REKLAMA
Leczenie marihuaną i fałszowanie leków zajęły farmaceutów

Z terapii marihuaną korzysta niewielu pacjentów, bo lekarze najczęściej nie wiedzą, jak ją stosować. To jeden z tematów, który zdominował IV Ogólnopolską Konferencję Farmaceutyczną w Bydgoszczy. Uczestnicy spotkania dyskutowali także o problemie jakim jest fałszowanie leków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

bydgoszcz.tvp.pl
Krystyna Rymaszewska

Odsłony

105

Leczenie medyczną marihuaną to w Polsce ciągle trudny temat i dla lekarzy, i dla farmaceutów. Z terapii korzysta niewielu pacjentów, bo lekarze najczęściej nie wiedzą, jak ją stosować. To jeden z tematów, który zdominował . Uczestnicy spotkania dyskutowali także o problemie jakim jest fałszowanie leków. W 2019 roku leki w całej Unii Europejskiej mają być lepiej zabezpieczane.

Dokładnie rok temu mieszkańców regionu zelektryzowała informacja, że w Koronowie odkryto jedną z największych w Europie fabryk fałszowanych leków. Grupa przestępcza podrabiała leki, a potem sprzedawała je przez internet. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty łamania prawa farmaceutycznego i narażenia życia i zdrowia wielu ludzi. Skala problemu jest nieznana. Fałszowane są najdroższe leki, bo ich sprzedaż przynosi większe zyski.

Specjaliści pracują nad systemem zabezpieczeń, które uchronią pacjentów, także w legalnym obrocie, przed możliwością zakupu fałszywych specyfików. Każde opakowanie leku na receptę będzie miało indywidualny kod. To wymóg unijny. - Biorąc pod uwagę, że w obrocie mamy w Unii miliardy opakowań, to będziemy mieli miliardy kodów, a te miliardy kodów będą się znajdowały w specjalnym systemie, gdzie aptekarz - przed wydaniem pacjentowi - będzie musiał sprawdzić, czy ten kod w tym systemie się znajduje - tłumaczy Michał Byliniak z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.

”Może się okazać, że czas pacjenta przed okienkiem w aptece wydłuży się” - ostrzegają farmaceuci. Wiele zależy więc od systemu, który będzie ten program obsługiwał. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od lutego 2019 roku.

O nowej weryfikacji leków i zabezpieczeniach przed ich fałszowaniem rozmawiali w Bydgoszczy farmaceuci z całego kraju. Na konferencji przedstawiono też zasady funkcjonowania tzw. opieki farmaceutycznej. To na razie program pilotażowy. Farmaceuta teraz doradza, w przyszłości miałby wgląd za zgodą pacjenta do historii choroby i leków, jakie przyjmuje. - Farmaceuta, działając z innymi zawodami medycznymi, czuwa nad prawidłowością tego procesu oraz go kontroluje - podkreśla Piotr Burkiewicz, przewodniczący Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Farmaceuci rozmawiali także o leczeniu medyczną marihuaną. Od tego roku w Polsce taka terapia jest legalna. Każdy lekarz może przepisać takie leczenie, ale niewielu wie, jak je zastosować. Potrzebne są szkolenia lekarzy i farmaceutów. - Wiadomo, że takie leczenie zmniejsza ilość stosowanej morfiny czy innych opioidów. Na pewno ma to znaczenie dla chorych nowotworowych, tylko ten dostęp jest mały, ale to wynika z innych przyczyn, nie z przyczyn prawnych - wyjaśnia dr Marek Bachański, neurolog z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Preparaty konopi są wprawdzie dostępne, ale tylko z importu. Leczenie nie jest refundowane. Pacjenci wydają więc na terapie od tysiąca do kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

Mialem wczoraj dosc zjebany dzien. Cholerne doly, duzo zlych informacji i

wszystko mnie poprostu draznilo. Potrzebowalem sie wyluzowac. Dwa dni

wczesnie wiolem od qmpla 4 tabletki XTC: dwie biale z kreska i znaczkiem

supermana oraz dwie zielone z napisem TOP. Po pracy odrazu przyjechalem do

domu i doszedlem do wniosku ze musze stesowac te tablety. Stwierdzilem ze i

tak gorzej sie nie jestem w stanie zdolowac. Nigdy wczesniej nie bralem XTC,

wiec poszedlem i znalazem dwoch qmpli, no i lyknelismy - ja biala a oni po

N

  • Mefedron
  • Pozytywne przeżycie

  • 2C-P
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Opripramol
  • Przeżycie mistyczne

Set - natłok myśli, duża ilość emocji, które były zarówno euforią, melancholią i zdenerwowaniem - nie potrafiłam rozpoznać, o co chodzi mojemu organizmowi. Nie oczekiwałam niczego, trip był dla mnie niespodzianką. Liczyłam na to, że może 2c-p da mi choć maleńką fazę z powodu pramolanu i zjazdu na dxm, ale nie spodziewałam się takich cudów. Setting - mój pokój, noc, mama spała w drugim pokoju, tata w Anglii.

 Przez dwa lata bezskutecznie poszukiwałam tzw. „spontanicznego oświecenia”. W końcu przybyło ono do mnie w najmniej oczekiwany sposób.

  • Amfetamina
  • Pozytywne przeżycie

podekscytowanie związane z 18stką przyjaciółki, miejscem najpierw była szkoła, potem mój dom, następnie sala, gdzie odbywała się impreza

Ten piękny dzień, który razem z nocą łączył się w idealną całość, "rozpoczął się" dla mnie około godziny 11, kiedy kolega, z którym zazwyczaj razem coś bierzemy przywiózł mi towar (ok. 2 gieta) do szkoły. Był to piątek. Bardzo chciałam wytrzymać chociaż do końca lekcji, ale wiadomo, mając to cudeńko w kieszeni jest bardzo ciężko. :) Poszłam do toalety i odsypałam sobie z jednej paczuszki na 2 malutkie kreski. Miałam ostatnią lekcję. Po 10 minutach poczułam spływ... Kiedy kończyły się lekcje, już lekko zniecierpliwiona kręciłam się w ławce. Oczywiście, moje koleżanki o niczym nie wiedziały.

randomness