REKLAMA
Plaga e-papierosów wśród młodzieży. Szkoły są bezradne

Elektroniczne papierosy cieszą się wielką popularnością wśród nieletnich. Powodów jest wiele.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Focus
Paweł Sadowski

Odsłony

525

Uczniowie tylko czekają na okazję by chwycić za małe, eleganckie elektroniczne urządzenie, które z łatwością można ukryć. To nowa plaga wśród młodzieży i bynajmniej nie są to smartfony. Od kilku lat elektroniczne papierosy cieszą się ogromną popularnością. Ich przewaga polega na tym, że dużo łatwiej ukryć dym i zapach e-papierosa. Uczniowie wypuszczają dym w plecaki, ubrania lub pod ławki, a ten znika tak szybko, że nauczyciele często nie mają nawet szansy go dostrzec.

- Myślę, że to będzie problem zdrowotny tej dekady - powiedział Milagros Vascones-Gatski, doradca ds. uzależnień w Yorktown High School w Arlington, w stanie Wirginia.

Twierdzi, że w swojej siedemnastoletniej karierze nie spotkała się z tak szybko zyskującym popularność produktem. - Z e-papierosem średnio przyłapuje się trzech lub czterech uczniów tygodniowo – dodaje.

Eksperci twierdzą, że palenie e-papierosów to nie tylko przejaw młodzieńczego buntu, ale w wielu przypadkach to już uzależnienie, bo olejki, którymi wypełnia się urządzenia zawierają nikotynę.

Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się e-papierosów, niektóre szkoły zakazały używania pendrive’ów, które są do nich podobne. Często bowiem nauczyciele je ze sobą mylili. Niektóre szkoły idą dalej – w amerykańskim liceum Yorktown High usunięto nawet drzwi wejściowe do łazienek dla uczniów, aby nie palili tam e-papierosów. Pomimo wysiłków, młodzież nadal pali na lekcjach, w korytarzach, w toaletach i na szkolnych imprezach.

Istnieje wiele mitów na temat palenia e-papierosów, więc wielu młodych ludzi myśli, że palenie ich jest dużo mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy. Są nawet tacy, którzy nie wiedzą, że zawierają one nikotynę. Jeden olejek pozwala na około 200 wdechów co odpowiada jednej paczce zwykłych papierosów.

Zakładając, że nastolatek wypala jeden olejek tygodniowo, można go uznać za palacza, bo to odpowiada to stu papierosom w ciągu pięciu miesięcy.W 2016 r. Kalifornia zwiększyła minimalny wiek nabywania wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów, z 18 do 21 lat. Jednak młodzież znajduje inne sposoby by je zdobyć.

Mimo to e-papierosy cieszą się popularnością wśród młodzieży, bo są łatwe do ukrycia, bez problemu można je naładować np. za pomocą laptopa, a producenci prześcigają się w pomysłach na ich atrakcyjny wygląd, co z kolei przyciąga młodych. Dodatkowo wydzielający się zapach z e-papierosa jest subtelny i można go łatwo pomylić z balsamem do ciała lub aerozolem. Nauczyciele i pracownicy szkół często, nawet gdy go wyczuwają, nie zdają sobie sprawy, że to papieros. Natomiast uczniowie śmieją się , że dzięki temu toalety szkolne pachną ładniej.

Producenci twierdzą, że chcą pomóc szkołom w usuwaniu swoich produktów z kampusów. Komunikują, że ich produkty są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych i potępiają wykorzystywanie ich przez nieletnich. Wprowadzają oni ograniczenia wiekowe w swoich sklepach internetowych, jednak nie są to skuteczne metody.

Szkoły same nie poradzą sobie z tą plagą. Jak twierdzą specjaliści, potrzebne są regulacje prawne ograniczające dostępność tych produktów nieletnim. Jednak, jak pokazują dotychczasowe działania, jest to walka z wiatrakami.

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

Ilość: 1 kartonik

Doświadczenie: alkohol, amfetamina, dxm, amanita muscaria, marihuana

Wiek: 21 Waga: 76 kg

  • 2C-E
  • Marihuana
  • Miks
  • Powoje

wielka chęć na doświadczenie psychodeliczne, pozytywny nastrój, początek lata, upał i żar lejący się z nieba, namiot a w namiocie coś około 35 stopni C.

Był piękny i gorący czerwcowy dzień, a ja od samego rana czułem, że będzie on niezwykły jako że zamierzałem zapodać niezwykłego miksa. Tak pięknej pogody szkoda było marnować na tripowanie w domu, a dzień wcześniej postanowiłem, że jeśli pogoda dopisze, to wybiore się pod namiot na  polanę pod lasem( oddaloną ok 2 km od miasta, w którym mieszkam), więc jak zaplanowałem tak też uczyniłem.

  • Szałwia Wieszcza

Substancja: Szałwia Wróżbitów


Doswiadczenie: SD 1 raz, grzyby, snif-snif (juz rok dtx!), merry...

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Czułem się dobrze byłem strasznie ciekawy tego co będzie się działo na festiwalu w gronie znajomych

Nie wiem od czego zacząć:)To mój pierwszy trip report tak jak był to mój pierwszy kwas,więc nie wiem jak będzie, tak jak nie wiedziałem wtedy.Pojechaliśmy z przyjaciółmi na festiwal który organizowany jest w połowie wakacji.Poznaliśmy mase ludzi,lecz z większością nie mamy aktualnie kontaktu, ale znajomość z paroma osobami została na dłużej,no ale do sedna sprawy.