Legalizacja konopi indyjskich. Naukowcy ustallili nowe fakty: to nic złego

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zdrowie.radiozet.pl
Aleksandra Sobieraj
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

25

W USA zbadano, jak zmienia się zużycie marihuany, gdy staje się ona legalna. Zaskoczenia nie ma: ludzie palą jej więcej. Zaskakujące jest jednak to, że taka tendencja dotyczy nie tylko młodzieży, ale i osób dorosłych. Naukowcy widzą w tym jednak plusy.

W tych stanach USA, w których marihuana jest legalna, jej użycie jest o 24 proc. wyższe – informują naukowcy z University of Minnesota i University of Colorado na łamach czasopisma „Addiction”. Przebadano ponad 3,4 tys. bliźniąt (co miało wykluczyć wpływ niektórych czynników na wyniki) – badanie jest jednym z najsilniejszych jak dotąd dowodów na to, że legalizacja marihuany powoduje znaczący wzrost jej używania.

Co ciekawe, wzrost zużycia marihuany po jej zalegalizowaniu jest bardzo wyraźny nie tylko wśród osób młodych, ale także wśród dorosłych, podczas gdy historycznie grupa ta miała tendencję do ograniczania stosowania konopi.

Legalne, więc łatwo dostępne

– W ostatnich latach w całej Ameryce obserwujemy trend zwyżkowy, jeśli chodzi o używanie marihuany, ale teraz odkryliśmy, że zmiana ta jest najintensywniejsza w stanach, w których konopie są zalegalizowane – mówi główna autorka publikacji, doktorantka Stephanie Zellers.

Naukowczyni przeanalizowała dane z dwóch dużych badań nad bliźniętami, w ramach których śledzono ich losy od wczesnego dzieciństwa do chwili obecnej, w dwóch różnych stanach: Minnesocie, gdzie palenie marihuany jest nielegalne, oraz Kolorado, które było jednym z pierwszych miejsc w USA dopuszczających sprzedaż rekreacyjnej marihuany (miało to miejsce w 2014 roku). Przed legalizacją marihuany różnice w użyciu między tymi stanami były niewielkie, ale po 2014 roku mieszkańcy Kolorado zaczęli palić o 24 proc. więcej marihuany, niż mieszkańcy stanów, gdzie pozostała ona nielegalna.

Badanie przeprowadzone z udziałem bliźniąt wykazało, że między bliźniętami jednojajowymi, z których jedno mieszka w stanie, w którym marihuana jest legalna, a drugie tam, gdzie jest zakazana, są ponad 20-proc. różnice w częstości używania suszu z konopi indyjskich. A ponieważ bliźnięta mają wspólne geny i najczęściej także taki sam status społeczno-ekonomiczny, wpływ rodziców i normy społeczne, jest to – zdaniem badaczy – bardzo dobra kontrola, umożliwiająca wysnucie wyraźnych wniosków.

– Było to pierwsze badanie, które potwierdziło, że związek między legalną marihuaną a jej zwiększonym używaniem występuje nawet u osób identycznych genetycznie – mówi autorka publikacji. – Oznacza to, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem legalizacja sama w sobie skutkuje zwiększeniem skali korzystania z tej używki.

Nie tylko młodzież, ale i dorośli. Ale… to nie szkodzi

Badaczka przypomina, że ponad 141 mln Amerykanów żyje obecnie w miejscach, w których marihuana jest legalna. Jednocześnie według szacunków National Institute on Drug Abuse zażywanie tego narkotyku przez młodych dorosłych w wieku od 19 do 30 lat jest na najwyższym w historii poziomie: 43 proc. z nich zgłosiło palenie marihuany w ciągu ostatniego roku, a 29 proc. w ostatnim miesiącu.

– Zazwyczaj wydaje nam się, że używanie narkotyków jest najpowszechniejsze wśród nastolatków, a wraz z wiekiem, gdy wchodzą oni w dorosłe role, życie rodzinne i stabilną pracę, zmniejsza się – komentuje Stephanie Zellers. – O dziwo, w naszym badaniu u dorosłych zaobserwowaliśmy eskalację, a nie redukcję tego zjawiska.

Autorka dodaje jednak, że inne badanie jej zespołu pokazało, iż zwiększone użycie marihuany niekoniecznie musi być czymś złym. – Nasza kolejna analiza sugeruje, że temu zwiększonemu używaniu nie towarzyszą większe problemy, a wręcz może ono korelować z mniejszymi problemami alkoholowymi takich populacji – mówi.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dimenhydrynat

Raz ze znajomym zarzuciliśmy po 20 sztuk na łeb i zapaliliśmy do tego zajebistego skuna (jeden z lepszych jakie paliłem) i tak nas wyjebało poza rzeczywistość, ze krowy nam po osiedlu biegały, żaby na nas skakały, rozmawiałem z koleżanka, która w tym czasie była w Łebie, a gadka miedzy nami polegała na wymianie pojedynczych słów (część mówiliśmy a część tylko myśleliśmy sobie w głowach i nawet się dogadywaliśmy - cos ala telepatia, naprawdę dziwna sprawa).

  • 2C-E

Wiek: 18

Waga: 56

Doświadczenie: Nikotyna, Kofeina, Alkohol, 5-HTP, Marihuana, GBL, Piracetam, 4-Aco-DMT, Kocimiętka,

N2O, Alprazolam, Tujon, Pseudoefedryna, Belergot, L'Opium, Haszysz, DXM, Bk-MDMA, JWH-210

Set & setting: Jesienna, chłodna sobota. Z drzew spadają liście, gdzieniegdzie widać już gołe gałęzie. Słońce świeci bardzo jasno ale mnie nie ogrzewa.

Mam bardzo dobry nastrój, spotęgowany mała dawką alkoholu wypitego przed południem.

  • Bieluń dziędzierzawa

Znajomy zerwał kilka liści bielunia meksykańskiego z krzaka w ogrodzie botanicznym. Zrobił z tego wywar (najzwyklej w świecie gotując liście z wodą przez kilkanaście minut) i trochę wypił, potem wypił jeszcze trochę. Ponieważ jego doznania były dość interesujące (w jego odczuciu), ja, on i jeszcze trzy dziewczyny postanowiliśmy na drugi dzień sprobować tego co mu zostało.


  • LSD-25
  • Marihuana
  • Tripraport

Trip report przeniesiony z forum hyperreal.info

 

randomness