REKLAMA
Niskie procenty nie dla kierowców. Zobacz wyniki testów

Popularność zyskały ostatnio niskoprocentowe piwa, które mają nieco ponad 3 procenty alkoholu. Pojawiła się więc plotka, dodajmy nieprawdziwa, że to napój dla kierowców. Dziennikarz programu "Raport" w TVN Turbo postanowił sprawdzić, jak takie piwo może wpłynąć na organizm człowieka.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVN Turbo
mb/ms

Odsłony

87

Popularność zyskały ostatnio niskoprocentowe piwa, które mają nieco ponad 3 procenty alkoholu. Pojawiła się więc plotka, dodajmy nieprawdziwa, że to napój dla kierowców. Dziennikarz programu "Raport" w TVN Turbo postanowił sprawdzić, jak takie piwo może wpłynąć na organizm człowieka.

- Do pomiaru użyliśmy alkomatu z czujnikiem elektrochemicznym stosowanym przez policję i inne służby mundurowe wobec tego pomiar jest wiarygodny - podkreśla Krzysztof Lubiński ze sklepu z alkomatami "Alkomaty.biz".

Wyniki pomiarów

Pierwsze pomiary alkomatem wykonano po 15 minutach od zakończenia picia jednego niskoprocentowego piwa. Urządzenie wykazało w organizmie dorosłego mężczyzny zerową dawkę alkoholu w wydychanym powietrzu.

To, że alkomat wykazał wartość zero, to nie oznacza, że po spożyciu piwa możemy bez problemu jechać samochodem. Wynik mógł być równy 0,0 natomiast u innej osoby alkohol mógł wykazywać znacznie wyższe stężenie - zwraca uwagę toksykolog Piotr Polak.

Wszystko zależy od parametrów antropometrycznych, czyli wieku, wagi, płci, czy posiłku spożywanego przed piciem. Żeby pokazać te różnice do eksperymentu zaproszono 28-letnią kobietę.

Basia na pełny żołądek wypiła dwa piwa, po kwadransie od zakończenia spożycia w wydychanym powietrzu miała sporo, bo prawie pół promila. Próg trzeźwości wynosi 0,19 promila. Teoretycznie "za kółko" mogłaby wsiąść po upływie 1,5 godziny. Zupełnie trzeźwa byłaby dopiero po upływie 2,5 godziny.

Mimo że wypił jedno piwo więcej od Basi, 29-letni Filip wydmuchał na początku mniej, bo 0,4 promila. - Widzimy istotną różnicę na przykład we wzroście, wadze badanych pacjentów i to jest główną przyczyną tego, że mężczyzna może wypić większą ilość alkoholu oraz uzyskać niższy wynik stężenia alkoholu - wyjaśnia Piotr Polak.

Filip po trzech niskoprocentowych piwach wypitych na pełen żołądek mógłby teoretycznie wsiąść za kółko po upływie 2,5 godziny. Wynik 0,0 miałby dopiero godzinę później.

Więcej piw, bo aż cztery wypił kolejny uczestnik testu. Pierwszy pomiar alkomatem wykazał w jego organizmie ponad 0,5 promila. Gdyby wsiadł za kółko popełniłby przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat więzienia. Dopiero po upływie 2,5 godziny od zakończenia picia mógłby teoretycznie prowadzić, zupełnie trzeźwy byłby dopiero godzinę później.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Alprazolam
 • Grzyby halucynogenne
 • Marihuana
 • Miks

Miesiąc po ostatniej psychodelicznej podróży; nastawienie pozytywne, ukierunkowane tym razem na interakcję z grupą; domówka w mieszanym towarzystwie (większość osób nam nieznana), w komfortowych warunkach; później opuszczenie lokum.

Druga godzina ekstrakcji 30 gramów topków ze średniej mocy indiki w 250 gramach medium dobiega końca. Parametry procesu i skład ekstrahenta zostały zoptymalizowane na tyle, na ile to możliwe po przeglądzie literatury i zaledwie kilku wcześniejszych próbach w domowych warunkach; jeszcze trochę takiej zabawy i pomysł wypierdolenia z kuchni lodówki na rzecz chromatografu nabierze sensu.

 • Oksykodon
 • Tripraport

Nastawienie bardzo pozytywne, humor dopisuje, bardzo dobre samopoczucie w oczekiwaniu na wejście fazy (rano). Od ciepłego łóżka i kocyku w domu przez osiedle, do samochodu i innych miejsc w mieście. Pierw sam później z moimi ludźmi, przy których moge zachowywać sie w pełni swobodnie , bez względu na to w jakim byłbym stanie i cob bym zażył. Cały "zarząd" ekipy to kilkanaście osób , w tym niektórzy nie piją nawet alkoholu(kierowcy) i zajmują się zarabianiem a niektórzy jadą ze wszystkim ostro po bandzie, znamy sie od lat, nikt nikomu niczego nie wypomina ani nie moralizuje.

Oksykodon - bardzo silny syntetyczny opioidowy lek przeciwbólowy, jest oczko niżej niż morfina i heroina(nie próbowałem żadnej z nich), choć moim zdaniem
oxy jest bardzo wygodne dla mnie, ponieważ zawsze działa tak samo, nie trzeba się martwić , że ktoś ci czegoś dosypał, oraz dał mi to magiczne uczucie, zostawiłw w tyle wszystkie inne opiaty i opioidy jakie próbowałem, jest złudnie zajebisty o czym dzis będę pisał.

 • 25C-NBOMe
 • Marihuana
 • Pierwszy raz

Nastawienie bardzo pozytywne, miałem głód psychodelicznych doświadczeń, bo minęło już kilka miesięcy od ostatniego "konkretnego" tripu. Nastrój bardzo lekki, ogólna wesołość i świadomość bycia w dobrym towarzystwie, brak poważniejszych obaw, może trochę lekkomyślne podejście. Przyjęcie głównej substancji krótko po północy w noc sylwestrową, podczas imprezy połączonej z mini-koncertem w domu znajomych. Wszystko odbywało się w jednym z dużych polskich miast. NBOMe brałem sam, wcześniej spaliłem kilka jointów z innymi ludźmi i wypiłem dwa piwa w ciągu ok. 3 godzin. Podczas tripa spaliłem kolejne kilka jointów.

Postanowiłem, że ta noc będzie wspaniała. Po prostu nie mogło być inaczej. Ostateczny plan spędzenia sylwestra ukształtował się w mojej głowie dość późno. Wiedziałem, że na pewno zafunduję sobie jakąś psychodeliczną podróż, problemem był tylko dobór środków i okoliczności. W weekend poprzedzający koniec roku zostałem zaproszony na imprezę w domu kolegi. Muzyka na żywo, dobrzy znajomi - uznałem, że to jest to!

 • 4-HO-MET
 • Pierwszy raz

Urodziny kumpla w domku w górach

Jakiś czas temu jednym z moich marzeń zostało spróbowanie psychodelików. Z uwagi na mój wcześniejszy brak zainteresowania ich tematem moim jedynym źródłem informacji o nich, była propaganda, wmawiająca nam, że to zło, które cię zniszczy oraz obraz hipisów, którzy wyglądali tak jak sam nie chciałbym wyglądać, dlatego nie miałem o nich dobrej opinii i nigdy nie ciągnęło mnie, żeby ich spróbować. To wszystko zaczęło się jednak zmieniać, kiedy natrafiłem na fragmenty podcastów gościa o imieniu Joe Rogan. Jest to komentator w największej organizacji MMA na świecie.