Medyczna marihuana w Polsce w 2022 roku. Kto dostanie się na terapię?

Od 2017 roku polscy pacjenci mogą legalnie korzystać z medycznej marihuany. Na jakich zasadach odbywa się taka terapia? Czy 2022 rok przyniesie istotne zmiany w konopnej farmacji? Jak wygląda konopna terapia w Polsce?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

magazynfakty.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

497

Od 2017 roku polscy pacjenci mogą legalnie korzystać z medycznej marihuany. Na jakich zasadach odbywa się taka terapia? Czy 2022 rok przyniesie istotne zmiany w konopnej farmacji? Jak wygląda konopna terapia w Polsce?

Gdy 1 listopada 2017 ogłoszono, że korzystanie z medycznej marihuany staje się legalne, zapanowała euforia. Radość pacjentów walczących z przewlekłymi chorobami i silnym bólem trwała jednak krótko, gdyż realizacja recepty na lek konopny w mniejszych miastach była nie lada wyzwaniem. Jak sytuacja wygląda obecnie? Na co mogą liczyć pacjenci w najbliższym czasie?

Od 2017 roku oblicze polskiej medycyny znacznie się zmieniło. Od kilku lat dostęp do leków konopnych znacznie się poprawił, a liczba aptek, w których możesz zrealizować receptę na taki lek, jest coraz większa. Kto i jak może korzystać z takiej terapii?

Gdzie znajdziesz wsparcie?

Z medycznej marihuany nie możesz korzystać na własną rękę. Niezbędna jest recepta, wystawiona przez lekarza. Teoretycznie możesz ją otrzymać od każdego medyka (z wyjątkiem lekarza weterynarii), najlepiej jednak zwrócić się do specjalisty. Dzięki temu proces leczenia będzie kontrolowany na bieżąco, a skład leku dostosowywany do twoich bieżących potrzeb.

– Recepta na leki konopne musi zawierać symbol Rpw oraz informację (słowną) na temat ilości przepisanej substancji oraz substancji czynnej. Recepta taka ważna jest przez 30 dni, a wskazana na niej ilość leku nie może przekroczyć ilości, jaka jest w przypadku danego pacjenta wystarczająca na 90 dni. Aby uniknąć niedomówień, na każdej recepcie musi być podana dzienna dawka – wyjaśnia lek. med. Magdalena Nita, ekspertka z centrum-mk.pl. Podkreśla, że na terapię bazującą na medycznej marihuanie nie zgłaszają się przypadkowe osoby, lecz te, wobec których konwencjonalna medycyna pozostaje bezradna.

Dla kogo recepta na marihuanę?

Recepta wystawiana jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy walczą z przewlekłym bólem (również tym nowotworowym), stwardnieniem rozsianym i towarzyszącą mu spastycznością mięśni, a także tym, którzy mierzą się z padaczką lekooporna.

Rosnąca wiedza na temat właściwości medycznej marihuany sprawia, że możesz z niej korzystać również przy takich przypadłościach, jak:

 • nudności wywołane chemioterapią;
 • choroby neurologiczne i autoimmunologiczne;
 • HIV/AIDS;
 • depresja;
 • anoreksja.

Medyczna marihuana może pomagać też przy bezsenności, fobiach, zaburzeniach odżywiania oraz stanach zapalnych jelita grubego. Na całym świecie wciąż trwają badania nad wykorzystaniem konopi w medycynie, dlatego przybywa specjalistycznych terapii z jej udziałem. Recepta na marihuanę online byłaby więc rozwiązaniem dla wielu osób z powyższymi problemami. Jak jest w praktyce?

Niestety, choć przybywa ośrodków zajmujących się medycyną konopną, a wiedza na temat medycznej marihuany jest coraz szersza, wciąż wielkim problemem jest jej cena (od 50 do 65 zł za gram) i brak refundacji.

Co przyniosą najbliższe miesiące?

Z początkiem 2022 roku w Sejmie ruszyły prace nad nowelizacją ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomani w zakresie kwestii dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego. Celem jest ułatwienie pacjentom dostępu do medycznych konopi, a tym samym do znacznego obniżenia ich cen. W myśl nowelizacji zgodę na takie uprawy ma wydawać Główny Inspektorat Farmaceutyczny na podstawie opinii odpowiedniej komendy wojewódzkiej policji.

Posłowie chcą też, by zwiększyć wartość dopuszczalnego stężenia THC w lekach konopnych do 0,3% (obecnie dozwolone jest stężenie 0,2%). Jeśli takie konopie z polskich upraw faktycznie pojawią się w aptekach, leczenie lekoopornej padaczki, stwardnienia rozsianego czy przewlekłego bólu stanie się łatwiejsze także dla mniej zamożnych osób. Czy następnym krokiem będzie refundacja leków konopnych, o co od miesięcy starają się chorzy na stwardnienie rozsiane? Zobaczymy.

Czy w Polsce możliwe stanie się uprawianie innych konopi niż te przemysłowe? Czy polscy pacjenci otrzymają szansę na korzystanie z krajowego, tańszego surowca i nie będą już uzależnieni od dostaw z zagranicy? O tym przekonamy się już niedługo.

Oceń treść:

Average: 8 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Grzyby halucynogenne
 • Marihuana
 • Tripraport

Spokojne zimowe popołudnie, od początku towarzyszyło nam podekscytowanie i lekki strach przed pierwszym wspólnym tripem

W końcu nadszedł ten dzień, na pierwszego wspólnego tripa nastawialiśmy sie od dawna. W oczekiwaniu aż moje grzybki się rozwiną mieliśmy wiele czasu by się przygotować jednak tego co nas czeka totalnie się nie spodziewaliśmy. 

14:20

 • Kodeina
 • Pierwszy raz

W samotnosci, przed komputerem. Z relaksujaca muzyka w tle. Nastrojowe nagranie ognia z ogniska odpalone na TV. Wygaszone swiatla.

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Na wstepie chcialbym zaznaczyc, ze czasami zazywam Thiocodin w leczniczych ilosciach w celu zlagodzenia kaszlu. W zeszlym tygodniu cos mnie tknelo i zazylem wieksza ilosc. Bylo to okolo 300mg, pogryzione tabletki i popite woda. Chyba nie udalo mi wczuc sie w faze. Nastepnym razem, wczoraj zrobilem ekstrakcje z Antidolu 15 w ilosci 2 opakowania. Niestety rowniez nie bardzo poczulem, nie mialem reakcji histaminowej ani za pierszym ani za drugim razem.

 • MDMA (Ecstasy)
12:30 spożycie xtc ibn ladenów na spółę z samiczką
 • Oregano
 • Oregano
 • Pierwszy raz

Set: Wewnętrznie jestem spokojny i w miarę wypoczęty. Jest też uczucie, abym nie jadł tyle oregano, tylko coś normalnego i abortował tripa, zapewne dlatego, że jestem na czczo i nie jadłem wczoraj kolacji ze zmęczenia. Jest ze mną Ajlo i nasza Psinka, lecz tripuję sam. Setting: Jesteśmy rozbici namiotem w najbardziej naturalnym zakątku, do którego mogliśmy dotrzeć na piechotę od domu. Obok wału, zaraz przy rzecze, jak najdalej od jakichkolwiek zabudowań i konstrukcji ludzkich, dokładnie w tym samym punkcie, w którym zakończyliśmy naszego poprzedniego tripa - na pregabalinie. Jest rano, zaraz po obudzeniu się.

Substancja: Oregano, ~17,5 g. Zostało ono wyhodowane i wysuszone na działce, nie wiem jak dawno temu. Dlatego też celowałem w górną granicę dawki zalecanej na forum, 20g, lecz nie byłem w stanie dojeść wszystkiego, no i minimalną ilość rozsypałem.

 

Set: Wewnętrznie jestem spokojny i w miarę wypoczęty. Jest też uczucie, abym nie jadł tyle oregano, tylko coś normalnego i abortował tripa, zapewne dlatego, że jestem na czczo i nie jadłem wczoraj kolacji ze zmęczenia. Jest ze mną Ajlo i nasza Psinka, lecz tripuję sam.

 

randomness