Sondaż: Ok. połowa uczestników festiwali zamierzała lub zażywała jednocześnie narkotyki i alkohol

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

wilno.tvp.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

28

Badanie przeprowadzone przez Departament Kontroli Narkotyków, Tytoniu i Alkoholu (NTAKD) na trzech festiwalach muzycznych wykazało, że prawie połowa uczestników planowała lub już łączyła spożycie narkotyków z alkoholem.

„Niepokojąca jest dla nas wiadomość, że bardzo często uczestnicy festiwali łączą narkotyki z alkoholem lub spożywają je jednocześnie z innymi substancjami” – powiedziała przedstawicielka departamentu, Brigita Rašimaitė, dziennikarzom.

W badaniu przeprowadzonym na 400 osobach podczas festiwali Yaga, Loftas'23 i Riešutinės'23 w ubiegłym roku stwierdzono, że ponad połowa (57%) uczestników przynajmniej raz w życiu zażyła narkotyki. Jednak później, pytani o rodzaj stosowanych substancji, ok. 79% ankietowanych odpowiedziało, że zażywało marihuanę.

„To wskazuje, że część osób po prostu nie uważa marihuany za narkotyk” – powiedziała B. Rašimaitė.

Jako jedne z najpopularniejszych narkotyków na festiwalach wymieniono także inne substancje związane z marihuaną, ecstasy, amfetaminę, metamfetaminę. Około połowa uczestników festiwali planowała zażywać lub już zażywała narkotyki. 1/3 planowała zażywać więcej niż jedną substancję, a nieco mniej niż połowa (45,8%) mieszała narkotyki z alkoholem.

„Takie zachowanie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i zwiększa ryzyko przedawkowania” – stwierdziła przedstawicielka NTAKD.

Podkreśliła również, że nie wszystkie festiwale są takie same, dlatego przy planowaniu usług prewencyjnych i redukcji szkód ważne jest uwzględnienie specyfiki konkretnego wydarzenia oraz cech jego uczestników.

Badanie na festiwalach przeprowadziła litewska filia firmy Shopper Quality, zajmująca się badaniami rynku.

Badano włosy

W zeszłym roku NTAKD przeprowadził eksperymentalne badanie włosów na festiwalach Yaga, Loftas'23 i Na fali (lit. Ant bangos).

W trakcie badania osoby korzystające z narkotyków były anonimowo proszone o wypełnienie kwestionariusza dot. używanych substancji i sprawdzenie, ile i jakie z nich zostało wykrytych w próbkach włosów.

W badaniu pobrano 109 próbek. Stwierdzono, że najczęściej stosowane były ecstasy, kokaina i marihuana. Zidentyfikowano również trzy względnie nowe substancje narkotyczne.

„Wszystkie one są uwzględnione na liście kontrolowanych substancji. [...] Wykrycie takich substancji pozwala zrozumieć sposób ich stosowania i określić zagrożenia” – powiedziała przedstawicielka departamentu, Olesia Rudminienė.

Zostały one znalezione w siedmiu próbkach, ale tylko dwie osoby przyznały się do stosowania tych substancji.

W przypadku ketaminy wykryto 19 próbek, ale ośmiu respondentów twierdziło, że nigdy nie używali jej w życiu.

Ok. 40 próbek włosów nie wykazało obecności substancji narkotycznych.

„Jeśli nie wykryto, to nie oznacza, że nie były one używane. Po prostu może nie udało się ich wykryć, być może były one używane dawno temu” – stwierdziła O. Rudminienė.

Rekomendacje dot. muzyki

Po przeprowadzeniu badań NTAKD przedstawia również zalecenia dot. zachowania dla uczestników festiwali oraz organizatorów.

Departament proponuje zwrócenie większej uwagi na informowanie uczestników wydarzeń o szkodliwości używek oraz zagrożeniach, stworzenie warunków do sprawdzania trzeźwości, ścisłą współpracę z odpowiednimi instytucjami oraz organizację różnego rodzaju szkoleń.

„Proponujemy również porozumienie się z artystami, aby wybierać odpowiednią muzykę, która nie zachęcałaby do stosowania substancji psychoaktywnych“ – powiedziała przedstawicielka departamentu, Roberta Arbačiauskaitė.

Na pytanie, jakiego rodzaju muzyka, według departamentu, zachęca do stosowania narkotyków, wskazała ona na „bardziej energetyczną muzykę“.

„Muzyka o wyższym tempie jest bardzo powiązana z używkami. [...] Jeśli mówimy o narkotykach, muzyka elektroniczna jest ta, która kojarzy się z używaniem narkotyków“ – mówiła R. Arbačiauskaitė.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

O mnie:18 lat,mezczyzna

Doświadczenie:8 miesiecy palenie marihuany(mialem moze z 3 tyg przerwy,reszte czasu palilem),kilka razy amfetamina,12 razy tebletki

  • Amfetamina
  • Miks

Nastawienie psychiczne było bardzo dobre, bardzo jarałem sie tą imprezą(klub) Amfetamina działala już pare godzin przed imprezą jednak największa bania zaczęła sie około godzine po łyknięciu piguły Zioło palone w drodze do klubu, przed wejściem do klubu i pare razy jak wychodziłem do auta na wąsa złapałem pare buchów

A więc nie będę pisał co działo sie przed imprezą bo nie ma to większego sensu, alkoholu nie czułem wcale, byłem lekko zjarany ale najbardziej naćpany. Dostalem pigule (monster energy ciemno zielony z tego co pamiętam) łykam no i vixa.

Pierwsze efekty odczułem odziwo po jakichś 10-15 minutach. Nie nosiło mnie do muzyki jednak światła były o wiele bardziej intensywniejsze

Po 30 minutach klasycznie skacze tańcze poce sie, czuje że szczęka lata mi na wszystkie strony jak nigdy dotąd, światła zrobiły sie tak intensywne że zacząłem widzieć tak jakby klatkami

  • Ayahuasca

[Opisane doświadczenie nie jest oryginalną Ayahuaską, tylko jej analogiem: Mimosahuaską - kora Mimozy hostillis(DMT) + nasiona Ruty stepowej(MAOi) - która wywołuje efekty bardzo podobne, aczkolwiek nie identyczne z oryginalną Ayahuaską. - red. Neurogroove]




  • Marihuana
  • Mefedron
  • Pierwszy raz

W domu, wyprawka przed wyjściem do klubu. Brak znaków szczególnych ot typowe zaprawienie się przed imprezą

Zapraszam Państwa na przepiękny horror komediowo erotyczny

Główni bohaterowie:

Ja, moja luba, współlokator

Miejsce akcji:

Księga pierwsza, wprowadzenie - dom

Księga druga - klub

Księga trzecia zakończenie - taksówka, dom

 

Księga pierwsza:

randomness