REKLAMA
Wiadomo już, jak organizm oczyszcza się z narkotyków

Rozpracowanie krystalicznej struktury enzymu, który bierze udział w metabolizmie heroiny i kokainy, pozwoliło zrozumieć, w jaki sposób organizm ludzki oczyszcza się z tych narkotyków.

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP

Odsłony

30802
Rozpracowanie krystalicznej struktury enzymu, który bierze udział w metabolizmie heroiny i kokainy, pozwoliło zrozumieć, w jaki sposób organizm ludzki oczyszcza się z tych groźnych narkotyków - donieśli badacze z USA na łamach "Nature Structural Biology".

"Wyniki tych badań mają dwa potencjalne zastosowania. Po pierwsze, można je wykorzystać przy opracowaniu skutecznych metod odtruwania pacjentów po przedawkowaniu. Po drugie, cały mechanizm można będzie wykorzystać jako sposób na neutralizacje broni chemicznej takiej, jak gazy sarin, soman, tabun i V-gazy" - komentuje prowadzący badania prof. Matthew R. Redinbo z University of North Carolina w Chapel Hill.

Zespołowi Redinbo udało się poznać krystaliczną strukturę ludzkiego enzymu o nazwie karboksylesteraza 1 (hCE1) w kompleksach, jakie tworzy z heroiną i kokainą. To pozwoliło prześledzić sposób przeprowadzania przez enzym pierwszego etapu rozkładu kokainy oraz pierwsze dwa etapu rozkładu heroiny.

Karboksylesteraza 1 pełni w organizmie ludzkim rolę wykwalifikowanego "czyściciela" biologicznego. Jest aktywna w wielu tkankach i organach - wątrobie, jelicie cienkim, nerkach, płucach, jądrach, a także w mniejszych ilościach w surowicy krwi. Odgrywa też rolę w metabolizmie cholesterolu, a dokładnie w transporcie jego cząsteczek do wątroby i z wątroby.

Według autorów, uzyskanie bardziej aktywnej formy enzymu, łączącej się specyficznie tylko z kokainą, pomogłoby rozwinąć skuteczną metodę odtruwania pacjentów, którzy przedawkowali narkotyk.

"Aktywniejszy enzym można otrzymać poprzez wprowadzenie niewielkich zmian w jego cząsteczce, które dotyczyłyby jedynie sekwencji aminokwasów budujących białko" - tłumaczy Redinbo.

Wstrzykiwanie enzymu pacjentom po przedawkowaniu, pomogłoby szybciej metabolizować kokainę, zanim nastąpi śmiertelne zatrucie organizmu - wyjaśnia.

Redinbo uważa też, że poznanie krystalicznej struktury karboksylesterazy 1 ułatwi wprowadzenie w enzymie takich zmian, dzięki którym będzie efektywnie rozkładał związki stosowane jako broń chemiczna, na przykład gazy z grupy estrów fosfoorganicznych, jak sarin, soman, tabun i V-gazy. Są one spokrewnione ze znanymi środkami owadobójczymi. Wykazują działanie paralityczno-drgawkowe, przez wpływ na zakończenia obwodowych włókien nerwowych, m.in. unerwiających układ oddechowy.

Badacze spekulują, że zmodyfikowany enzym można by wstrzykiwać żołnierzom lub cywilom przed planowaną walką. Istnieje też możliwość opracowania inhalatorów z enzymem. A ponieważ jego czas półtrwania we krwi jest długi, mógłby zapewnić ochronę nawet na kilka dni.

"Nie powinien też wywoływać żadnych reakcji ze strony układu odporności, bo jest to przecież ludzkie białko" - konkluduje Redinbo.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

iendza (niezweryfikowany)
to nie rozumiem...ktos bedzie kogos bombardowal kokainowo-heroinowymi bombami??
Armageddon (niezweryfikowany)
to nie rozumiem...ktos bedzie kogos bombardowal kokainowo-heroinowymi bombami??
Tomoraminium (niezweryfikowany)
karboksylesteraza 1 <br>po wprowadzeniu za kilka lat <br>opanuje caly swiat <br>a jej pochodne bedą czesac lepiej niz inne narkotyki <br> <br>zobaczycie! <br>heheh
wentek (niezweryfikowany)
czy dobrze wnioskuje ze dzieki temu enzymowi mozna bedzie szybciej pozbyc sie &quot;niepozadanych &quot; pozostalosci w organizmie oszukujac w ten sposob testy ?
Armageddon (niezweryfikowany)
czy dobrze wnioskuje ze dzieki temu enzymowi mozna bedzie szybciej pozbyc sie &quot;niepozadanych &quot; pozostalosci w organizmie oszukujac w ten sposob testy ?
Anonim (niezweryfikowany)
<p>ale po co to zolniezom dawac&nbsp;</p>
mateusz (niezweryfikowany)
Hah gdyby to zastosowali w wietnamie xD.. mysle ze norma- przemysl farmaceutyczny-przemyslem zbrojeniowym. Zaraz zaczna wymyslac bron bakteriologiczna odporna na ten enzym :D a Wy myslicie jak to wykorzystac do cpania ;) Cpajcie- ja tez cpam- ale swiadomie. Jak pracuje w szpitalu i mam kontakt z lekarzami to nie wpierdzielam dropsow noc przed xD na glupote nawet enzyny nie pomoga :P
Zajawki z NeuroGroove
  • 3-MMC

Różny.

Uwaga! Od dnia 1 lipca 2015 roku substancja w Polsce NIELEGALNA.

  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie pozytywne, brak żadnego napięcia ani też podniecenia, nie robię tego po raz pierwszy i raczej wiem, czego się spodziewać. Generalnie wszystko zaplanowane z nudów i chęci przeżycia czegoś niezwykłego. Noc, pusto w domu, żadnych obowiązków ani problemów.

Postanowiłem opisać niedawne przeżycie żeby podzielić się z użytkownikami neurogroove i hyperreala kolejnym polskim opisem plateau sigma. Wielu ma o tym stanie fałszywe wyobrażenie i wielu kojarzy je z nieprzyjemnymi odczuciami, co według mnie nie jest do końca prawdą. Sigma plateau nie zawsze oznacza Nagniota na Jasnej Górze. Tak czy owak, dekstrometorfan jest bardzo silną substancją...

  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Miks

Na początek nie wyszła mi ekstrakcja- Benza wsiąkła w ,,sączek". Bardzo mocny sobotni, wieczorny chill out i chęć zaznania halucynacji, które zaczną robić coś ambitniejszego niż po prostu bycia. Oczywiście sam w domciu głównie ze względu na DXM, 18 wieczorkiem, grudniowa sobota. Do wieczora oglądałem sporo fantasy w celu uruchomienia swojej fantazjii

Drogi czytelniku.

Ten Trip Report będzie moim pierwszym trip reportem w którym nie będę owijał w bawełnę- Opiszę po prostu swoje odczucia.
Tak więc trochę czasu, ciepła cherbatka, ciasteczka, wczucie się w tekst i psychodeliczna muzyka jest wskazana. ;)

Był to dzień wczorajszy, a raczej dzisiejszy, bo tejże nocy najprawdopodobniej nie zasnąłem, a bynajmniej sobie tego nie przypominam.

  • Bad trip
  • Mieszanki "ziołowe"

Zły humor po kłótni w domu. Dom kolegi. Kompletny brak oczekiwań, po prostu chciałem sobie ulżyć.

Historia ta miała miejsce we wrześniu tego roku. Szedłem właśnie do kolegi z siatką browarów. Byłem właśnie po dosyć nieprzyjemnej kłótni w domu, chciałem odreagować. Ziomek powiedział mi, że ma palenie. "Zajebiście!" — pomyślałem. Zrozumiałem to, będąc zatwardziałym marihuanistą, jako zaproszenie do konsumpcji marihuany. Jednakże, gdy byłem już na miejscu, okazało się, że byłem w błędzie.
Wchodzę do pokoju, rozstawiam browary na stole. Zdziwiłem się trochę tym, że w ogóle nie czuć zielska  wewnątrz. Byłem jednak zbyt zdesperowany i ogólnie podkurwiony, by się tym przejmować.