Psychorzeźnia

"Alkohol, narkotyki - dlaczego nie?" Zapis czatu z dr. M. Silberem

Anonim

Kategorie

Źródło

www.festiwal.wroc.pl

Odsłony

8119

Poniższy zapis pochodzi ze spotkania internetowego z lekarzem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego Akademii Medycznej we Wrocławiu, dr. Michałem Silberem, który odbył się w dniu 16.09.2003.

dr M. Silber: Dzień dobry, chciałbym bardzo podziękować za tłumne przybycie wczoraj na Akademię Medyczną na mój wykład. Jest to dla mnie jeden z dowodów świadczących o potrzebie organizowania takich wykładów. Witam wszystkich serdecznie.

Budowniczy: Gdzie można szukać pomocy, bo ja mam chyba problem z trawką?

dr M. Silber: Pomoc uzyskasz: Stowarzyszenie JESTEM, Młodzieżowy Klub Abstynenta, ul. Sienkiewicza 116/1 tel. 796 33 96 oraz 0-603-42-91-51 lub Ośrodek Leczenia Uzależnień dla Młodzieży "Monar", ul. Jarzębinowa 14/16, tel. 337 24 08.

Budowniczy: A jak mam poznać, że muszę szukać, mi się nic nie chce, ani uczyć ani bawić się?

dr M. Silber: Jest to jeden z objawów palenia marihuany - czyli tzw. zespół amotywacyjny. Jeśli stosujesz marihuanę, proponuję skontaktuj się z jedną z poradni. Przykładowe adresy podałem powyżej.

mała mi: Ale może ktoś uważa że marihuana nie jest zła, więc nie będzie się kontaktował z przychodnią... i co wtedy?

dr M. Silber: Marihuana jak każdy narkotyk może powodować wiele szkody dla naszego zdrowia.

Budowniczy: Czy mogę kupić jakiś lek, który spowoduje, że nie będę chciał palić trawy?

dr M. Silber: Najlepszym lekarstwem jest po prostu silna wola i niepalenie. Należy jednak pamiętać, że zawsze można liczyć na pomoc specjalisty od uzależnień.

mała mi: Nie można się uzależnić od trawy! To jest narkotyk, który w żaden sposób nie wpływa na naszą psychikę... takie jest moje zdanie.

dr M. Silber: Nic bardziej błędnego, marihuana powoduje uzależnienie psychiczne, natomiast nie występują typowe objawy uzależnienia fizycznego.

Budowniczy: Do małej mi: głupia jesteś, ja palę i już zawalilem jeden rok.

waldi: Co jest gorsze dla zdrowia marihuana czy alkohol wysokoprocentowy?

dr M. Silber: Obie te substancje są szkodliwe.

mała mi: Panie doktorze, czy wie pan jak czuje się człowiek po paleniu?

dr M. Silber: Tak wiem, gdyż słyszałem wiele opowieści i czytałem sporo literatury naukowej na ten temat.

mała mi: Ale nie pali pan? Chciałam powiedzieć, że nie jestem jakąś głupią narkomanką. Też czytałam dużo książek na tem temat i myślę, że nie da się tego w żaden sposób opisać.

dr M. Silber: Nie, oczywiście nie palę. Mała Mi a ty często sięgasz po ten narkotyk? Chciałbym Ciebie również przekonać do nie stosowania tego środka.

mała mi: Co według pana można nazwać, że ktoś pali dużo? Dla każdego to co innego. Lufka dziennie, lufka tygodniowo, gram dziennie? Nie palę dużo.

dr M. Silber: Nie pal w ogóle.

waldi: O jakich szkodach dla zdrowia poza uzależnieniem można mówić w przypadku stosowania marihuany, a jakie są korzyści?

dr M. Silber: Pod wpływem narkotyku następuje: pogorszenie procesów myślowych, osłabienie koncentracji i percepcji, mogą pojawić się lub nasilić zaburzenia psychiczne i inne.

kopara: Mój ojciec ma nadciśnienie, a pije dwa drinki wieczorem i mówi, że to mu pomaga, a ja słyszałem inaczej - jak jest?

dr M. Silber: Alkohol jest jednym z czynników, które wywołują nadciśnienie, a picie dwóch drinków jest na pewno nie wskazane, jeśli ktoś choruje na nadciśnienie.

Witek: Czytałem gdzieś w necie, że trawka jest 2 razy szkodliwsza od papierosow (pod względem możliwości zachorowania na raka) czy to prawda?

dr M. Silber: Na pewno udowodnionym czynnikiem powstawania nowotworów (zwłaszcza płuc) są papierosy. Proszę zauważyć, że osoby palące marihuanę nie palą jej w takich ilościach, w jakich osoby uzależnione od nikotyny palą papierosy.

dzikanowa: Panie doktorze, na imprezie zażyłam kiedyś ecstasy i fatalnie się póżniej czułam, waliło mi bardzo mocno serce. Czy takie mogły być objawy?

dr M. Silber: Jest to jedno z potencjalnych działań niepożądanych, które pojawia się podczas stosowania ecstasy: zaburzenia rytmu serca. Po spożyciu tego narkotyku mogą pojawić się ponadto: bóle i zawroty głowy, wymioty i bóle brzucha, wzrost ciśnienia tętniczego, a nawet drgawki, utrata przytomności, krwawienie wewnątrzczaszkowe i wiele innych często zagrażających życiu objawów.

waldi: Holandia zalegalizowała omawianą substancję jako lek. W tej chwili przymierza się Belgia. Czy są w takim razie pozytywy stosowania marihuany?

dr M. Silber: Uważam, że nie ma takich pozytywów.

mała mi: Mam jeszcze jedno pytanie... czy kiedykolwiek zapalił pan papierosa lub wypił pan piwo, wódkę?

dr M. Silber: Oczywiście.

kopara: A czy zażycie raz kokainy powoduje, że jestem narkomanem?

dr M. Silber: Nie, ale już więcej nigdy tego nie rób.

kopara: Ale podobno dopiero po paru razach jest się ćpunem.

mała mi: Dziękuję panie doktorze... muszę iść, bardzo miło mi się z panem rozmawiało. Czy będzie jeszcze szansa gdzieś z panem porozmawiać?

dr M. Silber: Ja też dziękuję. Mam nadzieję, że takie akcje będą kontynuowane i będziemy mogli porozmawiać na temat narkotyków. Uważam, że akcje profilaktyczne powinny być o wiele częściej przeprowadzane wśród młodzieży. Uważam, że potrzebny jest skoordynowany program edukacyjny dla dzieci i młodzieży szkolnej zwłaszcza w szkołach podstawowych i gimnazjach. Ja zawsze chętnie będę wspierał takie programy radą i pomocą.

jacawa: Gdzie szukać pomocy? Mój brat jest uzależniony od fety. Pomocy! Czy mój brat już jest uzależniony od tej amfetaminy? Wciąga już jakieś pół roku. Zaczął wszystko zlewać, w jakim czasie można się od tego uzależnić?

waldi: Feta jest zdrowym pożywnym posiłkiem - najlepsza w sałatce greckiej.

dr M. Silber: To co mówisz świadczy, iż twój brat jest bardzo zagrożony i powinien poszukać pomocy. Proszę namów go na wizytę w specjalnej poradni lub sama dowiedz się, co robić. Adresy wybranych placówek będzie można znaleźć na zakończenie czatu.

Blacha: Czy jest Pan zwolennikiem legalizacji narkotyków?

dr M. Silber: Nie, jestem jej przeciwnikiem.

zrozpaczona mama: Od jakiegoś czasu wydaje mi się, że mój syn zażywa jakieś narkotyki. Dziwnie się zachowuje, stał się skryty, mało mówi, a przy tym jest pobudzony. Jak mam rozpoznać, co bierze i czy moge dostać gdzieś jakieś testy?

dr M. Silber: Proszę poradzić się farmaceuty w aptece, gdyż niektóre z testów są dostępne na rynku, lub zasięgnąć porady w jednej z poradni uzależnień. Proszę nie lekceważyć problemu, gdyż Pani syn najprawdopodobniej wymaga pomocy.

zrozpaczona mama: czy to są testy na krew? ślinę?...

dr M. Silber: Są to testy na mocz.

zrozpaczona mama: Ostatnio po powrocie zauważyłam, że jego źrenice są dziwne - bardzo malutkie, prawie jak szpilki i był taki obojętny, jakby gdzieś odpłynął? Po czym on mógł być?

dr M. Silber: Tak zwane "szpilkowate źrenice" są najczęściej objawem zażycia heroiny lub innych narkotyków z grupy opiatów. Natomiast po amfetaminie, LSD, źrenice stają się szerokie. Po zażyciu marihuany charakterystyczne jest przekrwienie spojówek, zwężenie źrenic i szpar powiekowych.

zgubiony: Jak sobie poradzić z uzależnieniem od sterydów?

dr M. Silber: Przede wszystkim poszukać pomocy i rady kogoś, kto się na tym zna (poradnie uzależnień a nawet lekarz rodzinny).

kopara: Idę na imprezę, a biorę antybiotyk, ile moge się napić?

dr M. Silber: Jeżeli ktoś bierze lekarstwa, nie powinien pić alkoholu.

wkw: Czy nie sądzi Pan, że owoc zakazany lepiej smakuje?

dr M. Silber: Może i tak, ale narkotyki odradzam.

wkw: Dlaczego właśnie narkotyki Pan odradza? Nie twierdzę, że są dobre, wręcz przeciwnie, ale alkohol, papierosy też uzależniają, szkodzą. Może narkotyki, przynajmniej te łagodniejsze, gdyby nie były zakazane, przy odpowiedniej edukacji... Może łatwiej byłoby walczyć z czymś, co jest dostępne.

dr M. Silber: Alkohol i papierosy też odradzam.

Helga: Czy w syropach na kaszel są jakieś narkotyki?

wkw: Rozumiem, że odradza Pan używanie alkoholu, papierosów. Też odradzam, podobnie jak narkotyków, ale czy jest Pan za delegalizacją alkoholu i papierosów? Chyba nie.

kopara: Czy papieros to narkotyk?

dr M. Silber: Papieros nie jest uznawany za narkotyk, choć tak jak narkotyki spełnia definicję substancji psychoaktywnej (wywołuje uzależnienie).

kopara: Czy są bezpieczne środki psychoaktywne?

dr M. Silber: Te, o których dziś mówimy (alkohol, narkotyki) nie są bezpieczne, jednak w wielu sytuacjach narkotyki znajdują zastosowanie w medycynie jako niezbędny element procesu leczenia, np. znieczulenie przy operacjach czy leczenie przeciwbólowe. Żadne lekarstwo nie jest bezpieczne, samo to słowo pochodzi od wyrazu trucizna, stąd wszystkie środki powinniśmy zażywać po konsultacji z lekarzem.

dr M. Silber: Pomoc uzyskacie w:

1) Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii ul. Jarzębinowa 24-26, tel. 367 79 71, lub 783 75 99

2) Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Rehabilitacji Osób Uzależnionych, Wybrzeże J. Conrada Korzeniowskiego 18, tel. 329 14 60 w. 250

3) Telefon Zaufania AA: (071) 321 84 03 (dni powszednie 18.00-21.00)

dr M. Silber: Dziękuję bardzo za udział w czacie. Zapraszam do udziału w imprezach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Irek: Dziękuję bardzo za udział w internetowym spotkaniu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

www.festiwal.wroc.pl

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

qwe (niezweryfikowany)
To niby jest chat? <br>Jakos taki zajebiscie sztucznie piszą...
entropia (niezweryfikowany)
niczym ten text nie zaskakuje, przekonania tego doktora są jak u każdego człowieka starej daty, moim zdaniem trzeba być na bieżąco w temacie szkodliwości środków psychoaktywnych( czytać newsy na hypciu i nie tylko), używać można, ale z głową
Anonim (niezweryfikowany)
to nie są przekonania starej daty. On mimo swojego zdania, wiedzy medycznej i świadomości że jest to szkodliwe zachowuje obiektywizm, a to nie jest łatwe dla każdego. Przypomnij sobie jak ty kiedyś nie jarałeś(aś)... jakie miałaś zdanie o marihuanie??? Bo więkrzość jaraczy kiedyś miała negatywne zanim zaczęli jarać... w tym ja...
pracownik super... (niezweryfikowany)
Przepraszam czy na tym stoisku znajdują się produkty firmy Philips? <br>- zdecydowanie odradzam produkty firmy philips. <br>A czy produkty firmy philips mają jakieś wartości pozytywne? <br>- produkty philips mogą powodować różne zaburzenia i inne objawy. <br>W takim razie jak często mogę korzystać z produktów firmy philips? <br>- najlepiej nie korzystaj wcale. <br>- A pan korzystał? <br>- Nie, nie korzystałem, ale dużo czytałem i dużo słyszałem. W każdym razie odradzam. <br>- A co mam zrobić jeśli korzystam z produktów firmy philips? <br>- (myśl1:hhmmm. co ja na to moge powiedzieć?) (myśl2: powiem to o czym mnie instruowali) Prosze skonsultować się z poradnią. <br>- Dziękuje za rozmowe <br>- również dziękuje.
FruvaQ (niezweryfikowany)
z całym szacunkiem, ale nie mogę zrozumieć jak tak wykształcony i światły człowiek jakim powinien być dobry lekarz może być tak zamknięty na pewne kwestie, jak to wynika z rozmowy. wychodzi na to, że każdy narkotyk jest zły i nie może mieć zastosowań chociażby w medycynie. do tego próba ucieczki od trudnego pytania o delegalizację tytoniu i alkoholu - wykrętna odpowiedź, szybka zmiana tematu i koniec rozmowy. piękna manipulacja. <br> <br>przykro mi, ale uważam, że lekarz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego Akademii Medycznej we Wrocławiu, dr. Michał Silber nie ma pojęcia o narkotykach oraz narkomanii i powinien zająć się swoją specjalnością, a rozmowy o narkomanii zostawić specjalistom z tej dziedziny. <br>
AleX (niezweryfikowany)
lolll zniszczylo mnie to ;DDD
.chudy. (niezweryfikowany)
to jest zajebiste pisać np. o LSD nigdy nie biorąc go, czy o podrózy do Brazyli ..., ale dużo czytałem :)
daggar. (niezweryfikowany)
o ja pierdole
scr (niezweryfikowany)
z całym szacunkiem, ale nie mogę zrozumieć jak tak wykształcony i światły człowiek jakim powinien być dobry lekarz może być tak zamknięty na pewne kwestie, jak to wynika z rozmowy. wychodzi na to, że każdy narkotyk jest zły i nie może mieć zastosowań chociażby w medycynie. do tego próba ucieczki od trudnego pytania o delegalizację tytoniu i alkoholu - wykrętna odpowiedź, szybka zmiana tematu i koniec rozmowy. piękna manipulacja. <br> <br>przykro mi, ale uważam, że lekarz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego Akademii Medycznej we Wrocławiu, dr. Michał Silber nie ma pojęcia o narkotykach oraz narkomanii i powinien zająć się swoją specjalnością, a rozmowy o narkomanii zostawić specjalistom z tej dziedziny. <br>
Armageddon (niezweryfikowany)
Oczywiście chat z doktorem podlegał &quot;moderacji&quot; - innym, bardziej prawdziwym określeniem była by - CENZURA. <br> <br>Bardzo łatwo przy czymś takim wycinać wypowiedzi i pytania zarówno rzeczywiście niecenzuralne - jak i te niewygodne.. <br> <br>Pan doktor o narkotykach posiada wiedzę żadną. Podobnie jak pracownicy Monaru, ze swoją wykrzywioną w jakimś zwierciadle ludzkich patologii wiedzą, którzy nie potrafią już przejrzeć na oczy by zweryfikować swoje metody walki ze zjawiskiem narkomanii, które w obecnym stanie są CAŁKOWICIE nieskuteczne a wręcz na dłuższą metę podejrzewam - bardzo szkodliwe społecznie. <br> <br>Pan doktor, jak dla mnie, stracił całkiem prawo do określania siebie jako autorytet w kwestii narkotyków, gdy zaprzeczył wszelkim medycznym zastosowaniom marihuany - podczas gdy zarówno wyniki badań jak i zwyczajna praktyka lekarska wskazują że jest dokładnie odwrotnie. Marihuana jest lekiem i to o zastosowaniach tak szerokich jak aspiryna. Dlatego też jej składniki zostały wprowadzone do sprzedaży w aptekach nawet w samych Stanach Zjednoczonych a w Kanadzie ludzie chorzy wygrywają sprawy związane z jej uprawą i/lub posiadaniem właśnie w oparciu o jej medyczne zastosowania. <br> <br>To co ten człowiek zrobił to twierdzenie, wbrew wszystkiemu i wszystkim - że Ziemia jest płaska. <br> <br>Kolejny dowód na to że wykształcenie nie gwarantuje bycia rozumnym.. :/
ten ktury prawie byl (niezweryfikowany)
lekarz ten jest lekarzem starej daty co przewaza na jego poglądach.. ale nie czyni go nierozumnym. jest nastawiony na swoje poglądy wpajane od zawsze. moze i jest mądrym czlowiekiem - i nie neguje tego, ale jak napisal ktos powyzej, pewne udowodnione fakty trzeba przyjąć, a jak napisal ktos jeszcze wyzej - wszystko jest dla ludzi! tylko z rozwaga i z umiarem !!!!----> a tego nie umie wiekszosc zrozumiec. trzeba miec silna wole.. ale nie po to by przestac .. ale po to by nie zaczynać. sprubować nie znaczy brac ,sprobowac mozna raz czy dwa!! i do tego trzeba sie zastosowac , ale zawsze sie znajdzie ktos kto uwaza inaczej i wciagnie kolejną osobe.. i kolejną etc.. i najwazniejsze.. malo kto - kiedy jest w jeszcze lekkim nalogu- przyzna sie do tego - ale nie dlatego ze sie wstydzi.. tylko dlatego gdyz twierdzi iz w nalogu nie jest i w tym przekonaniu zyje. a jak zrozumie swoj blad -> jest juz za puzno
Anonim (niezweryfikowany)
<p>Bagatelizuje objawy choroby, kazdemu standardowo przepisuje to samo, nie ma pojecia o leczeniu.&nbsp;</p>
ytyy (niezweryfikowany)
Koles pije alkohol ale innych uzywek nie uznaje.
Zajawki z NeuroGroove
 • Dekstrometorfan
 • Miks
 • Powoje

Mój pokój. Mama spała w swojej sypialni. Jej sen był wyjątkowo głęboki. Nastrój psychiczny: Pozytywny, bezstresowy, byłam ciekawa, co mi się przytrafi jak do wilca dodam całą paczkę dxm.

Ta noc była dla mnie nadzwyczaj miłą niespodzianką. Do tej pory na myśl o niej wypełniam się falą radości. Wszystko zawdzięczam Peterowi Carollowi, który w swojej książce „Psychonauta”, doradził, aby spożycie substancji chemicznych poprzedzić inwokacją.

t – 10

 • Etanol (alkohol)
 • Inne
 • Mieszanki "ziołowe"
 • Miks
 • Szałwia Wieszcza
 • Tytoń

Weekend za miastem, ośrodek w środku lasu, imprezka z nowo poznanymi ludźmi. Nastrój pozytywny, nakręcony odrobinę wcześniej spożytym alkoholem.

Po ponad dwuletniej nieobecności tutaj postanowiłam znów napisać raport. Przez ostatnie dwa lata moje nastawienie do substanicji psychodelicznych bardzo się zmieniło. Początkowa szczeniacka fascynacja przerodziła się w respekt, a ostatnie doświadczenie tylko utwierdziło mnie w szacunku do tych darów Natury.

 • Marihuana
 • Uzależnienie

Pierwszy raz

 • LSD-25
 • Przeżycie mistyczne

9 styczeń, 2011r. Ośnieżony las, w ciepłych promieniach słońca.

Set & Setting: Ośnieżony las, w ciepłych promieniach słońca. - http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/20756540.jpg

Substancja: LSD - 1x karton Hare Krishna