Norweska młodzież kupuje narkotyki i dopalacze na YouTube

– Jest to duży problem. Ilość wysyłanych narkotyków nie jest duża, ale niepokojący jest łatwy dostęp do substancji odurzających. Teraz bardzo łatwo jest otrzymać narkotyki wprost do swojej skrzynki pocztowej, bez względu na to, w którym miejscu w kraju mieszkamy – mówi nadinspektor służby celnej Sveinung Skjørsæter.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Moja Norwegia
Klaudia Synak

Odsłony

1036

Coraz więcej Norwegów kupuje narkotyki przez Internet, na przykład na popularnym serwisie muzycznym YouTube. Celnicy, którzy przechwytują paczki, ostrzegają, że nowe substancje odurzające są niebezpieczne – do tej pory życie straciło 30 osób.

Tollvesenet (norweska służba celna) codziennie przechwytuje 12 paczek z narkotykami.

– Jest to duży problem. Ilość wysyłanych narkotyków nie jest duża, ale niepokojący jest łatwy dostęp do substancji odurzających. Teraz bardzo łatwo jest otrzymać narkotyki wprost do swojej skrzynki pocztowej, bez względu na to, w którym miejscu w kraju mieszkamy – mówi nadinspektor służby celnej Sveinung Skjørsæter. – Przejmujemy „tradycyjne” rodzaje narkotyków, które już od lat są dostępne na rynku, i duże ilości narkotyków syntetycznych, które pojawiły się jakieś 5 lat temu.

Skjørsæter podkreśla, że sprzedaż substancji psychoaktywnych jest coraz większa. Nie jest to jedynie trend w Norwegii, statystyki służb współpracujących z Tollvesenet z innych krajów europejskich również wskazują zwiększenie popularności tzw. dopalaczy.

– Te narkotyki, które przychodzą pocztą, są mocne i niebezpieczne, mogą przyczynić się do przedawkowania i spowodować śmierć – ostrzega nadinspektor.

Do tej pory 30 osób w Norwegii straciło życie po zażyciu dopalaczy czy narkotyków syntetycznych.
Na YouTube posłuchasz muzyki i … zamówisz narkotyki

Coraz więcej młodzieży przestaje „korzystać” z usług dilerów – zamawiają narkotyki w Internecie, które później są do nich dostarczone pocztą. Korzystają miedzy innymi z popularnego serwisu YouTube, gdzie znajdują linki do miejsc, w których kupią dopalacze.
Najwięcej kupców w Møre og Romsdal

Według danych celników najwięcej narkotyków przez Internet zamawiali w 2015 roku mieszkańcy Møre og Romsdal – 88 razy paczki z substancjami odurzającymi trafiały właśnie pod ten adres. Zaraz za nimi plasują się mieszkańcy Hordaland (68 zamówień ) i Sør-Trøndelag (63 zamówienia). Najmniej sprzedaży odbyło się w Hedmarku, tylko 8.

Najczęściej narkotyki kupują 39-latkowie i 22-latkowie.

Aż 20 proc. kupujących korzysta z fałszywego nazwiska, twierdzą celnicy.

– Wiele osób zamawia pod fałszywym nazwiskiem. Zakładają skrzynki pocztowe i liczą na to, że przesyłka do nich dojdzie – mówi Skjørsæter.

Oceń treść:

Average: 1 (1 vote)

Komentarze

patrykkutkiewicz
Tez maja powod do zadowolenia zamiast pedofili i mordercow niegroznym obywatelpm subst.chemiczne i do tego legalne zwineli. Zrobcie rynek legalnych i maloszkodliwych uzywek zamiast alkoholu i fajek bedzie mniej nowotworow i degeneratow laweczkowo-bramowo-podsklepowych.
patrykkutkiewicz
I nie patrzcie na USA
Zajawki z NeuroGroove
  • Katastrofa
  • Mefedron

Katastrofa życiowa, przegięcie z braniem benzo, Mdma, fety, generalnie wszystkiego co się dało. Doprowadziło to do mojej wyprowadzki od chłopaka, z którym mieszkam ponad 3 lata. "Trip" odbył się w nocy, trwał 6 godzin, był to wynajęty przeze mnie pokój. 4 dni później wróciłam do DOMU i mojej miłości, którą do tej pory ranię.

23:00 wchodzi kreska. Mało, może 50 mg. Nie działa. Nie ma w tym nic dziwnego, byłam benzodiazepinowym zombie

 

23:15 kreska, może 100 mg

 

24:00 biorę się za pracę. Roznosi mnie a jednocześnie przygniata. Zaczynam myśleć o życiu. 

 

00:15 wrzucam do szklanki z pepsi z 200mg

 

01:00 Na zmianę wpadam w panikę, płaczę, wbijam paznokcie w skórę i myślę o tym jak będzie wyglądała moja przyszłość. Boję się, pragnę być blisko mojej najbliższej osoby, wzoru, wsparcia, sensu życia. Tęsknię za nim a jednocześnie go ranię - ćpając.

 

  • Grzyby halucynogenne

S&S: koniec października 2009r., las na przedmieściach, pogoda raczej pochmurna, nastawienie? Ciekawość i podekscytowanie

Wiek: ja 16 lat, towarzysz 17

Doświadczenie: Moje - mj nałogowo na chwilę obecną, haszysz, dxm, kodeina;

Towarzysza - mj również nałogowo, haszysz, lsd, szałwia.

Ilość: po 25 łysiczek, ja 65kg/180cm, towarzysz 75kg/188cm

Czas: 13:30 + 20:00

Był to pierwszy trip grzybowy, także bądźcie wyrozumiali.

PROLOGOS

  • Benzydamina
  • Pierwszy raz

Późny wieczór, początek nocy. Własny pokój, cisza i spokój, nastrój pozytywny bo dopiero co wróciłem z pracy a następne kilka dni mam wolne.

Zacznę od tego, że dobrych parę lat temu usłyszałem o nastolatkach ćpających lek do irygacji pochwy. Nie obeszło mnie to zupełnie, ot taka informacja jak każda inna. Jednak kowal losu uderzył w swoje kowadło i nadszedł dzień (a raczej noc). Prawdę mówiąc miałem ułatwione zadanie, bo znalazłem w domu trzy saszetki. Gdyby nie to, to raczej nieprędko wybrałbym się do apteki, bo nie miałem aż takiego parcia.