam. O tym słyszałem. Przejrzałem pół internetu, dowiadując się czy to to, o czym myślę. Cóż, czemu nie, zabawimy się. Nie brałem żadnych opiatów od trzech miesięcy więc czemu nie. Podobno wolno należy brać, więc wziąłem jedną tabletkę. (75mg)

  • Ketony
  • Pierwszy raz

Pozytywny, po ciężkim tygodniu nauki przed sesją, ale po bardzo przyjemnym i owocnym dniu Pokój w domu jednorodzinnym

O nas