Młodzież pije za wcześnie i za często

Libiąż. Bezrobocie jest głównym powodem sięgania po alkohol

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Krakowska

Odsłony

5066

Wyniki "Diagnozy problemów alkoholowych i innych zagrożeń społecznych dla gminy Libiąż", opracowanej na zlecenie Urzędu Miejskiego w Libiążu, dają wiele do myślenia. Z jednej strony wskazują większą świadomość czyhających zagrożeń na mieszkańców. Wiedzą oni, do kogo zwrócić się w razie potrzeby po pomoc. Z drugiej strony zbyt wcześnie sięgają po alkohol i narkotyki.

Można założyć, że skala problemów alkoholowych w Libiążu ma tendencje do powiększania się. Podobnie jest w całym powiecie chrzanowskim, ponieważ stopa bezrobocia była w ostatnich latach i nadal jest w powiecie wyższa od średniej krajowej. Jak wynika z badań, spadek dochodów przyczynia się do wzrostu spożycia napojów alkoholowych.

Jakie są przyczyny sięgania po alkohol? Aż 56 proc. mieszkańców Libiąża wskazało na napięcia psychiczne, 47 proc. na bezrobocie, 33 proc. uznało, że taki jest obyczaj społeczny, 22 proc. stwierdziło, że pije z nudy, a 20 proc. dlatego, że obniżono ceny alkoholu.

Pomóc czy nie?

- Często osoby w grupie twierdzą, że z alkoholizmem nic się nie da zrobić, natomiast jak się pyta o to indywidualnie w ankiecie anonimowej, okazuje się, że 42 procent uważa, że leczenie jest skuteczne i warto je podejmować. 29 procent powiedziało "raczej tak", a tylko 2 procent "zdecydowanie nie" - informuje Grzegorz Hryszkiewicz, psycholog, autor diagnozy.

Ankietowane osoby dorosłe uważają, że największym zagrożeniem we współczesnym świecie jest bezrobocie (76 proc.), wzrost przestępczości (42 proc.), zubożenie społeczeństwa (40 proc.) oraz narkomania i alkoholizm (28 proc.). Na dalszych pozycjach wymieniany jest kryzys rodziny, norm moralnych, problemy mieszkaniowe oraz AIDS.

Młodzież za wcześnie

- Picie alkoholu przez młodzież przestaje być wyskokiem, a staje się obyczajem. 46 procent uczniów drugich klas gimnazjów, połowa trzecioklasistów gimnazjów oraz 16 procent uczniów klas szóstych szkoły podstawowej piła alkohol w ciągu ostatniego miesiąca. Badania ogólnopolskie są jeszcze bardziej drastyczne. Wynika z nich, że po alkohol sięgnęło w ostatnim miesiącu 61 procent uczniów drugich klas gimnazjów, czyli piętnastolatków. W Libiążu co trzeci uczeń klas szóstych kupuje samodzielnie alkohol. Nawet trzynastolatkowie nie mają z tym specjalnego problemu. Nasuwa się pytanie, co w tym czasie robią dorośli - zastanawia się Grzegorz Hryszkiewicz.

Narkotyki to normalka

Narkotyzowanie się nie jest postrzegane przez uczniów libiąskich gimnazjów jako zjawisko powszechne, ale co czwarty uczeń trzeciej klasy gimnazjum przyznaje się do kontaktów ze środkami odurzającymi. Najczęściej jest to marihuana.

Większość mieszkańców Libiąża - 58 proc. uznała, że alkohol powinien być sprzedawany od 21 roku życia. Na pytanie, ile czasu minęło od kiedy pili alkohol, odpowiedzieli: miesiąc do trzech miesięcy (29 proc.), około tygodnia (22 proc.), dwa tygodnie do miesiąca (16 proc.), 1-2 dni (11 proc.), więcej niż trzy miesiące (11 proc.). 7 proc. przyznało, że nie pije od kilku lat.

Piwo najmodniejsze

Jaki alkohol piją najczęściej libiążanie? Z diagnozy wynika, że 44 proc. sięga po piwo, 37 proc. po wino, a 19 proc. po wódkę.

- Co trzecia osoba zauważa, że nadal załatwia się sprawy przez alkohol, czyli "płaci się alkoholem" lub "opija sprawy". Coraz częściej badani mówią, że spotykają się z osobami, które odmawiają picia alkoholu. Twierdzą, że wzrasta tolerancja dla tych osób. Dostrzegają też, że odbywa się coraz więcej uroczystości bez alkoholu. Zdecydowanie zmniejsza się picie alkoholu w pracy, a to dlatego, że zmniejsza się tolerancja kierownictwa dla pijących - mówi Hryszkiewicz.

Dziekuję, nie piję

Tylko 49 proc. ankietowanych przyznało, że odmowę picia przyjmuje ze zrozumieniem, 16 proc. stara się usilnie namawiać do wypicia, a 13 proc. wyraża zdziwienie. 2 proc. osób wyraża podziw dla niepijących, a 2 proc. wyśmiewa się z nich.

Dorośli mieszkańcy Libiąża przyznali, że pierwszy raz sięgnęli po alkohol w wieku 18-21 lat (51 proc.), powyżej 21 lat (16 proc.), w wieku 16-17 lat (13 proc.). Alkohol po raz pierwszy pili z kolegą (48 proc.), z innymi dorosłymi (35 proc.), z rodzicami (7 proc.).

Na pytanie, czy osoby pijące alkohol mieszkające w pobliżu stanowią zagrożenie dla innych, 71 proc. odpowiedziało "tak", a 13 procent "nie". 40 proc. osób przyznało, że zdarzyło im się doświadczyć przykrych przeżyć w miejscach publicznych związanych z nietrzeźwością .

Nie jest lepiej ani gorzej

Mieszkańcy Libiąża nie dostrzegają tendencji spadkowej konsumpcji alkoholu, choć prawie połowa badanych nie obserwuje też powiększania się rozmiarów picia. Wyraźnie potwierdziła się natomiast opinia o wzroście spożycia alkoholu przez młodych ludzi.

W rozwiązaniu problemów ma pomóc działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz program opracowany przez Jerzego Sabudę, pełnomocnika burmistrza ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom.

Jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych w Libiążu przypada na 232 osoby. Od alkoholu jest uzależnionych 460-690 osób. Z alkoholikami żyje w rodzinach od 920 do 1150 osób. Ofiar przemocy jest 1200-1540. Wzrasta liczba osób korzystających z poradni odwykowej. W 2000 r. leczyło się w niej 120 osób uzależnionych i 12 współuzależnionych, w 2001 r. - 128 uzależnionych i 23 współuzależnione. W roku ubiegłym pomocy potrzebowało 146 osób, z tego 58 szukało pomocy po raz pierwszy. Z pomocy terapeutów skorzystały 32 osoby współuzależnione. Ośrodek Pomocy Społecznej pomógł w 2002 r. 714 rodzinom, czyli 2274 osobom, z tego 137 to rodziny z problemami alkoholowymi (łącznie 348 osób, w tym 97 dzieci). W Libiążu działają dwie grupy AA dla uzależnionych, sześć grup socjoterapeutycznych pomagających 75 dzieciom. Na zajęcia do świetlic środowiskowych przychodzi 71 dzieci. 1700 uczniów uczestniczyło w minionym roku w rozbudowanych programach profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy domowej.

źródło: Gazeta Krakowska, autor: Edyta BANASIK-KOSOWSKA, podesłał: Prorok

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Zolpidem


Słowo wstępu: Niech ten TR będzie przestrogą dla wszystkich, którzy lubią ostrą jazde i za bardzo nie zwracają uwagi na to co sobie podają, w jakich dawkach i w połączeniu z czym. Ja kiedys tak robiłem i ciesze się, że trwale się przez to nie uszkodziłem.


  • Bad trip
  • Grzyby halucynogenne

Poddenerwowanie, niepewność co do chęci na tripa,strach,złe nastawienie psychiczne, złe przeczucia.

Był grudzień 2015, wieczór.. śnieg. Było zimno na zewnątrz. Siedziałam z chłopakiem *Tomkiem i naszym kumplem *Przemkiem w mieszkaniu tego pierwszego i kosztowaliśmy sobie właśnie oparów ganji z bongo, gdy nagle jeden z nich dostał sms-a. Koleś proponował nam ususzone grzybki . Byliśmy już dosyć mocno ujarani,ale postanowiliśmy pojechać po nazwijmy to..temat. Gdy już byliśmy spowrotem odliczylismy sobie po okolo 50 (oni po trochę więcej z racji tego ,ze ja jestem drobna i podatna,a oni..faceci) .

  • Bad trip
  • Marihuana
  • MDMA

Impreza techno po 13 godzinach pracy z najlepszym przyjacielem. Nastrój pełen ulgi z powodu zakończonej właśnie pracy oraz zmęczenie z tego samego powodu. Chęć relaksu, odrealnienia . Żołądek pusty wedle zaleceń.

Cały raport jest moją próbą poradzenia sobie z tym przeżyciem i przetrawienia go w głowie raz na zawsze. Nie uważałem się nigdy za człowieka o mocnej głowie i zawsze traktowałem przyjmowane substancje z należytym respektem i ostrożnością. MDMA było dla mnie po prostu za mocnym przeżyciem , na które zdecydowałem się w nieodpowiednim miejscu ,które już od 1.5 miesiąca ciąży mi na sercu i nie pozwala o sobie zapomnieć. Ale od początku..

  • Lactuca virosa

Rodzina Compositae - złożoneRodzaj Lactuca L.- Sałata


Rodzaj Lactuca L. - Sałata


1 Liście poziomo odstające, kolczasto ząbkowane. Owoc szeroko obrzeżony.

1059. L. virosa - S. jadowita1* Liście pionowo ustawione, z ząbkowanymi odcinkami. Owoc wąsko obrzeżony.

1060. L. serriola - S. kompasowa