Sondaż: Ok. połowa uczestników festiwali zamierzała lub zażywała jednocześnie narkotyki i alkohol

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

wilno.tvp.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

23

Badanie przeprowadzone przez Departament Kontroli Narkotyków, Tytoniu i Alkoholu (NTAKD) na trzech festiwalach muzycznych wykazało, że prawie połowa uczestników planowała lub już łączyła spożycie narkotyków z alkoholem.

„Niepokojąca jest dla nas wiadomość, że bardzo często uczestnicy festiwali łączą narkotyki z alkoholem lub spożywają je jednocześnie z innymi substancjami” – powiedziała przedstawicielka departamentu, Brigita Rašimaitė, dziennikarzom.

W badaniu przeprowadzonym na 400 osobach podczas festiwali Yaga, Loftas'23 i Riešutinės'23 w ubiegłym roku stwierdzono, że ponad połowa (57%) uczestników przynajmniej raz w życiu zażyła narkotyki. Jednak później, pytani o rodzaj stosowanych substancji, ok. 79% ankietowanych odpowiedziało, że zażywało marihuanę.

„To wskazuje, że część osób po prostu nie uważa marihuany za narkotyk” – powiedziała B. Rašimaitė.

Jako jedne z najpopularniejszych narkotyków na festiwalach wymieniono także inne substancje związane z marihuaną, ecstasy, amfetaminę, metamfetaminę. Około połowa uczestników festiwali planowała zażywać lub już zażywała narkotyki. 1/3 planowała zażywać więcej niż jedną substancję, a nieco mniej niż połowa (45,8%) mieszała narkotyki z alkoholem.

„Takie zachowanie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i zwiększa ryzyko przedawkowania” – stwierdziła przedstawicielka NTAKD.

Podkreśliła również, że nie wszystkie festiwale są takie same, dlatego przy planowaniu usług prewencyjnych i redukcji szkód ważne jest uwzględnienie specyfiki konkretnego wydarzenia oraz cech jego uczestników.

Badanie na festiwalach przeprowadziła litewska filia firmy Shopper Quality, zajmująca się badaniami rynku.

Badano włosy

W zeszłym roku NTAKD przeprowadził eksperymentalne badanie włosów na festiwalach Yaga, Loftas'23 i Na fali (lit. Ant bangos).

W trakcie badania osoby korzystające z narkotyków były anonimowo proszone o wypełnienie kwestionariusza dot. używanych substancji i sprawdzenie, ile i jakie z nich zostało wykrytych w próbkach włosów.

W badaniu pobrano 109 próbek. Stwierdzono, że najczęściej stosowane były ecstasy, kokaina i marihuana. Zidentyfikowano również trzy względnie nowe substancje narkotyczne.

„Wszystkie one są uwzględnione na liście kontrolowanych substancji. [...] Wykrycie takich substancji pozwala zrozumieć sposób ich stosowania i określić zagrożenia” – powiedziała przedstawicielka departamentu, Olesia Rudminienė.

Zostały one znalezione w siedmiu próbkach, ale tylko dwie osoby przyznały się do stosowania tych substancji.

W przypadku ketaminy wykryto 19 próbek, ale ośmiu respondentów twierdziło, że nigdy nie używali jej w życiu.

Ok. 40 próbek włosów nie wykazało obecności substancji narkotycznych.

„Jeśli nie wykryto, to nie oznacza, że nie były one używane. Po prostu może nie udało się ich wykryć, być może były one używane dawno temu” – stwierdziła O. Rudminienė.

Rekomendacje dot. muzyki

Po przeprowadzeniu badań NTAKD przedstawia również zalecenia dot. zachowania dla uczestników festiwali oraz organizatorów.

Departament proponuje zwrócenie większej uwagi na informowanie uczestników wydarzeń o szkodliwości używek oraz zagrożeniach, stworzenie warunków do sprawdzania trzeźwości, ścisłą współpracę z odpowiednimi instytucjami oraz organizację różnego rodzaju szkoleń.

„Proponujemy również porozumienie się z artystami, aby wybierać odpowiednią muzykę, która nie zachęcałaby do stosowania substancji psychoaktywnych“ – powiedziała przedstawicielka departamentu, Roberta Arbačiauskaitė.

Na pytanie, jakiego rodzaju muzyka, według departamentu, zachęca do stosowania narkotyków, wskazała ona na „bardziej energetyczną muzykę“.

„Muzyka o wyższym tempie jest bardzo powiązana z używkami. [...] Jeśli mówimy o narkotykach, muzyka elektroniczna jest ta, która kojarzy się z używaniem narkotyków“ – mówiła R. Arbačiauskaitė.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Amfetamina
 • Metamfetamina
 • Pozytywne przeżycie
 • Tytoń

30 stopni upału, lekkie odwodnienie po zatruciu pokarmowym

Witam,

Piszę ten TR aby ostrzec potencjalnych amatorów mefy. Nie jest to dobry środek. Czemu? Przeczytajcie...

S&S:

Zacznę od tego, że w tym tygodniu kurowałem się po zatruciu pokarmowym. Nawadniałem się, brałem witaminy i elektrolity. Jakoś doszedłem do siebie. Upał mnie wykańczał ale cóż poradzić. Dziś wypiłem od około 11:00 4 piwa. Dotarłem w ten sposób do godziny 16:30 przy wiatraku dmuchającym mi w plecy. Całkiem miło jak na 30 C za oknem...

 • Muchomor czerwony • Zbierz muchomory samotnie rosnące, małe, z rozwiniętym kapeluszem (są mocniejsze) wyrywając całe grzyby palcami (nie używać noża!) z ziemi.

 • Oderwij trzon i sprawdź, czy w grzybie nie stołują się robaki. ;)

 • Susz kapelusze w cieniu, umożliwiając przewiew (np. susz je na północnym balkonie).

 • Wybierz i zjedz nieparzystą ilość wysuszonych kapeluszy (np. 3, 5) po czym popij je wodą. Powiedz rodzinie, żeby się nie martwiła jeśli nie będziesz obecny(a) przez kilka godzin, 1-3 dni, rok(!).

 • 4-HO-MET
 • Bad trip

set: podekscytowanie potęgowane doświadczeniami towarzyszy, oczekiwana ekstaza przy słuchaniu muzyki. setting:wieczór, mój pokój, a w nim współlokatorka czysta od zawsze, tripkompan, dwóch kumpli którzy 2 dni wcześniej brali i było im dobrze:)

   Pomysł zjedzenia mahometa był mój. Sporo o nim czytałam 2 dni wcześniej dwóch kolegów (B. i C.) pod moją trzeźwą asystą przeżyło bardzo pozytywne doświadczenie: muzyka sprawiała im niebywałą rozkosz, a spacer po parku był wesołą przygodą.

  Start ok. 17.00. Ja i A. ładujemy pod język, popijamy i czekamy.

Po ok. 10 minutach świat mi zaczyna falować. Pojawiają sie stopniowo OEVy, A. ma ok. 20-minutowe opoźnienie doznań w stosunku do mnie.

 • Marihuana

Data: Kwiecien 2003


Drug: marihuana - szczyty K2 :)


Temperatura: dosc zimno, ubrani w kurtki i z magnetofonem w reku ;]


Muza: Cypress Hill - Rules