Dopalacze znów groźne. Cztery przypadki zatrucia dopalaczami w styczniu w Radomiu

Co ciekawe, do zatruć doszło w sytuacji, kiedy w mieście nie ma żadnego sklepu z tymi substancjami.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Echodnia.eu
tnt
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

440

W styczniu cztery osoby zatruły się tak zwanymi dopalaczami, czyli środkami zastępczymi. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zwraca uwagę na fakt, jak bardzo mogą być one groźne dla życia. Co ciekawe, do zatruć doszło w sytuacji, kiedy w mieście nie ma żadnego sklepu z tymi substancjami.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu odnotowała od początku roku aż cztery przypadki zatrucia dopalaczami. Ofiary zatrucia nieznanymi substancjami to osoby w wieku od 17 do 28 lat. Jedna z nich już zakończyła leczenie, trzech z pacjentów trafiło do szpitala w celu dalszego leczenia. - To pokazuje, że problem zażywania groźnych środków zastępczych znowu dotyczy młodych ludzi. Przestrzegamy, aby nie sięgać po tego typu substancje, ponieważ są one bardzo niebezpieczne, silnie uzależniają, oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, niszczą cały organizm - mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Sanepid w takich przypadkach z poszkodowanymi przeprowadza wywiad epidemiologiczny, który ma na celu próbę ustalenia, skąd ofiara zatrucia miała podejrzaną substancję, w jaki sposób ją przyjęła, jakie objawy towarzyszyły zatruciu.

Niestety, w większości przypadków poszkodowani twierdzą, że pili alkohol. Zawiadamiana jest także policja. Ważne jest ustalenie nazwy i pochodzenia tych podejrzanych substancji psychoaktywnych i środków zastępczych.

- Na terenie naszego działania, czyli Radomia i powiatu radomskiego nie mamy informacji o podejrzanych podmiotach gospodarczych, w których sprzedawane są środki zastępcze - dodaje Małgorzata Gregorczyk, rzecznik Sanepidu. W Radomiu udało się zwalczyć dwa punkty handlujące dopalaczami, które działały w centrum miasta, ale problem nie zniknął. Przypadek czterech zatruć w styczniu tego roku pozwala sądzić, że osoby, które posiadają tego typu substancje kupiły je prawdopodobnie od dealerów, albo przez internet.

Przypomnijmy, że w wakacje odnotowano dwie śmiertelne ofiary dopalaczy. W lipcu zmarł w szpitalu 57-letni mężczyzna przewieziony z ulicy Kozienickiej w Radomiu z podejrzeniem użycia bliżej nieustalonej substancji. W sierpniu, także w szpitalu, zmarł 34-letni mężczyzna.

Skuteczna pomoc po zatruciu dopalaczami jest trudna, bo stanowią one mieszankę różnych substancji, a ich skład wciąż jest modyfikowany. Dopalacze wywołują nieprzewidziane reakcje organizmu od skrajnej euforii po agresję, stany depresyjne, ataki szału, paniki.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

Waga - 50 kg

Po 3 latach MDM–owej abstynencji było mi dane spróbować kryształów MDMA.

Wraz ze znajomymi spotkaliśmy się o 18.30 podekscytowani, że to już dziś będzie nam dane znowu poczuć to wszechogarniające szczęście i tę lekkość. Jemy kilka tabletek witaminy C (jako przeciwutleniacz). Pijemy po 1 heinekenie na początek.

  • Marihuana

Pewnego pieknego wieczoru w ostatni dzien szkoly zaraz przed feriami

(godzina okolo 16, bylo ciemno) z kolegami postanowilismy troche

poswietowac. Troche sie balem bo bylem ostatnio mocno chory, antybiotyk

skonczylem brac 3 dni przed (nie pamietam co to bylo) i slyszalem ze

mieszanka antybiotyk + alkohol (najczesciej ) = nie wydolnosc serca,

lub tez brak przytomnosci.


Mimo to poszlismy w nasze ulubione miejsce, opuszczony dom dzialkowy ,

  • LSD-25
  • Tripraport

Znana nam spokojna łąka. Ja i brat.

Witam. Zaznaczam, jak zwykle, iż niniejszy tekst jest jedynie fikcją literacką.

Obawiam się, że w tym raporcie może dojść (a raczej na pewno dojdzie) do takiej sytuacji, gdzie jako jeden trip opiszę dwa... Po pewnym czasie zlewają się one, gdyż zarówno miejscówka, jak i towarzystwo były takie same, a i pogoda podobna... Przyjmijmy jednak, że wszystko działo się jednego dnia... Odświeżyłem nieco wspomnienia z bratem, więc opowiadanie powinno być nieco bardziej szczegółowe.