Od czwartku policja może badać ślinę kierowcy

Śląska policja otrzymała blisko 400 testerów, wykazujących obecność narkotyków w organizmie dzięki analizie próbki śliny. W czwartek weszły w życie przepisy, które umożliwiają badanie śliny pobranej od kierowców.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

11883

Za prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków grozi taka sama kara, jak za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu. Zgodnie z polskim prawem, kierowca, który ma powyżej 0,2 promila alkoholu odpowiada za wykroczenie i grozi mu za to grzywna i zakaz prowadzenia pojazdu do 3 lat.

Jeżeli ilość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila, kierowca odpowiada za przestępstwo. Może za nie grozić do dwóch lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Komisarz Henryk Kot z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach powiedział, że jeżeli istnieje podejrzenie, iż kierowca brał narkotyki, policjanci mogą przy użyciu testera zbadać jego ślinę, którą nanosi się na filcową końcówkę. Po czterech minutach wiadomo, czy w organizmie są narkotyki - powiedział komisarz Kot.

Taki wstępny test potwierdza się później dokładniejszym badaniem krwi i opinią biegłego, który ocenia, czy i w jakim stopniu wykryte w organizmie kierowcy środki mogły mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu.

Testery wykrywają m.in. amfetaminę, kokainę, środki psychotropowe, marihuanę i haszysz, ale także leki, po spożyciu których nie można kierować samochodem. Testerami można badać nie tylko ślinę - ale także pot, opuszki palców czy ubranie. Dlatego przydadzą się nie tylko policjantom z drogówki, ale również z wydziałów kryminalnych.

W czwartek weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, dotyczące wykazu środków działających podobnie do alkoholu oraz warunków i sposobów przeprowadzania badań na ich zawartość w organizmie człowieka. Daje ono policjantom możliwość badania śliny. Do tej pory to, czy ktoś zażywał narkotyki, badano poprzez analizę krwi i moczu. Nowa metoda jest szybsza, łatwiejsza i tańsza - mówią policjanci.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

balthorek (niezweryfikowany)
niedługo będą brali włosy do analizy i będą mogli powiedzieć co jadłeś dziś rano o_O <br>paranoja...
/ (niezweryfikowany)
No akurat w tym wypadku nie protestowalbym zabardzo. Jak ci kogos bliskiego przejedzie jakis sk... po pijaku albo na jakichkolwiek dragach to hmmm zmienisz podejscie do tematu.
walec (niezweryfikowany)
Byliście kiedys zatrzymani przez pały pod wpływem?? I jak upiekło się czy totalna wpadka? Mnie osobiście się nie zdażyło (jeszcze).
mudzyn (niezweryfikowany)
a na taki tester to najlepsza guma od zucia i gowno nam zrobia, ciekawe czy to pomoze, mysle ze tak bo zujac gume wszystko ci schodzi do zoladka??? <br>
DevilSon (niezweryfikowany)
Byliście kiedys zatrzymani przez pały pod wpływem?? I jak upiekło się czy totalna wpadka? Mnie osobiście się nie zdażyło (jeszcze).
ahaj. (niezweryfikowany)
Wystarczy przeczytać kilka komentarzy by zobaczyć jak jestyeście żałośni. Ani stylu, ani dowcipu. Nie macie nic do powiedzenia. wulgarnym i bezczelnym może być byle kloszrd - pod warunkiem że jest wystarczająco pijany, bo po trzeźwemu i on bije was na głowę
Anonim (niezweryfikowany)
<P>miałem ostatnio wypadek samochodowy i przeszedłem badanie na narkotyki pozytywnie policjanci powiedzieli że ten test na śline wykrywa dragi do 3 msc jednak pomimo iż tydzień przed wypadkiem paliłem marichuane oraz zażywałem amfetamine wypadł u mnie negatywnie&nbsp;. później zostałem skierowany na badania lekarskie oraz psychologiczne zastanawiałem się czy nie będę miał ponownie badania na obecność narkotyków i trafiłem na zamieszczony tutaj artykuł w którym pisze że po badaniu na śline kierowca zostaje wysłany na dokładne badania we krwi .bzdura!!!</P> <P>na skierowaniu które dostałem były wyodrębnione 3 pod punkty mianowicie : z powodu</P> <P>-kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie : do alkoholu</P> <P>-przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych, na podstawie art. 130 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym</P> <P>-uczestnictwa w wypadku drogowym , w następstwie którego jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu</P> <P>&nbsp;</P> <P>w moim przypadku pogrubioną kursywą wyodrębniony został 3 pod punkt i miałem tylko badania na cukrzyce chemoglobine oraz okuliste i kulku innych wraz z psychotestami</P> <P>rozumuje więc iż jeżeli kierowca jest po wypadku badany na narkotyki wymienionym tutaj testem na śline i jeżeli da on wynik negatywny to ma już spokój a badany później dokładnie na obecność narkotyków jak tutaj pisze jest tylko jeżeli wyjdzie mu w badaniu na śline co oczywiste skutkuje oznaczeniem skierowania o którym wcześniej pisałem podpunktem 1</P> <P>mam nadzieję że moje sprostowanie zamieszczonego tutaj tekstu pomoże komuś uniknąć nerwówki jaką ja przeżyłem przed badaniami lekarskimi</P>
Fs (niezweryfikowany)
Badania na sline tylko wykazują jak jest nacpany podczas robienia. Jak jarales wieczorem i cie ztestuja na drugi dzień rano to nic nie wyjdzie.wiem bo robili mi w Anglii tydzień temu
Ktostam (niezweryfikowany)
Test na sline wykrywa dragi do 3 miesiecy???! Pukni sie w leb! W moczu do 5 dni to max. Albo cos pokreciles albo ci policjanci mysla ze sa z FBI. Zenada.
Logan (niezweryfikowany)
Ja chcialem zapytać czy te kurwy maja prawo nas zatrzymywać bez żadnej przyczyny żeby zrobić drug Testy? Bo na alkomat na przykład nie mają prawa...
logan to kretyn (niezweryfikowany)
I według ciebie to zle ze łapia na alkomat i na dragi? zobaczymy jak jakis pijany albo nacpany zrobi krzywde komus z Twojej rodziny, wtedy juz nie bedziesz taki kozak zeby wypisywac ze nie maja prawa
Zajawki z NeuroGroove
 • LSD-25
 • Marihuana
 • Pierwszy raz

Nastawienie bardzo pozytywne, ekscytacja przed doświadczeniem, brak strachu przed nieznanym. Główne miejsca: Osiedle kumpla i okolice, las, park miejski, własne mieszkanie, centrum miasta.

Wstęp

Czekałem, czekałem... I się doczekałem, wszedłem w posiadanie tejże legendarnej substancji 16 grudnia, postanowiłem, że 18 rozpocznę tą podróż, która może wszystko odmienić... Dobra starczy tego pitolenia wstępnego, przejdę od razu do konkretów

18 Grudzień 2016 

T-1h(Godzina 9:00)

 • Kodeina

Jak zwykle - w samotności (narzeczona śpi za ścianą), godziny wieczorne, koniec tygodnia (najczęściej piątek). W domu gra cichutko tylko radio, światła przyciemnione, ogrzewanie ustawione na około 21 stopni. Nastawienie - jak zwykle przy okazji weekendu, bardzo dobre. Przecież skończył się cały tydzień pracy.

To nie będzie "zwykły trip raport". Wolałbym, żeby traktować ten tekst jako zbiór ogólnych doświadczeń w związku z zażywaniem kodeiny, które zostaną zamknięte w pewnym schemacie, który sobie przyjąłem. Najpierw fajnie by było, żebyście się bardzo ogólnikowo ze mną zapoznali, a dopiero wtedy przejdę do bodaj najważniejszej części tego tekstu. Jestem ciekaw, czy administracja uzna to za publikację nadającą się na NG - jak nie, to nie. Robię to pro publico bono, więc szczególnie żal mi nie będzie. Przejdźmy do rzeczy.

 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Tripraport

Pod wpływem etanolu, więc w dobrym humorku. Jaranie miało miejsce przed domem ziomeczka.

-Ale wiesz, że Cię to rozkurwi?
-Chuj tam, dawaj.

I BIORĘ 4 BUCHY Z LUFY XD

normalnie to po dwóch już mam sooolidną fazę, a teraz jeszcze jestem pijany, heh.

- Dzięki. - mówię do przyjaciela, z którym piłem i teraz na rozchodniaka zajebaliśmy parę buszków z jego sakiewki. Żegnamy się i idę w swoją stronę, a on wraca do domu.

-Tylko traf do domu! - upomina mnie.

-Taaaa... hehe- odpowiadam

 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne
 • Tytoń

Spontan. Oczekiwania w sumie neutralne, bo byłem niejako nasycony ziołem. Warunki pozostawiały wiele do życzenia.

OTO LINIA STARTOWA

Lolek już zwinięty. Piękny, namaszczony szacunkiem bilet do innego stanu świadomości.

Medytacja odprawiona. Ona jest moim zabezpieczeniem. Rytuałem oczyszczenia przed fazą, aby mieć nowe doznania. Wystarczy kilka głębokich wdechów i koncentracja na swoim wnętrzu.

Tak więc idziemy z koleżkami w miejscówkę nieopodal hotelu. Zasłonięci krzaczorami wpatrujemy się w żar zapalniczki i rozpoczynamy zabawę. Tak jak w poprzednim raporcie, w tym będą brać udział Żołądź, Kasztan i Kokos.