rozmowa z ks. Tadeuszem Panusiem, dyrektorem wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży krakowskiej kurii
Joanna Jałowiec: Czy matura z religii to dobry pomysł?
ks. dr hab. Tadeusz Panuś, dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży kurii: - To zależy, jak się na to spojrzy. Na pewno nie należy w kontekście matury z religii myśleć o jakimś egzaminie z wiary czy moralności, tylko z wiedzy. Od momentu przywrócenia do szkoły w 1990 r. nauczania religii, przestrzegane są wszystkie standardy szkolne: jest realizowany określony program, są podręczniki zatwierdzane przez Biuro Programowania Katechezy Episkopatu Polski, przedstawiane Ministerstwu Edukacji do wglądu, jest ocenianie i są oceny na świadectwie. Dlatego jestem za tym, by uczniowie mieli możliwość zdawania matury z tego przedmiotu tak samo, jak mają możliwość wyboru np. wiedzy o tańcu.
A co z tymi, którzy na religię nie chodzą?
- Przecież uczniowie sami sobie wybierają część przedmiotów, które chcą zdawać na maturze. Nie ma tutaj żadnego problemu. Religię mogliby zdawać ci, którzy zamierzają studiować na uczelniach kościelnych, czy też ci, którzy się szczególnie nią interesują. Zdawanie tego przedmiotu na maturze jest całkowicie dobrowolne.
A jak egzamin z religii powinien wyglądać w praktyce?
- Oczywiście, odpowiem z punktu widzenia Kościoła katolickiego. Taki egzamin musi być wielopłaszczyznowy. Np. część zagadnień powinna dotyczyć wiary, co jest, a co nie jest wiarą Kościoła, druga sprawa to wiedza o sakramentach, np. jak przebiega msza, trzecia kwestia to aksjologia katolicka, czyli wartości: co jest dobre, co złe. Mogą tu znaleźć się pytania typu: jakie jest stanowisko Kościoła katolickiego np. w sprawie wojny, antykoncepcji. Nie chodzi tu o ingerencję w życie wewnętrzne człowieka, tylko o przedstawienie stanowiska, jakie przyjął Kościół rzymskokatolicki wobec tych kwestii. Oczywiście, pytania musiałyby obejmować treści zawarte w podręcznikach do nauki religii.
Religia na maturze
Episkopat zwrócił się do resortu edukacji, by rozważył możliwość wprowadzenia religii jako jednego z przedmiotów maturalnych. Teraz pyta o zdanie biskupów. Stanowiska abp. Stanisława Dziwisza w tej sprawie jeszcze nie znamy - ma być oparte o szerokie konsultacje z biskupami pomocniczymi, radą katechetyczną archidiecezji, z uwzględnieniem opinii rodziców i dyrektorów szkół.
Komentarze