REKLAMA
Ranking: jakie substancje uzależniają najbardziej?

W styczniowym wydaniu polskiej edycji National Geographic opublikowano ranking najbardziej uzależniających substancji, wykonany przez zespół brytyjskich badaczy, w tym psychiatrów.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

national-geographic.pl/ rynekaptek.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tkest stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

1338

W styczniowym wydaniu polskiej edycji National Geographic opublikowano ranking najbardziej uzależniających substancji, wykonany przez zespół brytyjskich badaczy, w tym psychiatrów.

W badaniach wykorzystano dane naukowe, jak i relacje osób uzależnionych.

Na piątym miejscu znalazł się alkohol. W testach naukowców otrzymał 1,9 na 3 możliwe punkty. Około 22% osób, które próbują alkoholu stanie się od niego uzależnionych na pewnym etapie życia.

Jak uzależnia? (skala 1-3) Przyjemność: 2,3, Psychiczne uzależnienie: 1,9, Fizyczne uzależnienie: 1,6.

Czwarte miejsce zajęły barbiturany - w małych dawkach powodują euforię, w dużych potrafią być zabójcze i na przykład zatrzymać proces oddechowy.

Jak uzależnia?: Przyjemność: 2, Psychiczne uzależnienie: 2,2, Fizyczne uzależnienie: 1,8

Na trzecim miejscu jest nikotyna - główny składnik uzależniający tytoniu. Paląc papierosa szybko przyswajamy nikotynę przez płuca, następnie dostaje się ona do mózgu.

Jak uzależnia? Przyjemność: 2,3, Psychiczne uzależnienie: 2,6, Fizyczne uzależnienie: 1,8

Drugie miejsce na podium zajęła kokaina - w formie kraku, czyli wolnej zasady, silnie uzależniającej i działającej stosunkowo krótko, znalazła się na trzecim miejscu najbardziej niebezpiecznej dla organizmu. W formie sproszkowanej – na piątym. Około 21% ludzie, którzy spróbują tego narkotyku w przyszłości stanie się od niego uzależnionymi.

Kokaina w swoim działaniu uzależniającym podobna jest do amfetaminy i metamfetaminy.

Jak uzależnia? Przyjemność: 3, Psychiczne uzależnienie: 2,8, Fizyczne uzależnienie: 1,3

Według badaczy, najbardziej uzależnia heroina - zdobyła 3 na 3 możliwe punkty. Heroina to opiat, który powoduje wyrzut dopaminy w ośrodku nagrody w mózgu. U zwierząt podczas testów odnotowano aż 200-procentowy wzrost poziomu tego hormonu.

Oceń treść:

Average: 1 (2 votes)
randomness