Najpierw „kreska”, potem ruszają w trasę. Kierowcy jeżdżący po narkotykach to zmora pomorskich dróg

Kierowcy „na haju” to już prawdziwa plaga na pomorskich drogach. W ciągu zaledwie trzech miesięcy - od 1 stycznia do 31 marca 2024 r. co czwarta kontrolowana na obecność środków odurzających osoba była pod ich wpływem.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Dziennik Bałtycki
Edyta Łosińska-Okoniewska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

83

Kierowcy „na haju” to już prawdziwa plaga na pomorskich drogach. W ciągu zaledwie trzech miesięcy - od 1 stycznia do 31 marca 2024 r. co czwarta kontrolowana na obecność środków odurzających osoba była pod ich wpływem.

Najczęściej siadają za kierownicę po amfetaminie, kokainie i kannabinoidach (marihuana). Zdarza się też, że we krwi jest prawdziwy koktajl używek. Co sprawia, że tak wiele osób nie tylko sięga po narkotyki, ale także decyduje się na jazdę pod ich wpływem? Zwykle jest to poczucie bezkarności. Zatrzymanym do kontroli drogowej wydaje się, że jeśli nie spożywali alkoholu, to nic im nie zagraża, bo alkotesty niczego nie wykażą. Tymczasem policjanci dysponują szybkimi narkotestami, a one skuteczne potrafią ujawnić obecność narkotyków w organizmie.

- Policjanci przeprowadzili 1249 kontroli kierujących pod kątem jazdy pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. W ich rezultacie mundurowi wyłapali 304 kierujących pod wpływem środków odurzających - informuje mł. asp. Łukasz Kirkuć z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Tymczasem w powiecie kościerskim w ubiegłym roku policjanci zatrzymali 312 kierowców, którzy prowadzili auto pod wpływem używek typu alkohol i narkotyki. I grozę budzi fakt, że aż 150 jechało po narkotykach.
- W tym roku funkcjonariusze ujawnili już 70 nietrzeźwych kierowców i 27 pod wpływem narkotyków - mówi Piotr Kwidziński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Zwykle po środki odurzające sięgają młodzi ludzie między 18 a 25 rokiem życia. Starsi raczej ujawniani są po alkoholu.

Kierowcy poruszający się po drogach pod wpływem środków odurzających stanowią śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie.
- Policjanci korzystają na co dzień, poza sprzętem do szybkiego badania na zawartość alkoholu, także z nowoczesnych urządzeń do wykrywania narkotyków w organizmie - podkreśla mł. asp. Łukasz Kirkuć. - Urządzenia w bardzo krótkim czasie weryfikują, czy kontrolowana osoba nie zażywała wcześniej środków odurzających.

Bywa jednak, że zatrzymani nie kryją zdziwienia, gdy podczas kontroli narkotesty wykazują u nich obecność środków odurzających. Zapominają, a niektórzy nawet nie wiedzą, że te potrafią utrzymywać się w organizmie nawet przez wiele dni. Amfetamina pozostawia ślad nawet przez półtora tygodnia. Wystarczy, że podczas weekendowej zabawy „wjechały” używki, by jeszcze przez co najmniej tydzień narkotesty wykazały ich obecność.
- Badanie w celu ustalenia w organizmie obecności środka działającego podobnie do alkoholu przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego polega na nieinwazyjnym pobraniu próbek śliny i umieszczeniu ich w urządzeniu - dodaje oficer prasowy kościerskiej policji. - To bardzo skuteczne urządzenie.

Tymczasem w województwie pomorskim w okresie od 1 stycznia do 31 marca tego roku doszło do 10 wypadków drogowych i 21 kolizji z udziałem kierujących pod wpływem środków odurzających. Kierowanie pojazdem „na haju” to przestępstwo zagrożone karą 3 lat pozbawienia wolności, sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, utratą prawa jazdy oraz wysoką grzywną.
Z tego, jak ogromna jest skala problemu, zdają sobie sprawę również samorządowcy. Niektórzy pomagają policji, jak mogą. Funkcjonariusze kościerskiej drogówki otrzymali od Gminy Kościerzyna 40 sztuk narkotestów. Wójt Grzegorz Piechowski przekazał je naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kościerzynie, nadkomisarzowi Rafałowi Heweltowi. Dzięki temu wsparciu policjanci kontrolujący kierowców będą wyposażeni w narzędzia pozwalające wykryć większość zażywanych narkotyków. Wszystko po to, by na drogach było bezpieczniej, bowiem tegoroczne lato dla pomorskich funkcjonariuszy drogówki zapowiada się wyjątkowo pracowicie.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina
  • Marihuana

Set & Setting: Środa wieczór, przechadzka po mieście, park, moje cztery ściany.

Dawkowanie: 1g Haszu, 2g Benzydaminy (Tantum Rosa). Lat 19, wzrost 178 cm, waga ok 65kg.

Pomysł ten siedział już w mojej głowie jakiś czas. Był wtorek, wieczór był przyjemny.

Siedziałem w piwnicy paląc trawę, i do głowy przyszedł mi pomysł z benzydaminą...

Jak pomyślałem tak tez zrobiłem jak było to tylko możliwe.

  • Kofeina
  • Pierwszy raz
  • Pseudoefedryna

Nastawienie pozytywne, byłam bardzo ciekawa jak na mnie zadziała pseudoefedryna. Wszystko brałam sama w swoim pokoju.

Wszystko zaczęło się od tego, że byłam chora i miałam zapalenie zatok. Pełno lekarstw w domu, już sama się gubiłam co kiedy mam brać a czego nie brać. Wcześniej miałam doczynienia z Thiocodinem, więc to był jedyny lek, którego znałam skład. Z tego powodu, że interesuję się takimi rzeczami, z nudów zaczęłam czytać składy wszystkich leków. Do ręki mi wpadł Cirrus. Psudoefedrynę w lekach kojarzyłam tak naprawdę tylko z Sudafedu, którego nawet nie brałam, ale znałam mniej więcej działanie. 

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Set: lekki niepokój z przewagą ciekawości, dobre nastawienie. Setting: ładna lipcowa pogoda, park z lasem za miastem.

Działo się to w lipcu 2015 roku.

 Wracając z pracy do domu otworzyłem skrzynkę na listy jak codziennie. Oprócz typowego syfu i spamu znajdowała się tam biała koperta opatrzona logiem kancelarii prezydenta RP...

  • N2O (gaz rozweselający)