Ministerstwo Finansów odniosło się do doniesień prasowych dotyczących możliwej podwyżki stawki VAT wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) do palenia lub do wdychania bez spalania. Resort zapewnia, że planowane zmiany nie obejmą surowców stosowanych w celach medycznych…
Wczoraj informowaliśmy o projekcie zmian planowanych przez Ministerstwo Finansów w ustawie o podatku od towarów i usług. Jego zapowiedź opublikowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jedna z nich zakłada objęcie podstawową stawką podatku VAT wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa). Chodzi konkretnie o wyroby do palenia lub do wdychania bez spalania.
– Obecnie konopie siewne (w tym susz) klasyfikowane w pozycji Nomenklatury scalonej CN 1211 są opodatkowane stawką VAT w wysokości 8% na podstawie poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8% do 23% – czytamy w uzasadnieniu zmiany.
Eksperci wyrazili niepokój czy zmiana ta obejmie także konopie stosowane w celach medycznych. Te są bowiem obecnie objęte stawką VAT 8%. Po publikacjach, które pojawiły się na ten temat w mediach, resort finansów przesłał do dziennikarzy swoje stanowisko w tej sprawie. Zapewnia w nim, że podstawowa stawka VAT obejmie produkty z konopi przeznaczone do palenia albo waporyzacji. Ministerstwo twierdzi, że chodzi wyroby odpowiadające wyrobom tytoniowym np. papierosom, czy też wyrobom nowatorskim.
– Podwyższenie stawki VAT do 23% nie dotyczy konopi siewnej przeznaczonej do celów leczniczych, która jest surowcem farmaceutycznym. Będzie ona nadal opodatkowana stawką VAT 8%, podobnie jak wyroby z konopi indyjskich stanowiące surowiec farmaceutyczny. Oznacza to, że wyroby określane jako „marihuana lecznicza”, czyli przeznaczone wyłącznie do celów leczniczych, będą nadal opodatkowane stawką obniżoną 8% – wskazuje Ministerstwo Finansów.
Przypomnijmy, że początkowo medyczną marihuanę objęto stawką VAT 23%. W kwietniu 2019 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał bowiem interpretację, w której za nieprawidłowe uznał objęcie surowca farmaceutycznego w postaci ziela konopi stawką VAT w wysokości 8%. Również GUS zaliczył medyczną marihuanę do substancji farmaceutycznych, co skutkowało nałożeniem na nią podatku 23%. Firma Spectrum Therapeutics nie zgodziła się wtedy z tą decyzją. W rezultacie złożyła skargę na interpretację KIS do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. W 2019 roku zapadł wyrok, w którym sąd podtrzymał interpretację KIS.
Dopiero w 2020 roku firma Aurora uzyskała wiążącą informację stawkową. Dopuszczała ona możliwość sprzedaży hurtowej suszu konopi w stawce VAT 8%. To uporządkowało sytuację na rynku i pozwoliło na obniżenie cen dla pacjentów.