Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii zaskoczyło związki zawodowe policji, wydając polecenie, aby nie karać użytkowników narkotyków znajdujących się w zaparkowanych samochodach. Decyzja ta ma na celu ochronę prywatności obywateli, ponieważ zaparkowane pojazdy uznawane są za „prywatną przestrzeń.
Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało służbom bezpieczeństwa, aby nie zgłaszały ani nie karały osób za spożywanie lub posiadanie narkotyków w zaparkowanych samochodach, o ile nie są one używane do handlu. Jak podano, posiadanie i spożywanie narkotyków jest zdekryminalizowane na prywatnych terenach, co obejmuje również pojazdy osobiste.
Decyzja ta wywołała oburzenie wśród głównych związków zawodowych policji, takich jak SUP i Jupol, oraz stowarzyszeń Guardia Civil, Augc i Jucil. Krytykują oni nowe przepisy, domagając się ich zmiany lub natychmiastowego wycofania. Uważają, że ta regulacja osłabi działania policji oraz znormalizuje używanie narkotyków, co może zagrażać życiu na drogach.
Reprezentanci związku SUP informują, że otrzymali liczne telefony od funkcjonariuszy, którzy ostrzegają przed konsekwencjami nowych przepisów. „To prawdziwy nonsens, który umożliwia spożycie narkotyków przed prowadzeniem i wysyła komunikat o bezkarności dla tych, którzy łamią prawo” – powiedziała rzeczniczka Nadia Pajarón.
Zgodnie z nowymi zasadami, każdy może spożywać substancje narkotyczne w zaparkowanym pojeździe, a następnie wznowić jazdę pod ich wpływem, pozostając poza zasięgiem działania policji do momentu, gdy może być już za późno. „Jak mówią setki naszych kolegów z całego kraju: 'Po wypaleniu dwóch jointów i zrobieniu czterech linii, możesz wrócić do domu spokojnie. A jeśli kogoś zabijesz po drodze, to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie musiało tłumaczyć się'” – dodają.
Ustawa o bezpieczeństwie obywateli, która weszła w życie w 2015 roku, obecnie przechodzi reformę w hiszpańskim parlamencie. Artykuł 36.16 definiuje poważne wykroczenie, za które grożą grzywny w wysokości od 600 do 300 000 euro, w zależności od ciężkości przestępstwa, jako „nielegalne spożycie lub posiadanie toksycznych narkotyków, substancji narkotycznych lub psychotropowych w miejscach publicznych”.