Uwaga! Niektóre wkłady e-papierosów mogą być toksyczne

Miliony palaczy sądzą, że e-papierosy są zdrowszą opcją, Najnowsze badania pokazują, że to kolejny mit.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Newsweek Polska

Odsłony

272

Miliony palaczy sądzą, że e-papierosy są zdrowszą opcją, Najnowsze badania pokazują, że to kolejny mit.

Naukowcy z Roswell Park Cancer Institute obalili popularny mit o e-papierosach, a mianowicie, że są one praktycznie nieszkodliwe. Udowodnili, że wiele z nich ma znacznie gorszy wpływ na zdrowie niż „tradycyjne” papierosy.

W badaniu opublikowanym na łamach magazynu „Thorax” uczeni wskazują, że część smakowych wkładów zawiera toksyczny aldehyd benzoesowy. Ten związek chemiczny jest wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle perfumeryjnym, przyprawach i produkcji barwników. Ale wdychany, zwłaszcza w dużych ilościach, może mieć działanie toksyczne i mocno drażnić układ oddechowy.

„Jako że popularność e-papierosów rośnie, lekarze zajmujący się układem oddechowym muszą być świadomi ryzyka, jakie dla pacjentów płynie z ich stosowania” - napisali badacze z Roswell Park Cancer Institute. „Chociaż e-papierosy mogą stanowić obiecujące rozwiązanie dla palaczy, którzy chcą zmniejszyć uzależnienie od nikotyny, wyniki badania pokazują, że ich używanie może prowadzić do częstego podrażnienia aldehydem benzoesowym. Dla ludzi stale używających e-papierosów może być to wyjątkowo szkodliwe” - dodają.

Który smak najgroźniejszy?

Żeby dowieść swojej tezy naukowcy przeprowadzili testy 145 różnych wkładów do e-papierosów, w tym o smaku owoców tropikalnych, jagodowym, tytoniowym, alkoholowym, czekoladowym, cukierkowym, kawowym, herbacianym, miętowym i wiśniowym. W tym celu stworzyli specjalny symulator, z oparami e-papierosów i mierzący poziom aldehydu benzoesowego. W badaniu obliczono ilość toksycznego związku z 30 „zaciągnięć” z każdego wkładu. Następnie, naukowcy obliczyli zawartość aldehydu benzoesowego w 163 „zaciągnięć” (to średnia liczba na statystycznego palacza w trakcie doby). Na końcu porównali wyniki e-papierosów między sobą, a także z „tradycyjnymi” papierosami.

Uwaga na wiśniowy smak!

Uczeni odkryli wysokie stężenie aldehydu benzoesowego w 108 ze 145 wkładów. Najwyższe było we wkładzie o smaku wiśniowym, niemal 45 razy wyższe niż w pozostałych wkładach, a nawet przewyższający zawartość tego związku chemicznego w „tradycyjnych” papierosach.

E-papierosy o smaku czekolady, cukierków, kawy, herbaty i tytoniu również mają wysokie stężenie aldehydu benzoesowego, jednak nie tak duże jak to, które można zaobserwować w wiśniowym. Co ciekawe, inne niż wiśnia smaki owocowe, a także smaki stylizowane na alkohol lub inne napoje mają niższe stężenie grożnego związku.

Chociaż badacze zaznaczają, że ich wyniki opierają się na symulacji, to sugerują, że wkłady o smaku wiśniowym mogą powodować szczególne zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Uczeni zwracają również uwagę, że wiele obecnie dostępnych na rynku wkładów smakowych może zawierać stężenie aldehydu benzoesowego, które jest groźne dla zdrowia człowieka.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)

Komentarze

wtf? (niezweryfikowany)
Aldehyd benzoesowy ma charakterystyczny migdałowy zapach, ale w odróżnieniu od nitrobenzenu i cyjanowodoru, które pachną podobnie, nie jest toksyczny.
Tiago (niezweryfikowany)
Na pewno nie bardziej niż zwykłe fajki. Używam e-p Foof i nie zamierzam tego zmieniać, bo czuję się lepiej niż gdy paliłem analogi.
Niko (niezweryfikowany)
To i tak lepsze niż normalne papierosy, sam vapuję Tabaque i widzę różnicę
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Witam, chciałbym się podzielić moim średnio-przyjemnym aczkolwiek niesamowitym spotkaniem ze sqn\'em. A więc:


Doświadczenie:  • MJ [kilka razy, w tym jeden bad-trip],

  • Alkohol [dużooo]...


Set & settings:  • Wakacje, rowerowa wycieczka do lasu,

  • Okolica dobrze znana (daleko od domu),

  • Ciepło i pochmurnie,

Set&Settings: Niedziela 23.01.2011, w pracy na nocnej zmianie na portierni. Dobry nastrój, lekkie zmięczenie wynikające z służby od 7 rano.

Dawka: Pseudoefedryna w leku Sudafed (na katar) 1 tabletka 60mg tej substancji, zażycie 6 tabletek czyli 360mg

Wiek i doświadczenie: 20 lat, 60kg na 175cm wzrostu. THC (wiele razy), alkohol (bardzo wiele razy), nikotyna (wiele razy), kofeina(wiele razy), dxm (około 20 razy), muchomor czerwony (1x), n2o (2x), gałka muszkatałowa (1x), mieszanki ziołowe (5x), ekstaza(1x), avomarin(2x).

Wstęp:

  • Gałka muszkatołowa

Nie mogłem sie powstrzymać aby udzielic krotkiego opisu przezyc wywolanych zazyciem gałki.Po wnikliwym przeczytaniu wszystkich artykułow na ten temat na NG i Hypperalu postanowilem sie udac w poszukiwaniu galki calej.Schodzilem podeszwy do polowy zanim udalo mi sie takowa znalesc-byc moze mialem pecha byc moze nie-ale nie o to tu chodzi.o godzinie 16,30 starlem 6 calych slicznych galeczek i o 17 z kumpel wypislismy je pomieszane z 0,33 wody.smak nie byl wcale takie straszny jak opisuja,tylko te chepniecia....wychodzimy na miasto o 17,15 siadamy na ryneczku nie czujemy kompletnie nic.

  • 4-HO-MET
  • Marihuana
  • Tripraport

Dobry humor, wypoczęty , wszystko w jak najlepszym porządeczku, ładny park, świetna pogoda.

 

Oczekiwana przesyłka z RC przyszła... Pozostało tylko zaplanować dzień i dawkę...
Padło na sobotnie popołudnie . Pogoda dopisała , w pt. podzieliliśmy hometa  po 35 mg i każdy zabrał swoją część. Z uwagi na dopołudniowe zajęcia, postanowiliśmy zjeść osobno w podobnych odstępach czasu. 

(T=0)

Moje 35mg rozeszło się pod językiem ok pół godziny wcześniej niż kumpla.Zostało solidnie zapite sokiem porzeczkowym. Po kilku chwilach poczułem narastające napięcie i lekkie podenerwowanie.

randomness