Nauka w parze z trawką

Narkotyki coraz szerszą falą wlewają się do szkół...

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Olsztyńska

Odsłony

9391

Gimnazjalista z Olsztyna sprzedawał marihuanę szkolnym kolegom. Na handlu narkotykami przyłapano też ostatnio uczniów olsztyńskich szkół ponadpodstawowych. W Lidzbarku Warmińskim do szajki narkotykowych dilerów należał nawet nauczyciel. Narkotyki już na dobre zadomowiły się w szkołach.

Gangi handlarzy narkotyków coraz śmielej wkraczają do szkół. Na ich usługach są uczniowie, którzy rozprowadzają towar wśród swoich kolegów. Anonimowe ankiety w szkołach pokazują, że 70 proc. uczniów w szkołach podstawowych zetknęło się w szkole lub na szkolnej imprezie z narkotykami bezpośrednio lub o nich słyszała. - Nie tylko można je kupić bez kłopotów, ale i znam ludzi ze szkoły, którzy maryśkę (konopie indyjskie) sami hodują. Sami jarają, ale jak komuś potrzeba, to sprzedają - przyznaje Piotr, uczeń jednego z olsztyńskich liceów.

Szczęśliwy, bo młody

Przez cztery ostatnie lata policjanci z Warmii i Mazur zatrzymali i postawili zarzuty handlu oraz posiadania narkotyków aż 4000 osób. Do narkomanów trafiło kilkaset kilogramów narkotyków! Parę dni temu policjanci ze specjalnego zespołu do walki z przestępczością narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali 16-letniego Radka, ucznia olsztyńskiego gimnazjum. Nastolatek sprzedał kolegom ze szkoły i podwórka ponad 40 gramów marihuany. W takim przypadku kodeks karny przewiduje wieloletnie więzienie - chłopaka, na jego szczęście, ratuje wiek. Gdyby miał 18 lat, poszedłby siedzieć, a tak trafi co najwyżej do ośrodka wychowawczego.

Radny w szajce

Co gorsza, w narkotykowy biznes wchodzą ci, którzy z racji wykonywanego zawodu powinni stawać na głowie, aby wyplenić ten proceder ze szkół. Wśród zatrzymanej niedawno szajki przemytników narkotyków z Olsztyna znalazł się Andrzej R. z Lidzbarka Warmińskiego - radny, przewodniczący miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, a na dodatek nauczyciel. Według Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, która już oskarżyła radnego, on i jego koledzy przemycili z Holandii ponad 10 kg marihuany i kilkanaście tysięcy tabletek ekstazy. Andrzeja R., Marka B. i Artura D. w marcu tego roku zatrzymali policjanci z olsztyńskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-niemieckiej. W ich samochodzie znaleziono 12900 sztuk tabletek ekstazy. Panowie co najmniej trzy razy wyjeżdżali do Holandii po narkotyki. Łącznie, jak mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Mieczysław Orzechowski, grupa sprowadziła do kraju ponad 90 kg marihuany i kilkadziesiąt tysięcy sztuk tabletek ekstazy. Obroty szajki przekroczyły 4 mln złotych.

Na szczęście inni nauczyciele do narkotyków podchodzą tak jak powinni - jak do poważnego problemu.

- Od kilku lat realizujemy specjalne programy profilaktyki antynarkotykowej - informuje Henryk Gajdamowicz, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie. Niedawno policjanci zatrzymali jednego z jego uczniów. Do szkoły wrócił inny uczeń, który został aresztowany rok temu za narkotyki. - Nikogo nie przekreślamy. Dajemy im szansę na normalną naukę i powrót do społeczeństwa - podkreśla Gajdamowicz.

Modna "trawa"

W gimnazjach najpopularniejsza jest trawka. W opinii uczniów to najmniej niebezpieczny narkotyk. - Ale to pozory - zastrzega specjalista od narkotyków z olsztyńskiego CBŚ. - Z czasem nie wystarcza już skręt i trzeba sięgnąć po coś mocniejszego. Od tego momentu zaczyna się zjazd po równi pochyłej.

W szkołach średnich również "króluje" marihuana, ale coraz częściej uczniowie sięgają po amfetaminę i tabletki ekstazy. Nastolatkowie twierdzą, że dzięki tym narkotykom mogą się lepiej skoncentrować na nauce i dłużej się uczyć. - Podczas sesji egzaminacyjnych ludzie chodzą jak nakręceni, siedzą całymi nocami i nie wyglądają na zmęczonych - wyjaśnia jeden ze studentów UWM. - Ale po sesji to wyglądają jak szmata do podłogi.

Narkomani z kilkuletnim "stażem" sięgają po twardsze narkotyki: heroinę, zwykle brown sugar. Jeśli nie mają pieniędzy, robią "kompot", czyli tzw. polską heroinę z wywaru słomy makowej. Najmniej popularna jest kokaina, bo - jak mówią policjanci - mało kogo na nią stać.

Cezary Stankiewicz

gdzie po pomoc

u Wojewódzki Zespół Leczenia Psychiatrycznego w Olsztynie, al. Wojska Polskiego 35, tel. (089) 526-00-11
u Wojewódzki Ośrodek Terapii Rodzinnej w Olsztynie, ul. Kajki 3, tel. (089) 527-39-23
u Towarzystwo Rodzin I Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót Z U" w Olsztynie, ul. Kopernika 45, tel. (089) 527-33-44 (poradnictwo psychologiczne, rodzinne i prawne)
u Poradnia Psychoprofilaktyki Problemów Uzależnień w Olsztynie, ul. Metalowa 5, tel. 533-58-22 (informacje o narkomanii, możliwości leczenia, HIV i AIDS)
u Poradnie MONAR:
Olsztyn, ul. Wojska Polskiego 8a/3, tel. (089) 527-22-09
Elbląg, ul. Komeńskiego 44, tel. (055) 236-92-13
Ostróda, ul. Jagiełły 1B, tel. (089) 646-06-69
Dobre Miasto, ul. Olsztyńska 3, tel. (089) 616-29-99
u Bartoszyce - Oddział terenowy Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, ul. Pieniężnego 10 a, pok. 67, tel. (089) 762-97-55
u Elbląg - Stowarzyszenie KARAN - Katolicki Ruch Antynarkotykowy, ul. Robotnicza 29, tel. (055) 232-78-93
u Ełk - Poradnia konsultacyjna dla osób uzależnionych i ich rodzin, ul. Piłsudskiego 4, tel. (087) 610-92-51
u Kętrzyn - Punkt konsultacyjny ds. narkomanii przy MOPS: ul. Sikorskiego 61, tel. (089) 751-29-01
u Pisz - Młodzieżowy Ruch Konsultacji i Terapii, ul. Kopernika 8, tel. (087) 423-35-60

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

xil (niezweryfikowany)
&quot;Z czasem nie wystarcza już skręt i trzeba sięgnąć po coś mocniejszego. Od tego momentu zaczyna się zjazd po równi pochyłej. &quot; <br> <br>takich rzeczy sie nie da poprostu komentowac... jeszcze uzycie slowa TRZEBA rozwala tego typa... jak mozna byc takim debilem... trzymajcie mnie...
joosepe (niezweryfikowany)
tak, tak, a jak brakuje pieniędzy, to samemu się robi kompot :&gt;
kaka (niezweryfikowany)
&quot;16 lat (..)chłopaka, na jego szczęście, ratuje wiek.&quot; Jak juz jest takie prawo jakie jest, (pomijajac to, ze gdyby bylo inne problem moglby sie zmniejszyc) to dlaczego do K... nedzy jakis gowniarz sie wymiga od kary tylko dlatego, ze jest nieletni??? Nie rozumiem tego - gdybym ja teraz mial 15 lat to miglbym robic wszystko??? To jest chore i niesprawiedliwe, bo gowniarze czuja sie bezkarnie. (nie wpominajac juz o niedawnych &quot;akcjach&quot; jak to nastolatki zabijaja kolege za 5 zoty) AAAA GRRRR!!!! <br>
cLs (niezweryfikowany)
tak, tak, a jak brakuje pieniędzy, to samemu się robi kompot :&gt;
towarzysz x (niezweryfikowany)
&quot;16 lat (..)chłopaka, na jego szczęście, ratuje wiek.&quot; Jak juz jest takie prawo jakie jest, (pomijajac to, ze gdyby bylo inne problem moglby sie zmniejszyc) to dlaczego do K... nedzy jakis gowniarz sie wymiga od kary tylko dlatego, ze jest nieletni??? Nie rozumiem tego - gdybym ja teraz mial 15 lat to miglbym robic wszystko??? To jest chore i niesprawiedliwe, bo gowniarze czuja sie bezkarnie. (nie wpominajac juz o niedawnych &quot;akcjach&quot; jak to nastolatki zabijaja kolege za 5 zoty) AAAA GRRRR!!!! <br>
Doman (niezweryfikowany)
&quot;W opinii uczniów to najmniej niebezpieczny narkotyk. - Ale to pozory - zastrzega specjalista od narkotyków z olsztyńskiego CBŚ. - Z czasem nie wystarcza już skręt i trzeba sięgnąć po coś mocniejszego. Od tego momentu zaczyna się zjazd po równi pochyłej. &quot; <br> <br> <br>WIELKIE GOWNO PRAWDA PANIE SPECJALISTO !!! <br> <br>zapoznaj sie pan z tym http://hyperreal.info/drugs/go.to/art/1832 <br> <br>Teoria przejścia od marihuany do narkotyków twardych zdyskredytowana!!! <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br>WKURWIA MNIE TO ZE LUDZIE SA TAK ZACOFANI! <br> <br>niech sie zajma lepiej problemem alkoholu czy papierosow! pzreciez to o wiele bardziej szkodzi od maryski! <br> <br> <br>chcecie gadac o narkotykach? prosze bardzo ale panowie!! panowie MARYSKA TO NIE JEST NARKOTYK!! to jest uzywka!!! zwykla nieuzalezniajaca uzywka! calkowicie niegrozna jesli jest czysta! gdyby byla legalna nie byla by podrasowywana chemia! mielibysmy czysta trawe prosto z upraw! <br>juz nie poruszam tu sprawy przydatnosci tej wspanialej rosliny do innych celow jak palenie bo to jest wszystko na stronie http://hyperreal.info/drugs/go.to/art/1664
mark (niezweryfikowany)
Lol oni pisza o jakis 16 latkach w gimnazjum brat mojej kolezanki stwierdzil ze tez by sprzedawal mj [ma 12 lat] tylko zeby mu to zalatwic na pytanie jak powiedzial no tak jak nam pewien chlopka w szkole proponowal stalbym przed wyjsciem.Paranoja przeraza mnie to pokolenie ktore idzie za mna oni dopiero cos zmienia.
PAJK (niezweryfikowany)
Rowni pochylej ? Pale juz naprawde bardzo dlugo i nie mam zamiaru siegac dalej... Takimi artykulami udowadniaja jak malo wiedza o narkomanach.
AntyCBS (niezweryfikowany)
Jakie chore ... potem starzy czytaja takie bzdury i jak wroce spalony maryhą wyslą mnie do monaru ... Czemu w polsce piszą ludzie którzy chuj wiedzą??
roxyk (niezweryfikowany)
i co poradzisz ....
Zoltan (niezweryfikowany)
jak beda pisać że po skrcie trzeba siegnac po cos mocniejszego to nam sie nie uda legalizacja albo zacznijmy rozpowiadac ze po wypiciu browara musisz siegna c po cos mocniejszego np : jabola czy denat to takie samo poruwnanie
drut (niezweryfikowany)
Lol oni pisza o jakis 16 latkach w gimnazjum brat mojej kolezanki stwierdzil ze tez by sprzedawal mj [ma 12 lat] tylko zeby mu to zalatwic na pytanie jak powiedzial no tak jak nam pewien chlopka w szkole proponowal stalbym przed wyjsciem.Paranoja przeraza mnie to pokolenie ktore idzie za mna oni dopiero cos zmienia.
SUCHA (niezweryfikowany)
PIERDOLICIE GŁÓPOTY TEN KTO NIE PALI GÓWNO O TYM WIE JA PALE JUZ DŁUGO I COS O TYM WIEM.I TAK W OGÓLE TO SQUN UZALEZNIA ALE PSYCHICZNIE!!!!!!!POWINNI TO ZALEGALIZOWAC!TO NIE BYLO BY Z TYM PROBLEMOW!BÓG STWORZYŁTO DLA LUDZI!A JEZELI TRAWA TO NASZ WRÓG WIEC SPALMY JA !!!!!!!!!!11
SUCHA (niezweryfikowany)
PIERDOLICIE GŁÓPOTY TEN KTO NIE PALI GÓWNO O TYM WIE JA PALE JUZ DŁUGO I COS O TYM WIEM.I TAK W OGÓLE TO SQUN UZALEZNIA ALE PSYCHICZNIE!!!!!!!POWINNI TO ZALEGALIZOWAC!TO NIE BYLO BY Z TYM PROBLEMOW!BÓG STWORZYŁTO DLA LUDZI!A JEZELI TRAWA TO NASZ WRÓG WIEC SPALMY JA !!!!!!!!!!DZIEKUJ BOGU ZE NIE MASZ INNEGO NAŁOGU!!!!!!!!!!
brut (niezweryfikowany)
kto chcen niech grzeje !!! I nikt nie ma prawa do wpierdalania sie w czyjes zycie !!! jesli ktos potrzebuje pomocy sam ja znajdzie !!! grzejcie z wyobraznia a banie wykorzystajcie w sposob jak najbardziej kreatywny !!! ( to dotyczy sie osob ktore wiedza co to jest narkotyk i do czego słuzy)
MAniek (niezweryfikowany)
kto chcen niech grzeje !!! I nikt nie ma prawa do wpierdalania sie w czyjes zycie !!! jesli ktos potrzebuje pomocy sam ja znajdzie !!! grzejcie z wyobraznia a banie wykorzystajcie w sposob jak najbardziej kreatywny !!! ( to dotyczy sie osob ktore wiedza co to jest narkotyk i do czego słuzy)
SQUN (niezweryfikowany)
SQUN JEST NAJLEPSZY I NIE MAM ZAMIARU PRZESTAĆ GO PALIĆ !!!!!!!!!!!!!!! <br>NIE PISZCIE O TYM JAK NIE WIECIE CO SIĘ KRĘCI !!!!!!!!!!!!!
dobson (niezweryfikowany)
uczyć się po dropsach a to interesujące;)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Dobry nastrój

Jesienne popołudnie październik 2007 roku, po 3 tygodniach złotej polskiej jesieni   nadszedl czas oderwać moja smukłą 2 metrową, pełną pachnących lepkich kwiatów istotę od matki ziemi, postanowiłam zachmurzyć niebo aby mój opiekun wreszcie znalazł powód uwolnienia moich korzenii z gruntu za szopką i zaniósł mnie na stryszek abym tam w zacienieniu mogła odpocząć uwieszona na więźbie i dała spłynąć ostatnim sokom do kwiatu aby nie zabrakło podstawy. M przyszedł do mnie pod osłona nocy i w ukryciu starannie poprzycinał wszystkie listki tak jak scina się włosy gdy posiądą już swoja mądrośc.

  • DMT
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Jako, że nie mogę brać niektórych substancji ze względu na SSRI, mój chłopak siedział 3 godziny szukając substancji, które na mnie zadziałają i nie zaszkodzą mi. Dlatego byłam bardzo pozytywnie nastawiona, że mnie to poruszy.

Miałam nie opisywać mojej podróży z DMT. Stwierdziłam, że mi się nie chce. Ale czuję, że muszę się gdzieś podzielić energią, podróżą, wirowaniem poza światem.

  • Ketamina

Set&Setting – impreza dubstepowa, potem tripowe wnętrze mojego samochodu, świętujemy mój powrót do domu.

Exp – LSD, LSA, 2-CE, grzyby psylocyby, kokaina, amfetamina, metkatynon, mefedron, morfina, fentanyl, kodeina, MDMA, DXM, MJ, benzydamina i inne które w głowie mi się nie mieszczą (albo usilnie chcą z niej uciec).

Wiek – 22

Lady A wymyśliła nam dawkę na pierwszy raz po 1 mg na głowę. Udało mi się ‘zorganizować’ jedynie 1,6 mg w sumie. Na szczęście.

  • Dimenhydrynat

wczoraj wieczorem zapodalem avio... niezbyt myslalem ze mnie poczesze ale po calym dniu szukania palenia w miescie (od 18 do 23) bylem z qmplem tak zdesperowany ze poszlismy do apteki i qpilismy po 4 paczki na glowe (20 tabletek jakby ktos nie wiedzial)...byla ~23:30...zaczelismy szukac miejscowki aby spokojnie to wtrymsic.w konu padlo na parapet jakiegos odludnego sklepu. okolo 24:00 zaczelismy czuc ze nas czesze...faza jak po kilku maszkach mj...ogolna beka...dziwne przemyslenia..pool godziny po tym postanowilismy sie przejsc...i wtedy to sie stalo.

randomness