REKLAMA
Statystyka grozy

Znane są wyniki badań w jaworznickich gimnazjach i szkołach średnich. Trzydzieści procent nastolatków upiło się w ciągu ostatniego miesiąca. Co trzeci młody człowiek choć raz w życiu palił marihuanę.

Anonim

Kategorie

Źródło

Dziennik Zachodni
(az)

Odsłony

3585

Trzydzieści procent nastolatków upiło się w ciągu ostatniego miesiąca. Co trzeci młody człowiek choć raz w życiu palił marihuanę. Wyniki badań, które przeprowadzono w mieście są zatrważające, chorą w sąsiednich gminach statystyki wyglądają jeszcze gorzej. Samorządowcy zastanawiają się, jak zaradzią problemowi.

Badania przeprowadzono w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych ESPAD. Dotyczyły picia alkoholu i zażywania narkotyków przez młodzież z trzecich klas szkół gimnazjalnych oraz drugich klas szkół średnich.

Ze statystyki wynika, że napoje alkoholowe chociaż raz w ciągu całego życia piło 88 procent osób z młodszej grupy i 96 procent starszych uczniów. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem alkohol piło 53 proc. gimnazjalistów i 74 proc. licealistów.

W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem choą raz upiło się 21 proc. młodszych uczniów i 32 proc. starszych. Nigdy nie upiło się tylko 49 proc. osób w jednej grupie wiekowej i 22 proc. starszych uczniów. Do palenia papierosów chorą raz w życiu przyznaje się 63 proc. gimnazjalistów i 76 proc. uczniów ze starszej grupy. " Nawet jeśli młodzi ludzie celowo zawyżają dane o używkach, bo chcą zrobią wrażenie na kolegach, to i tak muszą one staą się ważnym powodem do zastanowienia się nad sytuacją młodzieży. Z pewnością wyniki ankiet powinny zaniepokoią rodziców dzieci. Jest to ważne także dla samorządów. Myślę też, że w najbliższym czasie dobrym pomysłem będzie wprowadzenie dodatkowych zajęą po lekcjach tak by młodzież mogła u spędzaą czas do wieczora pod opieką pedagogów " wyjaśnia Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Dane pozwoliły też na porównanie gminy z sąsiadami. W Jaworznie młodzi ludzie rzadziej upijają się, ale za to np. częściej w grupie młodszej sięgają po narkotyki tzw. substancje wziewne. Raport posłuży do opracowanie specjalnego programu profilaktycznego dla młodzieży, który obejmie miasta regionu Zagłębia i śląska.

z Biura Promocji i Informacji UM w Jaworznie

Do kontaktów z narkotykami przyznaje się 18 proc. młodszych i 35 proc. starszych uczniów. Nastolatki sięgają też grzyby halucynogenne, amfetaminę, ecstasy i LSD. Okazjonalnie po narkotyki, głównie przetwory konopi, sięgało w ciągu ostatniego roku 14 proc. gimnazjalistów i 28 proc. starszych uczniów. Młodzież częściej sięga po legalne używki niż po narkotyki. Alkohol jest stosunkowo łatwo dostępny dla młodych ludzi. Chociaż i tak Jaworzno znalazło się pod tym względem na szarym końcu w stosunku do sąsiednich gmin.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Set & Setting: Matka wyjechała na 4 dni do ciotki, wolny dom tylko ze starym z którym nie gadam 2 lata, więc jest luz

Dawkowanie: 1500mg rozbite na 4 razy, 300mg co 3h, następnie 600mg po jakichś 12 godzinach, łącznie wyszło 22mg/kg

Wiek & doświadczenie: 18 lat. mj, dxm, benzydamina, dmh, kodeina, amfetamina, gałka; w tym miksy typu bxm i ze wszystkim co pod ręka (dxm + mj,koda,dmh)

Identyfikacja: akaz z hyperreal

---------------

  • Grzyby halucynogenne

Tera dochodze do siebie a wlasciwie dochodze do chwili wolnej

kiedy moge pisac. Od rana zrobilem juz tyle ze sam sie dziwie.


Jeden z najdziwiniejszych Sylwkow w moim life`ie :)


Normalne bylo ze 1 stycznia oznaczal dla mnie brak glosu,

zakwasy i kac total od bezrozumnej mieszanki swiatow - czyli far niente.


A dzis zasuwam jak maly motorek.  • LSD-25
  • Pierwszy raz

początkowo puste mieszkanie, ja z kumplem w dobrych nastrojach

Początek gdzieś ok godziny 10. W moim umyśle lekka ekscytacja z racji braku świadomości tego co się będzie działo dalej. Dreszcz emocji, który jest dobrze znany w momencie, gdy robimy po raz pierwszy coś potencjalnie obarczonego ryzykiem. Jeszcze przed zażyciem pomyślałem o intencji, która będzie mi towarzyszyć w trackie. Czułem ogromny szacunek do tej substancji, bo wiedziałem, że jest ona w stanie mnie z łatwością pokonać. Chciałem, żeby ten trip był dla mnie najbardziej wartościowym wydarzeniem z punktu widzenia mojej podróży duchowej. Czy tak się stało? Czytajcie dalej.

  • Grzyby halucynogenne

S&S: grudniowy wieczór 2009, uprzątnięty i czysty pokój; świeżo po lekturze „Pokarmu Bogów” Terence’a McKenna

Wiek i doświadczenie: 24 lata, mj, hasz, bzp, ziółka a’la dopalacze

Ilość: 1g suszonych psilocybe cubensis b+

randomness