W tym tygodniu w Chorwacji odbędzie się publiczna debata na temat legalizacji marihuany dla celów rekreacyjnych, a następnie odbędzie się debata w chorwackim parlamencie - zapowiada poseł Mirela Holy z Partii Socjaldemokratycznej.
Prace nad tak zwanym Lex Cannabis chorwacka lewica rozpoczęła oficjalnie jesienią ubiegłego roku. Wówczas to na konferencji prasowej lider socjaldemokratów w tym kraju Davor Bernardić powiedział, że "liberalizacja i legalizacja, kontrolowane przez państwo, będą dodatkowym impulsem do wzrostu gospodarczego, a uzyskane w ten sposób dochody mogą być wykorzystane do tworzenia nowych miejsc pracy".
Plan socjaldemokratów zakłada całkowitą legalizację wykorzystania konopi, co ich zdaniem przyczyni się do wzrostu gospodarczego oraz rozwoju rolnictwa i turystyki w Chorwacji. Bernardić dodał, że "stosowanie konopi może złagodzić wiele objawów chorób, takich jak stwardnienie rozsiane, HIV, choroba Parkinsona, epilepsja czy choroby nowotworowe".
Projekt ustawy przygotowany przez chorwacka Partię Socjaldemokratyczną, pozwoli każdej osobie dorosłej wyhodować do dziewięciu roślin marihuany o wysokiej zawartości THC do użytku osobistego. Nikt nigdy nie umarł z powodu naturalnego przedawkowania marihuany - podkreśliła Mirela Holy.
Hodowla konopi ma wielki potencjał ekonomiczny. Biorąc pod uwagę wysoką jakość uprawy w zakresie oczyszczania gleby i do czterech razy wyższą absorpcję CO2, uprawa konopi może być również ważnym narzędziem w walce ze zmianami klimatu. Korzyści ekonomiczne są ogromne, jeśli chodzi o rozwój nauki, stosowanie kosmetyków i produkcję papieru" - dodała Holy. Doświadczenia innych krajów pokazują, że nadal istnieje czarny rynek, ale właśnie dlatego - zauważa posłanka lewicy - konieczna jest regulacja państwowa, aby zminimalizować rolę czarnego rynku.
Szacunkowe dochody ze sprzedaży produktów związanych z konopiami indyjskimi w Kanadzie i USA sięgają 40 mld euro rocznie. Ponadto, potencjał konopi nie został w pełni wykorzystany. Mogą być wykorzystywane do budowy samochodów i jako materiały budowlane - uważa Holy.
Marihuana jest legalnie wykorzystywana do celów rekreacyjnych i medycznych w Kanadzie, Urugwaju, Gruzji i RPA. Jedenaście stanów USA również zalegalizowało marihuanę: Alaska, Waszyngton, Oregon, Kalifornia, Nevada, Kolorado, Illinois, Michigan, Vermont, Massachusetts i Maine.
Używanie marihuany do celów rekreacyjnych jest nielegalne, ale zdekryminalizowane w następujących krajach europejskich: Portugalia, Hiszpania, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Włochy, Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Estonia i Mołdawia.