REKLAMA
Ibuprofen hamuje uszkodzenie mózgu płodu przez alkohol?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio wykazali, że w szczurzym modelu spektrum poalkoholowych zaburzeń płodu (ang. fetal alcohol spectrum disorders, FASD) ibuprofen zmniejsza neurozapalenie i behawioralne objawy ekspozycji na alkohol.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Kopalnia Wiedzy
Anna Błońska

Odsłony

143

Przeciwzapalny ibuprofen może zahamować uszkadzający wpływ alkoholu na mózg płodu.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio wykazali, że w szczurzym modelu spektrum poalkoholowych zaburzeń płodu (ang. fetal alcohol spectrum disorders, FASD) ibuprofen zmniejsza neurozapalenie i behawioralne objawy ekspozycji na alkohol.

Amerykanie jako pierwsi bezpośrednio połączyli stan zapalny wywołany przez alkohol w hipokampie z zaburzeniami poznawczymi na późniejszych etapach życia.

Autorzy publikacji z pisma Behavioural Brain Research podkreślają, że ich wyniki mają odniesienie nie tylko do FASD, ale i do wielu chorób neurologicznych, których cechą charakterystyczną jest neurozapalenie.

U ludzi wystawienie na oddziaływanie alkoholu w życiu płodowym prowadzi m.in. do problemów z uczeniem, zapamiętywaniem i uwagą.

Badania dotyczące kwestii pokrewnych wykazały ostatnio, że stan neurozapalny krótko po urodzeniu może zaburzyć uczenie i zapamiętywanie na późniejszych etapach życia i że można temu zapobiegać za pomocą leczenia przeciwzapalnego.

W ramach najnowszego studium zespół Dericka Lindquista oceniał rolę stanu neurozapalnego w rozwoju FASD i zaburzeń poznawczych. Między 4. a 9. dniem po urodzeniu (miało to stanowić odpowiednik 3. trymestru ciąży u ludzi) części szczurów podawano alkohol (5g/kg/dziennie). Okazało się, że u gryzoni, które dostawały też ibuprofen, stan neurozapalny był słabszy niż u zwierząt, którym podawano sól fizjologiczną. Dwadzieścia pięć dni później miały one także lepszą pamięć długotrwałą.

Akademicy cieszą się, że uzyskane wyniki pomagają zdefiniować rolę mózgowego układu odpornościowego, a zwłaszcza stanu zapalnego, w rozwoju zaburzeń poznawczych po ekspozycji na alkohol w okresie płodowym.

"Mamy nadzieję, że nasze wyniki zainspirują przyszłe badania, które pomogą ustalić, jak długo stan neurozapalny utrzymuje się po wystawieniu na oddziaływanie alkoholu i czy terapia przeciwzapalna zadziała i poprawi funkcje poznawcze osób z FASD, jeśli wdroży się ją po urodzeniu lub na jeszcze późniejszych etapach życia" - dodaje Molly Goodfellow.

Goodfellow i Lindquist zgodnie podkreślają, że ze względu na ryzyka zarówno dla matki, jak i płodu ibuprofen nie jest generalnie zalecany ciężarnym, "niewykluczone jednak, że inne leki przeciwzapalne działają podobnie, a ich stosowanie jest bezpieczniejsze".

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Wieczorna, miła atmosfera z dobrym kumplem w jego mieszkaniu. Później doszedł jeszcze jeden osobnik i dziewczyna gospodarza.

Witam wszystkich czytelników w swoim pierwszym trip raporcie. Substancja którą wezmę tutaj na ruszt, jest kodeina i mój pierwszy raz z ową. Bez większych wstępów, zaczynajmy. Swoich towarzyszy określę jako K (kumpel, z którym spotkałem się u niego w domu), G (kumpel, który doszedł do nas po ~godzinie) i D (dziewczyna kumpla, która dołaczyła do nas po około 4 godzinach). Przedział czasowy będę określał standardowo T+X. 

  • Dekstrometorfan

WAGA: 68 kg

DOŚWIADCZENIE: DXM, Marihuana, Alkohol

DATA PRZYJĘCIA: 31.06.2009

SET & SETTINGS

Impreza u mnie w mieszkaniu, 6 osób razem ze mną. Start około godziny 19. Planowałem wziąć tego dnia 10 tabletek max, kolega proponował mi żebym wziął je wszystkie naraz, ale zbyt się balem żeby to zrobić, ale w końcu łącznie wziąłem 22 z przerwami

ZAŻYTE SUBSTANCJE: 22 tabletki Acodinu (330mg DXM)

  • Kodeina


Doświadczenie: MJ, Hash, Tussi, i parę innych...Niedziela obfitowała w wiele negatywnych wydarzeń - wielka kłótnia z rodzicami (notabene o MJ :/), full nauki itp. Rodzice wyszli na imieninki do dziadka, a ja, przygnębiona, chciałam sobie jakoś urozmaicić resztę dnia. Nie wiedziałam za bardzo jak, bo nie miałam nic przy sobie, ale przeglądając szafkę z lekami natknęłam się na Thiocodin zawierający kodeinę. Poczytałam sobie o niej na neuro groov\'ie, po czym zaczęłam sobie aplikować po 3 tabletki co jakieś 15 - 20 min.


randomness