Lekarze zgadzają się, że marihuana jest bezpieczniejsza niż alkohol i tytoń

Magazyn “The Hill” niedawno rozmawiał z trzema lekarzami na temat tego, która z trzech legalnych używek: alkohol, tytoń czy marihuana jest najgorsza. Lekarze mieli różne zdania na temat tego, która substancja jest najbardziej szkodliwa i niebezpieczna, ale wszyscy trzej byli jednomyślni co do tego, że spośród tych trzech substancji marihuana jest najmniej szkodliwa.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

16

Magazyn “The Hill” niedawno rozmawiał z trzema lekarzami na temat tego, która z trzech legalnych używek: alkohol, tytoń czy marihuana jest najgorsza. Lekarze mieli różne zdania na temat tego, która substancja jest najbardziej szkodliwa i niebezpieczna, ale wszyscy trzej byli jednomyślni co do tego, że spośród tych trzech substancji marihuana jest najmniej szkodliwa.

Lekarze zaznaczyli jednak pewne zastrzeżenia, że trudno “klasyfikować” te trzy substancje. “Trudno je jednoznacznie sklasyfikować pod względem ryzyka, ponieważ nie przeprowadzono żadnych dużych randomizowanych badań kontrolowanych porównujących te substancje“, wyjaśnił dr Michael L. Glickman, specjalista medycyny rodzinnej. Glickman dodał również, że ilość spożywanej substancji na pewno wpływa na stopień jej szkodliwości.

Dr Anand Akhil z Cleveland Clinic zwrócił uwagę, że każda osoba ma różne czynniki ryzyka i trudno jednoznacznie sklasyfikować te trzy używki. Dr Akhil stwierdził jednak, że alkohol uważa za najgorszą substancję spośród z tych trzech. “Konsumpcja alkoholu jest związana z ponad 200 schorzeniami i chorobami, niszcząc każdy system organów w ciele”, powiedział dr Akhil dla Hill. “Depresja, lęk, demencja, nowotwory, choroby serca i wątroby oraz choroby kości mogą być wynikiem picia alkoholu. Podobnie tytoń jest głównie związany z poważnymi nowotworami, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i chorobami układu krążenia.”

Trzeci lekarz, dr Kevin Most z Northwestern Central DuPage Hospital, zgodził się, że alkohol jest najgorszy, twierdząc, że szkodliwe skutki palenia tytoniu można zminimalizować, jeśli osoba przestanie palić w młodym wieku. “Jeśli ludzie zdadzą sobie sprawę z ryzyka raka płuc, na podstawie ilości lat palenia i ilości wypalanych papierosów, a przerwą palenie w młodym wieku… ich płuca mogą się odnowić i wrócić prawie do normy.” Glickmantwierdzi, że tytoń jest najgorszy z trzech, ponieważ jako jedyny nie ma właściwości leczniczych.

Lekarze a ryzyko związane z marihuaną

Chociaż lekarze zachęcali do ostrożności z marihuaną – twierdząc, że może ona zaostrzyć niektóre problemy psychiczne i wpływać na pamięć i koncentrację – wszyscy zgodzili się, że marihuana jest najbezpieczniejsza, bezpieczniejsza od alkoholu i tytoniu. “Umieściłbym marihuanę na trzecim miejscu, głównie dlatego, że wiemy, iż ma wiele zastosowań leczniczych i używana we właściwy sposób i w kontrolowanym środowisku jest w porządku”, wyjaśnił dr Most.

Opinie lekarzy na temat marihuany pokrywają się z wcześniejszymi badaniami, które stwierdziły, że marihuana jest bezpieczniejsza niż alkohol i tytoń. Według badania z 2015 roku opublikowanego w Scientific Reports, marihuana jest około 114 razy mniej śmiertelna niż alkohol. Badanie to uznało alkohol za najbardziej śmiercionośną substancję spośród badanych, a potem heroinę, kokainę, tytoń, ekstazę, metamfetaminę i dalej marihuanę.

Spośród wszystkich badanych substancji tylko marihuana została sklasyfikowana jako substancja “o niskim ryzyku śmiertelności”. Dirk Lachenmeier, główny autor badania, powiedział NBC News, że wyniki “potwierdzają wcześniejsze wyniki innych grup badawczych [ale] z zupełnie innej metodologii”. Lachenmeier również powiedział NBC, że różnice w ryzyku różnych substancji były nawet większe niż się spodziewano.

Mimo że marihuana zdaje się być jednoznacznie uznawana za bezpieczniejszą niż alkohol i tytoń, według dr. Glickmana ważne jest, aby zachować ostrożność przy używaniu jakiejkolwiek substancji. “Uważam, że negatywne skutki dla zdrowia mogą wystąpić przy wszystkich trzech substancjach, nawet w umiarkowanych ilościach, w zależności od osoby i sytuacji“, ostrzegał dr Glickman w artykule dla Hill. “Nie ma używki całkowicie bezpiecznej.“

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

  • Kokaina
  • Tripraport

Dom, chill.

Kokaina to prawdopodobnie najsłabszy narkotyk jaki znam, biorąc pod uwagę lot i cenę detaliczną - bardzo słabo sie to kalkuluje. O tyle ze jeszcze mam b.dobry kontakt i  czystośc jest zawsze wysoka, inaczej jest tostrata czasu, pieniedzy i zatok na bóg wie co tam jest w worze. Zejście potrafi być szmaciarskie, na sczescie nie trwa za długo.

  • DOC
  • Etanol (alkohol)
  • Tripraport

Zimowy dzień, który dość szybko zamienił się w wieczór, a potem noc i w końcu ranek. Początek w lesie, później w mieszkaniu kumpla, parku i ostatecznie w knajpie. Kondycja i ogólny nastrój - tego konkretnego dnia w miarę nieźle, choć w szerszej perspektywie bez szału. W podróży towarzyszyli mi: P i S, z którymi tripowałem już kilka razy, oraz H i J, z którymi odbyłem jednego delikatnego tripa dwa miesiące wcześniej.

Wstęp: Trip był testem nowej substancji, dlatego też zaczynałem ostrożnie. W czasie zbierania informacji o DOCu, natknąłem się na informację, że 3mg to zalecana dawka. Wywnioskowałem, że 2mg też powinno dać jakieś efekty, zapewniając jednocześnie komfort, który dobrze mieć kiedy bierze się coś po raz pierwszy. Zwłaszcza zimą w lesie. Z nielicznych opisów wynikało, że DOC jest dosyć podobny do LSD. Moje oczekiwania były zatem wysokie. Opis jak zwykle po długim czasie (3 lata).

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Dom ziomka, jesienny dzień, dobry klimat, nuta w głośniku, nastrój jak zawsze pozytywny.

 

Siema, to mój pierwszy raport, więc na starcie chciałem powiedzieć że zdarza mi używać lokalnego slangu, jeśli jakikolwiek wyraz bądź fraza nie byłaby zrozumiała, piszcie w komentarzach a wszystko wyjaśnię ;)

randomness