Od 2016 r. w Niemczech potroiła się liczba zgonów młodych ludzi spowodowanych narkotykami. W 2016 r. narkotyki były przyczyną 44 zgonów u osób poniżej 22 roku życia. W 2021 z tego powodu zmarło ich 131, troje najmłodszych z nich nie przekroczyło 13 roku życia – podał w czwartek portal dziennika „Die Welt”.
Burkhard Blienert, pełnomocnik rządu federalnego ds. walki z narkotykami, określił nowe dane jako „niepokojące i nie do przyjęcia”. Jego zdaniem potrzebne jest podjęcie działań, mających na celu wcześniejszą interwencję, zwiększenie profilaktyki oraz pomocy dla osób poważnie uzależnionych.
„Czekanie przez osiem lat na rozpoczęcie terapii jest po prostu nie do przyjęcia (…). Potrzebna jest nowoczesna, praktyczna polityka narkotykowa w całym kraju. Aby naprawdę zmniejszyć liczbę osób umierających z powodu narkotyków, nie może dalej być tak, jak do tej pory” – dodał.
Z badań, przeprowadzonych przez organizację „STRG_F” wynika, że zmieniło się postrzeganie używania narkotyków – osoby zażywające nielegalne substancje nie zwracają na siebie uwagi otoczenia, ponieważ coraz więcej narkotyków zażywa się jawnie. Widoczny jest także rosnący trend do zażywania narkotyków przez osoby coraz młodsze i nieletnie.
W sierpniu podczas jednej z imprez w Kolonii śmierć – najprawdopodobniej z przedawkowania – poniósł 20-latek.
„Wkrótce po jego śmierci pojawiły się plotki, że młodemu mężczyźnie udzielono pomocy zbyt późno, ponieważ inni imprezowicze niechętnie dzwonili pod numer ratunkowy 911” – opisuje „Die Welt”.