Finlandia: Rekordowa liczba zgonów z powodu narkotyków i środków odurzających

W 2021 roku w Finlandii na skutek zażywania narkotyków i środków odurzających zmarło 287 osób. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd gromadzone są dane – podał w piątek centralny urząd statystyczny.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Prawna / PAP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

48

W 2021 roku w Finlandii na skutek zażywania narkotyków i środków odurzających zmarło 287 osób. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd gromadzone są dane – podał w piątek centralny urząd statystyczny.

Większość zgonów to przypadki nagłego zatrucia organizmu, związane z jednoczesnym zażywaniem narkotyków oraz lekarstw, innych substancji psychoaktywnych czy alkoholu. Zwiększyła się również znacząco liczba zgonów spowodowana przedawkowaniem narkotyków i jest to trend utrzymujący się od połowy drugiej dekady XXI wieku – podkreślono w komunikacie urzędu, który gromadzi dane w tym zakresie od 2006 roku.
Reklama

W 2021 roku więcej niż co ósmy zgon związany z zażyciem narkotyków został też zakwalifikowany jako samobójstwo i – inaczej niż w poprzednich latach – dotyczyło to częściej mężczyzn niż kobiet. Zarejestrowano łącznie 40 takich przypadków, o 13 więcej niż rok wcześniej.

Choć średni wiek osób, które zmarły z powodu narkotyków podniósł się z 31 do 35 lat, to znaczącym zjawiskiem jest śmiertelność związana z zażywaniem narkotyków wśród młodego pokolenia, czyli w grupie poniżej 25. roku życia. Według raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomani (EMCDDA) z 2022 roku, w Finlandii wskaźnik ten jest najwyższy.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • KlonazepamWstęp

  • MDMA (Ecstasy)

  • Dekstrometorfan

nazwa substancji - Bromowodorek dxm (Tussidex 750 Mg)


poziom doświadczenia użytkownika - ganja,dxm,amfetamina,metaamfetamina,extasy,signopan


dawka, metoda zażycia - 15 Tussi naraz, nastepne 10 na dwie raty co 5 minut


set & setting - pełen luzik,plener,muza
  • LSD-25

Wczoraj z Joruusem walnelismy po raz pierwszy kwacha. O kurwa, jakiego to mialo kopa :-))) Najpierw chacialo mi sie tanczyc, ale to po jakims czasie minelo. Pozniej mialem uczucie, jakby moje cialo rozpadalo sie na komorki, a potem na jeszcze mniejsze czesci. Nastepnie mialem wrazenie, ze znam wszystkie zagadki wszechswiata, ze wiem jak powstal swiat. Myslalem, ze jestem geniuszem, poznalem wszystkie tajemnice medycyny. I to bylo O.K. Gorzej zrobilo sie, kiedy zaczelismy wpieprzac paluszki. Kiedy je gryzlem, one zaczely zamieniac sie w trojwymiarowe figurki, ktorych nie moglem przelknac.

randomness