Koniec z więzieniem za kokainę i marihuanę: rewolucja w norweskiej polityce narkotykowej

Rząd przedstawił propozycję, która może zrewolucjonizować norweską politykę narkotykową. Rada Ministrów zaproponowała, by zażywanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie było już karane. Wciąż zabronione będzie produkowanie oraz sprzedawanie substancji zakazanych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Moja Norwegia
Emil Bogumił
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

78

Rząd przedstawił propozycję, która może zrewolucjonizować norweską politykę narkotykową. Rada Ministrów zaproponowała, by zażywanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie było już karane. Wciąż zabronione będzie produkowanie oraz sprzedawanie substancji zakazanych.

Zmiana prawa ma służyć poprawie wizerunku uzależnionym od narkotyków. Politycy zwrócili uwagę, że obecnie osoby te są stygmatyzowane i podlegają wykluczeniom społecznym. – Znosimy odpowiedzialność karną za używanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek. Wciąż będzie to zabronione, ale nie chcemy, by podlegało karze – skomentował propozycję zmian minister zdrowia Bent Høie.

Policja nie będzie wyciągała konsekwencji prawnych, jeśli mieszkaniec kraju fiordów będzie posiadał poniższe substancje w ilości:

 • heroina, kokaina, amfetamina – dwa gramy,
 • LSD – jedna porcja,
 • MDMA – pół grama,
 • marihuana – 10 gramów,
 • grzyby zawierające psylocynę / psilocybinę – 20 gramów,
 • khat – 500 gramów,
 • leki – 15 dawek.

Policja odstąpi od wymierzenia kary, jeśli zatrzymana osoba będzie posiadała maksymalnie trzy różne substancje w dozwolonych ilościach.

Reforma narkotykowa, czyli sukces Partii Liberalnej

Norweski rząd ustalił także kolejne limity dotyczące posiadania narkotyków. Będą to wartości progowe, których przekroczenie skutkować będzie ukaraniem na podstawie dotychczasowych przepisów prawa. Posiadanie przez zatrzymanego większej ilości substancji, ale mieszczącej się w granicach drugiej tabeli, skutkować będzie koniecznością stawienia się na komisariacie lub w innej instytucji, która poinformuje o konsekwencjach zażywania narkotyków. Niewykonanie tego obowiązku poskutkuje nałożeniem grzywny. Wartości progowe dla drugiej tabeli rząd ustalił na następującym poziomie:

 • heroina, kokaina, amfetamina – pięć gramów,
 • LSD – trzy porcje,
 • MDMA – jeden gram,
 • marihuana – 15 gramów,
 • grzyby zawierające psylocynę / psilocybinę – 50 gramów,
 • khat – dwa kilogramy,
 • leki – 25 dawek.

Z propozycji zmian prawnych satysfakcji nie kryje Guri Melby, minister edukacji i integracji oraz liderka Partii Liberalnej. – Kilkadziesiąt lat karania tego typu zachowań nauczyło nas, że taki system nie działa. Z dumą przedstawiamy reformę polityki narkotykowej, która zapewnia pomoc, a nie karę. To zwycięstwo rozumu, wiedzy i godności dla uzależnionych. Będzie uznawana za najważniejszą reformę społeczną w Norwegii przez wiele dziesięcioleci. Jako przywódca Partii Liberalnej jestem dumna, że nasza walka o lepszą politykę narkotykową w ciągu ostatnich dwudziestu lat stała się rzeczywistością – komentuje zmiany Guri Melby.

Rządzący zwrócili uwagę, że reforma jest zgodna z polityką proponowaną przez organizacje międzynarodowe. Na jej rzecz lobbują m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

Oceń treść:

Average: 9.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Narkoza

doświadczenie: zero


set und setting: jasne, sterylne pomieszczenie
no ja w sumie pierwszy raz mialem kontakt z dragami konkretnymi jakimis

wlasnie na stole operacyjnym. jak mialem 7 lat zlamalem sobie reke, a

tydzien wczesniej pies ugryzl mnie pod lewym okiem i jakby mnie dziabnal z

0.5 cm wyzej to bym byj jednookim bandytom :> bo na wsi bylem wtedy a tam

rozne rzeczy sie dzieja. i wlasnie ta reke sobie zlamalem, w trzecim czy

 • Tramadol


Witam!

Na poczatek moje doswiadczenia: od okolo 3 lat regularnie imprezuje glownie kluby i imprezy masowe techno a co na nich sie robi to juz wiadoma sprawa :) Czytajac wasze artykuly postanowielm poeksperymentowac z niektorymi lekami i szczerze powiedziawszy najbardziej przypadl mi do gustu tramadol. Moze to nic wielkiego ale jak dla mnie na domowa nude jest idealny.Chcialbym polecic jedna mieszanke ktora gwarantuje bardzo prszyjemny i relaksujacy locik ;)


 • Szałwia Wieszcza

Autor: kamiru, 7.05.2007

Set & settings: Ciemna sypialnia, cisza, opiekun

Substancja: ok. 0.16g ekstaktu X10 z bonga. Jeden megahit.

Doświadczenie: Pierwsza przygoda, wcześniej MJ

 • Ayahuasca

nazwa substancji- Ayahuasca(Peganum Harmala + Mimosa tenniflora)


poziom doświadczenia użytkownika - mj, #, benzydamina, dxm, xtc, lsd, salvia d.


set & setting- moje mieszkanie, pozytywny nastrój, strach przed nieznanym + dobry znajomy, który czuwał gdyby coś poszło nie tak.