REKLAMA




Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed opioidami w dopalaczach

W Polsce wzrasta liczba przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów, zawartych w tzw. dopalaczach - alarmuje Główny Inspektor Sanitarny. Jednym z nich jest fentanyl, który może spowodować śmierć z powodu nagłego zatrzymania oddechu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita
Komentarz [H]yperreala: 
Szkoda, że swego czasu GIS postanowił odmówić pomocy w ostrzeganiu przed takimi substancjami organizacji, której komunikaty docierają do prawdopodobnie znacznie większej liczby potencjalnych użytkowników.

Odsłony

472

W Polsce wzrasta liczba przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów, zawartych w tzw. dopalaczach - alarmuje Główny Inspektor Sanitarny. Jednym z nich jest fentanyl, który może spowodować śmierć z powodu nagłego zatrzymania oddechu.

Fentanyl działa wielokrotnie silniej niż morfina. Zawierają go plastry transdermalne - przezskórne plastry przeciwbólowe stosowane przez pacjentów w stanach terminalnych, z których środek uwalnia się powoli uśmierzając ból. Furanylfentanyl lub fentanyl odzyskiwany z takich plastrów do produkcji dopalaczy, w niekontrolowanych ilościach może doprowadzić do zgonu z powodu nagłego zatrzymania oddechu i śmierci - ostrzega GIS.

Jak rozpoznać stan po użyciu opioidów? W odróżnieniu od osób po użyciu psychostymulantów (preparatów pobudzających) osoba po zażyciu opioidów ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca. Znakiem rozpoznawczym są wąskie ("szpilkowate") źrenice. Stwierdza się bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze, groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu.

Zanim osoba zatruta opioidami trafi pod opiekę do lekarza, można jej pomóc zapewniając drożność dróg oddechowych i ułożenie w pozycji bezpiecznej. Należy wezwać pomoc Ratownictwa Medycznego (tel. 112). Ratownik powinien zabezpieczyć funkcję oddechową i bezzwłocznie podać specyficzną odtrutkę (nalokson), a następnie przewieźć do najbliższego szpitala.

Na podstawie analizy Zespołu Oceny Ryzyka furanylfentanyl, obecny w takich „dopalaczach" jak: FU-F, Gumiś, i innych, został umieszczony na liście nowych substancji psychoaktywnych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka. W trakcie procedury umieszczenia na liście są również inne opioidy: cyklopropylofentanyl i U-47700 oraz benzylfentanyl, sprzedawany w Polsce pod nazwą handlową BUC, znaleziony u dwóch Polaków zmarłych w Wielkiej Brytanii. Dopalacze pochodziły z Polski, brytyjska policja znalazła ich etykiety w języku polskim.

Prokuratura bada także przypadek śmierci trzech mężczyzn w Gorzowie Wielkopolskim, którzy prawdopodobnie także zatruli się opioidami w dopalaczach podczas wspólnej imprezy.

- Dopalacze to produkty zawierające substancje chemiczne, działające psychoaktywnie na ośrodkowy układ nerwowy. Zażywając je wychodzisz ze śmiercią na spacer, z którego możesz już nie wrócić. Nawet, jeżeli trafisz do lekarza, może cię nie uratować, gdyż nigdy nie wiadomo jaka substancja była w danym ,,dopalaczu” i jaką można podać odtrutkę - ostrzega GIS.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

Postanowilem podzielic sie z wami swoimi wrazeniami i opisze co stalo sie 3 tygodnie temu. Let's Begin :)





nazwa substancji: amfetamina, extazy


poziom uzytkownika: raczej doswiadczony: wiele wiele razy amfetamina, duzo grassu, kilka razy extazy.


metoda uzycia: amfetamina standardowo do noska :) pigsy do brzushka :)


czy dane doświadczenie zmieniło Cię w jakiś sposob: raczej nie.

  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Wolny dom, przed imprezą

 

  • Dekstrometorfan

-S&S: Własny pokój, dobre samopoczucie, ekscytacja na myśl o całkiem nowych doznaniach psychodelicznych.

-Dawka: 450mg DXM

-Wiek/Waga/Doświadczenie: 19lat/65kg/ MJ, gałka muszkatołowa, grzybki, amanita muscaria, benzydamina, LSD,LSA, dimenhydrynat, pełno mieszanek ziołowych, funnybunny, fungezz, KOKO.

  • Marihuana

To co przezylem dzis na miescie to totalna porazka. Tak nie przejaralem juz dawno. Zapalilem dzis po szkolce standardowo poloweczke na czterech. Byl spoxik klimat. Gdzies tak okolo 19.30 zdecydowalem sie na powrot do domu. Wysiadlem w centrum miasta przesiadajac sie na inny autobusik. Siedzac na murku pod sadem zaczalem sobie wkrecac, ze czuje sie coraz gorzej. W sumie to nie wiem, czy o byl tylko wkreciol, czy prawda.... w kazdym razie czulem sie coraz gorzej. Ostro napierdalal mnie brzuch. W pewnym momencie poczulem, ze to juz nie zarty i czuje sie na parwde fatalnie.

randomness