PUM chce pomóc palaczom

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie trwają badania, które mogą pomóc osobom uzależnionym od nikotyny. Dotyczą genetycznych źródeł nałogu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

24kurier.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

34

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie trwają badania, które mogą pomóc osobom uzależnionym od nikotyny. Dotyczą genetycznych źródeł nałogu.

- W dwudziestym pierwszym wieku obserwujemy nie dość, że nowe uzależnienia, których jeszcze nie było 40, 50 lat temu, ale przede wszystkim nowe formy dostarczania tych substancji do organizmu. Mam tutaj na myśli papierosy elektroniczne, czy iqosy. Ten problem dotyczy w sposób szczególny osób młodych. 98 proc. użytkowników e-papierosów to są osoby poniżej osiemnastego roku życia – mówi prof. Anna Grzywacz, kierownik Samodzielnej Pracowni Promocji Zdrowia PUM oraz szefowa zespołu prowadzącego badania.

A. Grzywacz przypomina, że palenie papierosów oprócz chorób ogólnoustrojowych w naszym organizmie ma także niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Począwszy od przebarwienia zębów poprzez próchnicę do nowotworów jamy ustnej.

- Czy istnieje gen palenia? Badania nad genetyką uzależnień trwają od wielu, wielu lat i my już wiemy na ten moment, że jest to jak najbardziej uwarunkowane genetycznie. Nie jesteśmy oczywiście skazani na uzależnienie, tylko w jakiś sposób genetycznie predysponowani - dodaje uczona.

Zespół prof. A. Grzywacz skupia się na układzie dopaminergicznym, czyli układzie nagrody w mózgu. A papieros jest dla mózgu osoby uzależnionej taką właśnie nagrodą

- Niemal 7 milionów ludzi na całym świecie co roku umiera z powodu palenia tytoniu, z czego milion są to bierni palacze - informuje prof. Grzegorz Trybek, kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej PUM.

Badania dotyczące "genu palacza" są elementem projektu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID), finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Wpływ czynników biologicznych i środowiskowych na rozwój wybranych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych, oraz metody ich zapobiegania i leczenia”.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Piper methysticum (Kava kava)


Zdravo [u]zywankiTak chcialem pogadac. Moge?

Bedzie chyba dlugo, nie robie przerw na reklame :)


  • Dekstrometorfan


Nazwa substancji:Bromowodorek DekstrometorfanuSpecyfik:Acodin w tabletkach 30x15 mgDawka całkowita:450 mg na 79 kg masy ciałaPoziom doświadczenia użytkownika:MJ, Amfetamina, Extasy, LSD, Bezydamina (Tantum Rosa)Stan umyslu:


  • Inne

ja mialem po paleniu 3 najwazniejsze przemyslenia (ktore

pamietam bo napewno bylo wiecej): wszystko, ale doslownie

wszystko sklada sie z drobniutkiego pylku. wszystkie rzeczy

i organizmy zywe skladaja sie z pylku, ktory jest taki sam

(chemicznie) , ale rozni sie odrobine wlasciwosciami

fizycznymi (gietkosc, elastycznosc). sprobujcie kiedys w

czasie podrozy na elektrykach (hasze, grasy, kwasy, kaktusy,

guma z zuzytych opon samochodowych....) popatrzec na cos i

  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie dobre, ranek, dom

DXM TRIP REPORT 14.05.2019r.

Wtorek. Wstałem o 8:30 z klarownym zamiarem przyjęcia 300mg dxm. Zaplanowałem to przedsięwzięcie na 10:00 i oczywiście nic nie zjadłem, aby efekt był jak najlepszy. Spodziewam się spotęgowanych doznań jakie były na 150mg + czegoś nowego.

10:00
Przyjąłem 300mg dxm i czekam na efekty.

10:30
Na razie nic nie czuję.

randomness