REKLAMA
Dopalacze: Sto kontroli w sklepach stacjonarnych w woj. łódzkim

Państwowa Inspekcja Sanitarna w Łodzi przeprowadziła w tym roku 100 kontroli w 19 sklepach stacjonarnych, w których oferowano dopalacze. Nałożono łącznie ponad 1,6 mln zł kar.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Portal Spożywczy/PAP

Odsłony

282

Państwowa Inspekcja Sanitarna w Łodzi przeprowadziła w tym roku 100 kontroli w 19 sklepach stacjonarnych, w których oferowano dopalacze. Nałożono łącznie ponad 1,6 mln zł kar.

Wojewódzka Inspekcja Sanitarna w Łodzi zorganizowała w piątek konferencję "Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne" skierowaną m.in. do przedstawicieli podmiotów leczniczych, władz oświatowych, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych i kadry pedagogicznej szkół, przedstawiającą działania podejmowane w ramach walki z dopalaczami.

"Kontrolujemy miejsca stacjonarnej sprzedaży dopalaczy, rekwirujemy oferowany w nich towar, zamykamy sklepy i wydajemy decyzje administracyjne, które sankcjonują nasze działania. W tym roku w 19 sklepach w regionie przeprowadziliśmy 100 kontroli, w trakcie których pobraliśmy 118 próbek do identyfikacji zawartych w nich substancji. W 145 przypadkach wydano decyzje administracyjne dotyczące dalszych postępowań w sprawie dopalaczy" - podkreśliła wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Sztuka-Polińska.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy na wprowadzających do obrotu tzw. nowe narkotyki służby sanitarne nałożyły kary w łącznej wysokości 1,6 mln zł.

Z badań inspekcji sanitarnej wynika, że w dopalaczach można znaleźć "cały przekrój substancji uzależniających, które jednocześnie są bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu". Proces badania próbek dopalaczy trwa dość długo, nie tylko z powodu skomplikowania samych badań. Inspekcja musi też wykazać, że zawarte w nich związki czynne są substancjami zakazanymi.

"Lista substancji zakazanych jest co jakiś czas modyfikowana - to są ustawy i rozporządzenia, do których musi ustosunkować się Sejm. Dopiero na tej podstawie możemy wykazać, że właściciel punktu sprzedaży dopalaczy prowadzi działalność przestępczą" - wyjaśniła Sztuka-Polińska.

Zdaniem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie toksykologii klinicznej dr Zbigniewa Kołacińskiego, leczenie osób zatrutych dopalaczami stanowi duże wyzwanie dla Oddziału Ostrych Zatruć Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi - nie tylko ze względu na dużą liczbę, czyli ponad 1176 przypadków zatruć tym substancjami.

"Ich stan kliniczny wymaga precyzyjnego nadzoru; monitorowania w warunkach intensywnej terapii. Absorbuje więc duże siły i środki, a jeśli jest to ciężkie zatrucie, z powikłaniami - także ogromne pieniądze, bo doba leczenia jednej osoby sięga ok. 2 tys. zł. Ci pacjenci wprost paraliżują naszą działalność, dlatego część z nich - ok. 300-400 osób - jest hospitalizowana w innych oddziałach" - zaznaczył.

Zdaniem dr Kołacińskiego ok. 30 proc. trafiających na toksykologię pacjentów jest w stanie ciężkim. "Nowe narkotyki mają to do siebie, że paraliżują układ immunologiczny, dlatego często już w ciągu pierwszej doby po ich zażyciu występują ciężkie infekcje płucne. To wymaga bardzo bogatej antybiotykoterapii, leczenia respiratorem. Ale są też uszkodzenia wielonarządowe - nerek, wątroby. Odrębnym problemem są uszkodzenia neurologiczne - można wymienić tu cały szereg jednostek chorobowych, przez które ludzie ci wypadają z normalnego życia społecznego" - dodał.

Jedna trzecia osób zatrutych dopalaczami to osoby uzależnione, regularnie wracające na toksykologię. Według dr Kołacińskiego, "rekordzistą" był pacjent leczony z zatrucia przez kilka godzin, który - po wypisaniu ze szpitala - został do niego przywieziony już po 40 minutach.

"Tyle czasu zajęło mu odnalezienie dilera i przyjęcie narkotyku. Inni pacjenci są przez nas hospitalizowani dwa-trzy razy w tygodniu" - podkreślił toksykolog.

Łódzka Państwowa Inspekcja Sanitarna od 2015 r. prowadzi w gimnazjach na terenie województwa kampanię edukacyjną "Dopalaczom mówimy STOP - wybieramy zdrowie". W minionym roku szkolnym spotkania edukacyjne odbyły się w 258 gimnazjach - wzięło w nich udział ponad 33 tys. uczniów, a także 18 tys. rodziców i opiekunów.

"Te działania przynoszą efekty, ponieważ obserwujemy, że liczba zatruć w grupie wiekowej uczniów gimnazjalnych zmniejsza się. Najpoważniejszym problemem są obecnie zatrucia osób w przedziale wiekowym 20-25 lat" - poinformował rzecznik łódzkiej inspekcji sanitarnej Zbigniew Solarz.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

Autor: Gwynnbleid

Uczestnicy: Ja i X

Wiek: Obaj po 22

Doświadczenie: MJ, DXM, Poppers, Kodeina, no i LSD

S&S : całkiem dobre nastawienie, polanka na odludziu

Substancja : Hoffmann z Holandii

W końcu nadszedł czas na spróbowanie tak oczekiwanego kwasa. Nigdy nie próbowałem, nie wiedziałem czego się spodziewać, jakie będą efekty no i ile LSD zawiera blotter.

Na tripa namówiłem znajomego. Nazwiemy go X.

  • DPT

Substancja: DPT*HCl rozpuszczone w soli fizjologicznej 10mg/0,5ml.

I próba

Około 4mg dożylnie - przyspieszony puls i chwilowe uczucie "dziwności", brak innych efektów, a dwa wymienione to raczej wynik zdenerwowania i autosugestii.

II próba
  • Bad trip
  • Etanol (alkohol)

Witam cię, bardzo mi miło, że wybrałeś ten oto trip raport. Postarałem się przy nim i mam nadzieję, że ci się spodoba ;)

MOJE DOŚWIADCZENIE Z ALKOHOLEM

  • Szałwia Wieszcza

nazwa rośliny - Salvia Divinorum


poziom doswiadczenia uzytkownika - mj, #, benzydamina, dxm, xtc, lsd


dawka, metoda zazycia - 0.5 grama palenie


"set & setting"-zrelaksowany, w dobrym nastroju i komfortowych warunkach

randomness