Koniec z więzieniem za kokainę i marihuanę: rewolucja w norweskiej polityce narkotykowej

Rząd przedstawił propozycję, która może zrewolucjonizować norweską politykę narkotykową. Rada Ministrów zaproponowała, by zażywanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie było już karane. Wciąż zabronione będzie produkowanie oraz sprzedawanie substancji zakazanych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Moja Norwegia
Emil Bogumił
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

71

Rząd przedstawił propozycję, która może zrewolucjonizować norweską politykę narkotykową. Rada Ministrów zaproponowała, by zażywanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie było już karane. Wciąż zabronione będzie produkowanie oraz sprzedawanie substancji zakazanych.

Zmiana prawa ma służyć poprawie wizerunku uzależnionym od narkotyków. Politycy zwrócili uwagę, że obecnie osoby te są stygmatyzowane i podlegają wykluczeniom społecznym. – Znosimy odpowiedzialność karną za używanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek. Wciąż będzie to zabronione, ale nie chcemy, by podlegało karze – skomentował propozycję zmian minister zdrowia Bent Høie.

Policja nie będzie wyciągała konsekwencji prawnych, jeśli mieszkaniec kraju fiordów będzie posiadał poniższe substancje w ilości:

 • heroina, kokaina, amfetamina – dwa gramy,
 • LSD – jedna porcja,
 • MDMA – pół grama,
 • marihuana – 10 gramów,
 • grzyby zawierające psylocynę / psilocybinę – 20 gramów,
 • khat – 500 gramów,
 • leki – 15 dawek.

Policja odstąpi od wymierzenia kary, jeśli zatrzymana osoba będzie posiadała maksymalnie trzy różne substancje w dozwolonych ilościach.

Reforma narkotykowa, czyli sukces Partii Liberalnej

Norweski rząd ustalił także kolejne limity dotyczące posiadania narkotyków. Będą to wartości progowe, których przekroczenie skutkować będzie ukaraniem na podstawie dotychczasowych przepisów prawa. Posiadanie przez zatrzymanego większej ilości substancji, ale mieszczącej się w granicach drugiej tabeli, skutkować będzie koniecznością stawienia się na komisariacie lub w innej instytucji, która poinformuje o konsekwencjach zażywania narkotyków. Niewykonanie tego obowiązku poskutkuje nałożeniem grzywny. Wartości progowe dla drugiej tabeli rząd ustalił na następującym poziomie:

 • heroina, kokaina, amfetamina – pięć gramów,
 • LSD – trzy porcje,
 • MDMA – jeden gram,
 • marihuana – 15 gramów,
 • grzyby zawierające psylocynę / psilocybinę – 50 gramów,
 • khat – dwa kilogramy,
 • leki – 25 dawek.

Z propozycji zmian prawnych satysfakcji nie kryje Guri Melby, minister edukacji i integracji oraz liderka Partii Liberalnej. – Kilkadziesiąt lat karania tego typu zachowań nauczyło nas, że taki system nie działa. Z dumą przedstawiamy reformę polityki narkotykowej, która zapewnia pomoc, a nie karę. To zwycięstwo rozumu, wiedzy i godności dla uzależnionych. Będzie uznawana za najważniejszą reformę społeczną w Norwegii przez wiele dziesięcioleci. Jako przywódca Partii Liberalnej jestem dumna, że nasza walka o lepszą politykę narkotykową w ciągu ostatnich dwudziestu lat stała się rzeczywistością – komentuje zmiany Guri Melby.

Rządzący zwrócili uwagę, że reforma jest zgodna z polityką proponowaną przez organizacje międzynarodowe. Na jej rzecz lobbują m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Zolpidem

pewnego wieczoru zapodałam sobie JEDNĄ tabletke Stilnoxu mając nadzieję tylko i wyłącznie na to, że zasnę w końcu po czwartym dniu walenia fetki. Nie spodziewałam się żadnych "atrakcji dodatkowych". Rzeczywiście, z zaśnięciem nie miałam żadnych problemów, z małym zastrzeżeniem. Obudziłam się po ok. godzinie i to co się ze mną później działo pamietam jakby ze snu. Dookoła mnie było mnóstwo ludzi, moich znajomych. Mówili cos do mnie. Dookoła migające kolorowe światła.

 • Benzydamina
 • Retrospekcja

Bardzo pozytywne, jak to zwykle z takimi substancjami- Sam w domu

Godzina 20:57- Przed sobą mam szklankę z kwaśnym sokiem w którym rozpuszczona jest Benzydamina. Znam ten smak, nic nowego, nic przyjemnego.

21:22- Właśnie skończyłem męczarnię z wlaniem w siebie tego ustrojstwa. Czuję już jak się ładuje- Narasta pisk w uszach, a ja czuję się dziwnie. Później narasta pisk jescze bardziej, pojawia się lekkie znieczulenie ciała. Jest póki co niepokojąco, ale tak jest zawsze ;)

21:33- Pojawiają się pierwsze smugi i halucynacje, a raczej omamy których nie ma wiele- z 10 na 5 minut, a w dodatku każda ta halucynacja była związana z pająkami...

 • Dekstrometorfan
 • Tripraport

nuda, matura za pare dni, troche stresu, troche wykluskowania mózgu, w głośnikach tool i coverge, siedze sam w domu, średnio wyspany, lekko zmęczony.

Piękny dzień, pogoda dopisuje, a ja za 5 dni zaczynam matury. Wkurwiony chodze i im bliżej do matury tym bardziej chce mi się melanżować i walić wszystko co popadnie - zastanawiam sie co będzie po maturach. Dużo ludzi by powiedziało, że nie mam się czym przejmować, no ale mam, bo dostać się i utrzymać na polibudzie w warszawie to nie jest banał, na pewno nie dla mnie. K'woli ścisłości kieruję się na technologię chemiczną, co może pozwoli mi w przyszłości bawić się z ekstrachowaniem różnych substancji, kiedy będę miał dostęp do sprzętu laboratoryjnego.

 • Kodeina
 • Pierwszy raz

Na kodeinę trafiłem w najgorszym momencie, w jakim tylko można trafić na opiaty. Ciężki okres w życiu, problemy zawodowe, problemy z związku. Przez pełne stresu miesiące, nie potrafiłem się zrelaksować choćby na minutę, potrzebowałem przerwy i tak oto jestem. Samotny, piątkowy wieczór. W zanadrzu czeka playlista z ulubioną muzyką i woda w razie potrzeby. Jestem dość podekscytowany, mam spore oczekiwania i ciekaw jestem, czy rzeczywistość pokryje się z wyobrażeniami. Biorę na pusty żołądek, jestem też nieźle zmęczony fizycznie.

 

 

Gdyby mój pierwszy raz, zamienić z drugim, to wziąłbym to tylko raz w życiu i zapomniał...

Dlaczego? Ponieważ drugim razem efekty były delikatne, mało euforyczne, słabe i zwyczajnie nudne. Ale pierwszy, który tu opiszę, pokazał mi na co stać tą substancję.

 

randomness