onet.pl/IAR 2001-07-05
Marihuana dla chorych
Mieszkańcy Kanady, cierpiący na niektóre nieuleczalne choroby, w tym AIDS, będą mogli uprawiać do celów medycznych marihuanę bądź wyznaczyć osoby, które będą to czyniły dla nich.
Nowe przepisy - jak poinformowały miejscowe władze - wejdą w życie pod koniec tego miesiąca.
Minister zdrowia Kanady Allan Rock powiedział, że decyzja rządu w Ottawie, umożliwiająca dostęp do marihuany stosowanej w celach medycznych, ulży w cierpieniach chorym Kanadyjczykom, szczególnie tym nieuleczalnie chorym.
Innego zdania jest Kanadyjskie Stowarzyszenie Medyczne, które ostrzegło, że zbyt mało wiadomo o skutkach ubocznych tego narkotyku. Marihuana, zdaniem zwolenników legalizacji tego narkotyku, łagodzi bóle i zwiększa łaknienie pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe, stwardnienie rozsiane, artretyzm, zmniejsza także cierpienia osób w ostatnim stadium AIDS. Opinie te nie są jednak poparte żadnymi systematycznymi badaniami nad efektywnością marihuany w wymienionych chorobach.
Decyzja rządu w Ottawie zwiększy zapewne naciski na władze federalne sąsiednich Stanów Zjednoczonych. Do tej pory kilka stanów, w tym Kalifornia, mimo sprzeciwu rządu federalnego, zalegalizowało stosowanie marihuany do celów medycznych. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w maju tego roku podtrzymał stanowisko władz federalnych.
wp.pl/IAR 2001-07-05
Kanada: marihuana na lekarstwo
Mieszkańcy Kanady, którzy cierpią na niektóre nieuleczalne choroby, w tym AIDS, będą mogli uprawiać do celów medycznych marihuanę, bądź wyznaczyć osoby, które będą to czyniły dla nich.
Nowe przepisy - jak poinformowały miejscowe władze - wejdą w życie pod koniec lipca.
Minister zdrowia Kanady Allan Rock powiedział, że decyzja rządu w Ottawie, umożliwiając dostęp do marihuany stosowanej w celach medycznych, ulży w cierpieniach chorym Kanadyjczykom, szczególnie tym nieuleczalnie chorym.
Innego zdania jest Kanadyjskie Stowarzyszenie Medyczne, które ostrzegło, że zbyt mało wiadomo o skutkach ubocznych tego narkotyku.
Marihuana, zdaniem zwolenników jej legalizacji, łagodzi bóle i zwiększa łaknienie pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe, stwardnienie rozsiane, artretyzm. Zmniejsza także cierpienia osób znajdujących się w ostatnim stadium AIDS. Opinie te nie są jednak poparte żadnymi systematycznymi badaniami nad efektywnością marihuany w wymienionych chorobach.
Decyzja rządu w Ottawie zwiększy zapewne naciski na władze federalne sąsiednich Stanów Zjednoczonych. Do tej pory kilka stanów, w tym Kalifornia, mimo sprzeciwu rządu federalnego, zalegalizowało stosowanie marihuany do celów medycznych. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w maju tego roku podtrzymał stanowisko władz federalnych.
Gazeta Wyborcza 2001-07-05
Kanada: marihuana dla ciężko chorych
Chorzy na nowotwór w fazie terminalnej i na AIDS będą mieli prawo do hodowania i zażywania marihuany, by tłumić ból - ogłosiło w czwartek kanadyjskie ministerstwo zdrowia. Minister Alan Rock tłumaczy, że władze kierowały się współczuciem i chęcią "polepszenia jakości życia" ciężko chorym. Od 30 lipca zaczną oni otrzymywać specjalne zaświadczenia z ministerstwa zdrowia upoważniające ich do zaopatrywania się w nasiona marihuany. Skorzystają z nich jednak dopiero w 2002 r. - tyle czasu zajmie rządowi rozwinięcie legalnej uprawy do celów medycznych. Chorzy lub osoby przez nich upoważnione będą mogli założyć domowe uprawy na własny użytek.
Przeciwko decyzji ministerstwa protestuje kanadyjskie stowarzyszenie lekarzy. Ostrzega ono, że za mało jeszcze wiadomo o ubocznych skutkach stosowania narkotyku.
mak