Naloty uzależnionych papug zagrażają indyjskim uprawom maku

Rolnicy w Indiach walczą zażarcie, aby odeprzeć plagę uzależnionych od opium papug. Jak donosi NDTV, ptaki przyprawiają o ból głowy hodowców maku w stanie Madhya Pradesh, niszcząc ich plony i obżerając się cennym narkotykiem.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Vice UK
Gavin Butler

Odsłony

892

Rolnicy w Indiach walczą zażarcie, aby odeprzeć plagę uzależnionych od opium papug. Jak donosi NDTV, ptaki przyprawiają o ból głowy hodowców maku w stanie Madhya Pradesh, niszcząc ich plony i obżerając się cennym narkotykiem. Ich codzienne naloty zaczynają wywierać znaczący wpływ na życie mieszkańców, skłaniając wielu z ich do zwracania się do władz z prośbami o pomoc w walce ze znarkotyzowanym ptactwem.

"Jeden kwiat maku daje około 20 do 25 gramów opium. Duża grupa papug potrafi jednak żerować na tych roślinach około 30 do 40 razy dziennie, a niektóre nawet odlatują z makówkami", opowiada Nandkishore, uprawiający mak w dystrykcie Neemuch w centralnych Indiach. "Ma to wpływ na produkcję, te uzależnione od opium papugi sieją istne spustoszenie."

Nandkishore twierdzi, że jego wołania o pomoc pozostały dotąd bez odpowiedzi, zmuszając jego i innych rolników uprawiających opium do wzięcia spraw w swoje ręce. Farmerzy pilnują swoich maków przez cały czas, we dnie i w nocy, ale wygląda na to, że nie wystarcza to do powstrzymania papuzich ćpunów.

"Próbowaliśmy hałasować, używaliśmy nawet do odstraszania ptaków petard, ale to nwcale nie pomaga" - skarży sie Nandkishore. "Już wcześniej ucierpieliśmy z powodu niezrównoważonych opadów deszczu, a teraz jeszcze to ... Nikt nie chce słuchać o naszych problemach, kto zrekompensuje nasze straty?"

Materiał filmowy pokazuje dzikie papugi gorączkowo rozrywające makówki. Często ptaki czekają, aż rolnicy je nadetną, aby pomóc im dojrzeć, odsłaniając wnętrze z bogatym w morfinę mleczkiem opiumowym, w innych przypadkach natomiast po prostu przecinają łodygę rośliny i odlatują, unosząc w szponach całą makówkę.

Opium w Madhya Pradesh jest dużym biznesem, aż 38 000 z 44 000 hektarów licencjonowanych indyjskich upraw maku znajduje się właśnie tam i w sąsiednim Radżastanenie. Neemuch nie jest jednak jedynym obszarem, który boryka się z nierozwiązanym dotąd problemem uzależnionych papug. W zeszłym roku lokalne media doniosły, że ptaki dokonują nalotów na makówki w również niektórych częściach Radżastanu, a w roku 2015 DNA India opublikowało artykuł o podobnym problemie w dystryktach Chittorgarh i Pratapgarh.

W tym drugim przypadku raportowano, że papugi były ewidentnie odurzone makiem, często wpadały na drzewa i gałęzie, bądź też znajdowano je, gdy leżały naćpane na pobliskich polach. Gdy efekty znikają, ptaki odlatują - tylko po to, by w chwilę później wrócić po kolejną działkę.

Oceń treść:

Average: 9.3 (3 votes)

Komentarze

ZX
Facet w kinie patrzy a obok niego siedzi papuga. Pyta się jej, jesteś papuga? Tak. A co tu robisz? Papuga: Książka mi się podobała.
Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

Miałem bardzo sceptyczne podejście co do tego, czy to w ogóle zadziała. Eksperymenty z olejem z CBD wymagały ogromnych ilości żeby poczuć działanie uspokajające

Domyślam się że tytuł mógł skusić i z góry mówię że to nie clickbait. Jeżeli zawartość THC w roślinie nie przekracza 0.2%, to możemy sobie z nią robić co chcemy. Od pewnego czasu tego typu produkty stają się coraz to bardziej popularne i obok ciasteczek, kremów, lizaków itd, na rynku ukazały się nawet susze, które można palić. Ale skoro nie ma THC, to pewnie nic nie da, prawda? Otóż nic bardziej mylnego.

 • Lophophora williamsii (meskalina)
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie
 • Trichocereus Pachanoi (San Pedro)

Byłem podekscytowany na samą myśl o tym, że już niebawem przeniosę się w zupełnie inny świat, a zarazem miałem obawy, jeżeli chodzi o tak głęboką podróż. Nastrój jak najbardziej mi dopisywał, było pozytywnie. Okoliczności to urodziny przyjaciela, wraz ze mną było tam 7 osób, przy czym jedna dosyć szybko poszła do domu. Tylko ja spożyłem meskalinę, reszta piła alkohol. Na początku byliśmy w domu, aby później przenieść się do lasu.

17:00

Zaczynam konsumpcję kaktusowego ekstraktu, popijając całość sokiem z czarnej porzeczki, w tle leci utwór "Deep Purple - Black Night" wprowadzając mnie w wesoły nastrój. Czas spożywania przeze mnie tej magicznej mikstury trwał około 10-15 minut. Dodam, że na 4h przed spożyciem nic nie jadłem.

18:00

 • Dekstrometorfan

Postaram sie opisac moje dwa dotychczasowe tripy po DXM. Pierwszy z nich byl

bardzo spontaniczny. Wrocilem ze szkoly i wszedlem na hyperreala. Na jednej

ze stron znalazlem opis ciekawej substancji zwanej DXM. Przeczytalem, ze

jest legalna i do tego tania i postanowilem sprobowac. Jak pomyslalem, tak

zrobilem i szybko pobieglem do apteki. Po krotkiej rozmowie z pania magister

na temat recepty kupilem 2 syropy Acodin 150 za 8,16zl kazdy. Po powrocie do

 • 4-HO-MET
 • Marihuana
 • Tripraport

Dobry humor, wypoczęty , wszystko w jak najlepszym porządeczku, ładny park, świetna pogoda.

 

Oczekiwana przesyłka z RC przyszła... Pozostało tylko zaplanować dzień i dawkę...
Padło na sobotnie popołudnie . Pogoda dopisała , w pt. podzieliliśmy hometa  po 35 mg i każdy zabrał swoją część. Z uwagi na dopołudniowe zajęcia, postanowiliśmy zjeść osobno w podobnych odstępach czasu. 

(T=0)

Moje 35mg rozeszło się pod językiem ok pół godziny wcześniej niż kumpla.Zostało solidnie zapite sokiem porzeczkowym. Po kilku chwilach poczułem narastające napięcie i lekkie podenerwowanie.

randomness