W stanie Oregon, gdzie palenie marihuany (również w tzw. celach rekreacyjnych) jest legalne, produkcja marihuany jest trzykrotnie większa niż konsumpcja. W efekcie nadwyżki trafiają często na czarny rynek - alarmuje amerykański prokurator Billy Williams, który mówił o tym w czasie konferencji z udziałem przedstawicieli organów ścigania z całego kraju.
Władze z 16 innych stanów miały informować o przejmowaniu marihuany przemyconej tam z Oregonu. Z kolei urzędy pocztowe przejęły w 2017 roku przesyłki zawierające łącznie 1179 kg marihuany i 1,2 miliona w gotówce (pieniądze miały związek z transakcjami zakupu narkotyku).
Williams w czasie spotkania z przedstawicielami organów ścigania mówił o "zidentyfikowaniu poważnego problemu z nadprodukcją marihuany w Oregonie.
- Musimy coś z tym zrobić - dodał.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele 13 prokuratur stanowych, agenci FBI, przedstawiciele Służby Inspekcji Pocztowej, Służby Leśnej oraz Służby Celnej.
Od 2015 roku w Oregonie uprawa i sprzedaż rekreacyjnej marihuany jest legalna (z tzw. marihuany medycznej można było korzystać tam od 1998 roku).
W stanie działa obecnie 900 legalnych upraw marihuany. W kolejce do rozpatrzenia czeka jeszcze 1100 wniosków o licencję na uprawę. Wydano też ok. 500 licencji na sprzedaż marihuany, a na rozpatrzenie czeka jeszcze 250 wniosków o taką licencję.
Zdaniem prof. Setha Crawforda biorącego udział w spotkaniu przedstawicieli organów ścigania błędem władz stanowych było to, że nie ograniczyły liczby plantacji marihuany.
- Jeśli jesteś inwestorem i wrzuciłeś 4 miliony dolarów w uprawę marihuany, a teraz masz tysiące funtów produktu, którego nie masz gdzie sprzedać, jedynym rozwiązaniem jest sprzedaż na czarnym rynku - mówi były pracownik Uniwersytetu w Oregonie.
Według szacunków prof. Crawforda Oregon produkuje obecnie trzy razy więcej marihuany niż mieszkańcy tego stanu są w stanie skonsumować.