Koniec z więzieniem za kokainę i marihuanę: rewolucja w norweskiej polityce narkotykowej

Rząd przedstawił propozycję, która może zrewolucjonizować norweską politykę narkotykową. Rada Ministrów zaproponowała, by zażywanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie było już karane. Wciąż zabronione będzie produkowanie oraz sprzedawanie substancji zakazanych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Moja Norwegia
Emil Bogumił
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

47

Rząd przedstawił propozycję, która może zrewolucjonizować norweską politykę narkotykową. Rada Ministrów zaproponowała, by zażywanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie było już karane. Wciąż zabronione będzie produkowanie oraz sprzedawanie substancji zakazanych.

Zmiana prawa ma służyć poprawie wizerunku uzależnionym od narkotyków. Politycy zwrócili uwagę, że obecnie osoby te są stygmatyzowane i podlegają wykluczeniom społecznym. – Znosimy odpowiedzialność karną za używanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek. Wciąż będzie to zabronione, ale nie chcemy, by podlegało karze – skomentował propozycję zmian minister zdrowia Bent Høie.

Policja nie będzie wyciągała konsekwencji prawnych, jeśli mieszkaniec kraju fiordów będzie posiadał poniższe substancje w ilości:

 • heroina, kokaina, amfetamina – dwa gramy,
 • LSD – jedna porcja,
 • MDMA – pół grama,
 • marihuana – 10 gramów,
 • grzyby zawierające psylocynę / psilocybinę – 20 gramów,
 • khat – 500 gramów,
 • leki – 15 dawek.

Policja odstąpi od wymierzenia kary, jeśli zatrzymana osoba będzie posiadała maksymalnie trzy różne substancje w dozwolonych ilościach.

Reforma narkotykowa, czyli sukces Partii Liberalnej

Norweski rząd ustalił także kolejne limity dotyczące posiadania narkotyków. Będą to wartości progowe, których przekroczenie skutkować będzie ukaraniem na podstawie dotychczasowych przepisów prawa. Posiadanie przez zatrzymanego większej ilości substancji, ale mieszczącej się w granicach drugiej tabeli, skutkować będzie koniecznością stawienia się na komisariacie lub w innej instytucji, która poinformuje o konsekwencjach zażywania narkotyków. Niewykonanie tego obowiązku poskutkuje nałożeniem grzywny. Wartości progowe dla drugiej tabeli rząd ustalił na następującym poziomie:

 • heroina, kokaina, amfetamina – pięć gramów,
 • LSD – trzy porcje,
 • MDMA – jeden gram,
 • marihuana – 15 gramów,
 • grzyby zawierające psylocynę / psilocybinę – 50 gramów,
 • khat – dwa kilogramy,
 • leki – 25 dawek.

Z propozycji zmian prawnych satysfakcji nie kryje Guri Melby, minister edukacji i integracji oraz liderka Partii Liberalnej. – Kilkadziesiąt lat karania tego typu zachowań nauczyło nas, że taki system nie działa. Z dumą przedstawiamy reformę polityki narkotykowej, która zapewnia pomoc, a nie karę. To zwycięstwo rozumu, wiedzy i godności dla uzależnionych. Będzie uznawana za najważniejszą reformę społeczną w Norwegii przez wiele dziesięcioleci. Jako przywódca Partii Liberalnej jestem dumna, że nasza walka o lepszą politykę narkotykową w ciągu ostatnich dwudziestu lat stała się rzeczywistością – komentuje zmiany Guri Melby.

Rządzący zwrócili uwagę, że reforma jest zgodna z polityką proponowaną przez organizacje międzynarodowe. Na jej rzecz lobbują m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Gałka muszkatołowa

Na tego sylwka planowałyśmy wiele rzeczy... ;D Chciałyśmy zapodać wszystko po kolei, ale niestety z niezależnych od nas przyczyn wszystko (no może prawie wszystko) przepadło... :( Pomyślałyśmy No nie... sylwek bez kapy to nie sylwek.... Na szczęście w domu była gałka muszkatołowa... Potrzebowałyśmy dość dużo tego, więc ona poszła do sklepu po dwie paczki startej gałki, a ja kruszyłam przyprawę znalezioną u babci na tarce... Wsypałyśmy całość do dwóch szklanek (wyszło tak prawie pół szklanki gałki na pół szklanki wody).

 • Tytoń

"Na początku należałoby się zastanowić dlaczego palę. Co sprawia, że czasem z wysiłkiem zdobywam paczkę papierosów bo akurat kiosk zamykają, albo ubieram się po uszy, aby wyjść podczas godzin pracy poza „zakazany” teren i mimo chłodu i padającego deszczu ze śniegiem jestem w stanie marznąć, aby tylko można było puścić dymka. Jest wiele sytuacji, w których niejednokrotnie z czegoś rezygnujemy, ale nie dotyczy to palenia. A może warto przypomnieć sobie kiedy był ten pierwszy raz.

 • 4-HO-MIPT

Autor: Pokolenie Ł.K.

Substancja: 4-HO-MiPT w ilości odmierzonej na oko, ~20mg.

Doswiadczenie: pierwszy biały proszek jaki w zyciu zażyłem, jeśli by nie liczyć paru podejsć do ścierwianu amfetaminy w latach młodzieńczych. pierwsza syntetyczna tryptamina, jeśli nie liczyć (nie wiem czy liczyć...) LSD.

S&S: patrz opis tematu, ponadto nic mi szczególnie tego dnia nie wadziło. miła perspektywa nastepnego (dzisiejszego) dnia również wolnego.