REKLAMA
Statystyka grozy

Znane są wyniki badań w jaworznickich gimnazjach i szkołach średnich. Trzydzieści procent nastolatków upiło się w ciągu ostatniego miesiąca. Co trzeci młody człowiek choć raz w życiu palił marihuanę.

Anonim

Kategorie

Źródło

Dziennik Zachodni
(az)

Odsłony

3581

Trzydzieści procent nastolatków upiło się w ciągu ostatniego miesiąca. Co trzeci młody człowiek choć raz w życiu palił marihuanę. Wyniki badań, które przeprowadzono w mieście są zatrważające, chorą w sąsiednich gminach statystyki wyglądają jeszcze gorzej. Samorządowcy zastanawiają się, jak zaradzią problemowi.

Badania przeprowadzono w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych ESPAD. Dotyczyły picia alkoholu i zażywania narkotyków przez młodzież z trzecich klas szkół gimnazjalnych oraz drugich klas szkół średnich.

Ze statystyki wynika, że napoje alkoholowe chociaż raz w ciągu całego życia piło 88 procent osób z młodszej grupy i 96 procent starszych uczniów. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem alkohol piło 53 proc. gimnazjalistów i 74 proc. licealistów.

W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem choą raz upiło się 21 proc. młodszych uczniów i 32 proc. starszych. Nigdy nie upiło się tylko 49 proc. osób w jednej grupie wiekowej i 22 proc. starszych uczniów. Do palenia papierosów chorą raz w życiu przyznaje się 63 proc. gimnazjalistów i 76 proc. uczniów ze starszej grupy. " Nawet jeśli młodzi ludzie celowo zawyżają dane o używkach, bo chcą zrobią wrażenie na kolegach, to i tak muszą one staą się ważnym powodem do zastanowienia się nad sytuacją młodzieży. Z pewnością wyniki ankiet powinny zaniepokoią rodziców dzieci. Jest to ważne także dla samorządów. Myślę też, że w najbliższym czasie dobrym pomysłem będzie wprowadzenie dodatkowych zajęą po lekcjach tak by młodzież mogła u spędzaą czas do wieczora pod opieką pedagogów " wyjaśnia Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Dane pozwoliły też na porównanie gminy z sąsiadami. W Jaworznie młodzi ludzie rzadziej upijają się, ale za to np. częściej w grupie młodszej sięgają po narkotyki tzw. substancje wziewne. Raport posłuży do opracowanie specjalnego programu profilaktycznego dla młodzieży, który obejmie miasta regionu Zagłębia i śląska.

z Biura Promocji i Informacji UM w Jaworznie

Do kontaktów z narkotykami przyznaje się 18 proc. młodszych i 35 proc. starszych uczniów. Nastolatki sięgają też grzyby halucynogenne, amfetaminę, ecstasy i LSD. Okazjonalnie po narkotyki, głównie przetwory konopi, sięgało w ciągu ostatniego roku 14 proc. gimnazjalistów i 28 proc. starszych uczniów. Młodzież częściej sięga po legalne używki niż po narkotyki. Alkohol jest stosunkowo łatwo dostępny dla młodych ludzi. Chociaż i tak Jaworzno znalazło się pod tym względem na szarym końcu w stosunku do sąsiednich gmin.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

a.. nazwa substancji : koty


b.. poziom doswiadczenia uzytkownika : doswiadczony


c.. dawka, metoda zazycia : po 2 kartony


d.. "set & setting" : gotowy na nowe wyzwania


e.. efekty : specjalne ;)


f.. czy dane doswiadczenie zmienilo Cie w jakis sposob : jak kazde inne,

czyz nie ?


g.. jezeli to nie byl Twój pierwszy raz z danym srodkiem, czym róznil sie

od poprzednich : wszystkim

  • Dekstrometorfan

Ten faq jest zbiorem moich doświadczeń z dxm oraz informacji znalezionych w internecie.
  • Marihuana

To było jakoś w czerwcu. Toruń. Kolejne piwo z sokiem malinowym, w gorącym, południowym słońcu, rozkosznie zniekształcało myśli i obrazy. Powoli zbliżaliśmy się do dość obszernego lasu pod Toruniem, z zamiarem zebrania w nim jagód. Wzięliśmy nawet ze sobą gliniane miseczki kocura, ale i tak jedliśmy na poczekaniu. Przeszliśmy kawałek tego lasu, Mruku, Kocur, Słoniu, Dominik, no i ja. Dominik, naturalnie nawet tutaj przytaszczył ten swój idiotyczny aparat. Miał taki zwyczaj podrywania dziewczyn i doprawdy ujmuje mnie jego wiara w to, że tu także może się przytrafić okazja.

  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

domek w lesie, nastawienie na doznania mistyczne, ukochana osoba jako współpodróżnik, kot i dwie osoby dbające o bezpieczeństwo w pobliżu

To miała być nasza druga przygoda z kwasem, ale pierwsza poważna. Poprzednia próba niecałe pół roku wcześniej była delikatna, nieśmiała i choć bardzo udana, to jednak czuliśmy, że to nie był Kwas przez duże K. Wzlecieliśmy wtedy na 100 µg ponad atmosferę, a chcieliśmy lecieć poza galatyki i poza znany nieboskłon. Uznaliśmy, że majówkowy wyjazd do domku w lesie będzie doskonałą okazją do głębokiego zaznania swojej Jaźni i swojego Wszechświata.

randomness