Niemiecka organizacja walki z rakiem Deutsche Krebshilfe zdecydowała się na sfinansowanie obszernej pracy badawczej, która ma wykazać, czy Metadon - lek skuteczny w walce z nałogiem narkotykowym - okaże się efektywny w walce z rakiem jelita grubego
Metadon to lek, który stosowany jest jako środek przeciwbólowy i substytut heroiny. Teraz naukowcy postanowili sprawdzić, czy środek ten, działający podobnie jak opioidy, wspomaga terapię antynowotworową.
Prace badawcze w tym kierunku zostaną przeprowadzone w klinice uniwersyteckiej w Ulm. Niemiecka organizacja walki z rakiem Deutsche Krebshilfe, która finansuje te badania, przeznaczyła na nie 1,6 mln euro.
Uczestnikami badania, które zacznie się w pierwszym kwartale 2020 r., mają być pacjenci z rakiem jelita grubego, u których komórki nowotworowe stały się odporne na chemioterapię i doszło u nich do przerzutów. Będzie ich ok. 30 -tu. Obok chemioterapii otrzymywać będą metadon.
Jak podkreśla kierujący badaniami prof. Thomas Seufferlein, dyrektor medyczny kliniki medycyny wewnętrznej, uczeni postawili hipotezę, że metadon może ponownie uczulić nowotwór na środki chemoterapeutyczne u pacjentów, u który chemioterapia przestała skutkować.
Hipoteza ta opiera się na eksperymentalnych badaniach chemiczki Claudii Friesen z Instytutu Medycyny Sądowej uniwersytetu w Ulm, która w roku 2008 stwierdziła, że komórki nowotworowe krwi częściej i szybciej obumierają i zmniejsza się ich odporność na chemioterapię, gdy pacjentom podawany jest metadon. Późniejsze badania innych komórek rakowych zdawały się potwierdzać to przypuszczenie.
Pierwszych wyników badań można spodziewać się na początku roku 2022.