Czy zalewa nas metamfetamina?

Uprzedzamy lojalnie, że niektóre partie przedrukowanego poniżej artykułu zahaczają o kuriozalność ;)

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

nj24.pl
Marek Lis
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

385

[Od red. H: uprzedzamy lojalnie, że niektóre partie przedrukowanego poniżej artykułu zahaczają o kuriozalność ;)]

Z bieżących komunikatów policji wynika, że przestępczość narkotykowa eskaluje. Na przestrzeni ostatniego tygodnia niemal codziennie dochodziło do zatrzymań za posiadanie środków odurzających i za handel nimi. Zatrzymywani są dilerzy, bo zwykle nie chodzi o kilka, kilkanaście działek na tzw. własny użytek, ale o tysiące lub dziesiątki tysięcy porcji handlowych. Co jednak najgorsze dominującym narkotykiem nie jest marihuana, ale metamfetamina - bodaj najsilniej, poza heroiną, uzależniający narkotyk, z najbardziej niszczącymi skutkami stosowania.

Ostatnio najbardziej spektakularne zatrzymania mają na koncie policjanci z Bolesławca. Najpierw zatrzymali 34-letni mieszkańca tego miasta, który wpadł w ręce stróżów prawa w memencie, gdy przyjechał do swojego „magazynu”. Podejrzany przechowywał środki odurzające w pomieszczeniu gospodarczym znajdującym się za garażem. Żeby się dostać do „schowka” zatrzymany musiał przechodzić po dachu garażu. W pomieszczeniu, które użytkował zatrzymany mężczyzna, mundurowi zabezpieczyli blisko 35 tysięcy porcji handlowych metamfetaminy i ponad 800 tabletek ekstazy. Kilka dni później zatrzymali 25-letniego mężczyznę, u którego ujawniono ponad 31 tysięcy porcji handlowych metamfetaminy i 540 porcji marihuany. On także zatrzymany w chwili wychodzenia z użytkowanego przez siebie garażu, w którym były narkotyki.

Łącznie narkotyki przejęte w obu tych zatrzymaniach warte były, po czarnorynkowych stawkach, ponad 3 mln zł.

Metamfetaminę miał także, choć już w nie tak dużych ilościach, zatrzymany mieszkaniec Zgorzelca. Policjanci podjęli wobec niego interwencję, bo nie miał maseczki. Gdy do niego podeszli, 56-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego zaczął zachowywać się bardzo nerwowo. Jak się okazało mężczyzna posiadał przy sobie woreczek foliowy z krystaliczną substancją. Przeprowadzone badanie wykazało, że zabezpieczoną substancją jest metamfetamina w ilości pozwalającej przygotować prawie 50 działek handlowych tego narkotyku.

Narkotykowi dilerzy wpadli także w Jeleniej Górze. W jednym przypadku zatrzymano 25-letniego mężczyznę podejrzanego o uprawę krzaków konopi, posiadanie znacznych ilości narkotyków oraz o ich udzielanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Podczas sprawdzania jego mieszkania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli 6 krzewów ziela konopi w różnym stadium rozwoju, marihuanę, amfetaminę oraz ecstasy. Z zabezpieczonych środków odurzających można uzyskać ponad 1500 porcji handlowych tych narkotyków. Policjanci ustalili, że 25-latek również handlował środkami odurzającymi i z tego procederu uczynił sobie stałe źródło dochodu.

W przypadku drugiej osoby - 36-latka - metamfetaminę oraz marihuanę, a także wagę do ważenia środków narkotycznych funkcjonariusze znaleźli w jego garażu. Łącznie z zabezpieczonych środków odurzających można uzyskać ponad 500 porcji handlowych. Policjanci w wyniku dalszych czynności w tej sprawie ustalili, że 36-latek również handlował środkami odurzającymi. Od początku roku, kilka razy sprzedał narkotyki różnym osobom.
To tylko najpoważniejsze zatrzymania, bo na przestrzeni ostatniego tygodnia policja informowała jeszcze o pięciu narkotykowych zatrzymaniach osób z niewielką ilością substancji odurzających. W Bolesławcu, Lwówku i Zgorzelcu zatrzymania dotyczyły metamfetaminy, w Jeleniej Górze (dwa zatrzymania) amfetaminy,

***

W ocenie specjalistów zajmujących się problemami narkomani, od kilku lat południowo-zachodnie pogranicze Polski znów – jak w latach 90 – staje się narkotykowym zagłębiem produkcyjnym, a metamfetamina odgrywa tu szczególną rolę. To skutek dwóch okoliczności – sąsiedztwa z Czechami, gdzie produkcja tego narkotyku od dawna odbywa się na dużą skalę, a polskie pogranicze jest głównym kierunkiem eksportu oraz przejęcia stosunkowo łatwej i taniej technologii wywarzania metamfetaminy przez naszych producentów.

A jest to narkotyk szczególnie niebezpieczny. Zwana jest „diabelskim kurzem”. To jedna z wielu nazw, ale właśnie ta oddaje charakter narkotyku - jednej z najbardziej podstępnych i uzależniających substancji. Działa silniej i bardziej uzależnia niż amfetamina, jest znacznie tańsza, łatwiejsza w produkcji, potrzeba jej mniej do osiągnięcia narkotykowego odurzenia, wyniszcza organizm jak żaden inny narkotyk, a do tego staje się coraz powszechniej dostępna.

Pobudza tak, że niektórzy nie śpią po niej nawet dwa tygodnie, pomaga w koncentracji, z nieśmiałego pozwala stać się duszą towarzystwa. To dlatego narkotyk bardzo często na początku traktowany jest jako imprezowy wspomagacz. Tyle, że to bodaj najsilniej uzależniający narkotyk, a skutki dłuższego stosowania są opłakane. Pojawia się kołatanie serca i zaburzenie jego rytmu, co może doprowadzić do zawału. Towarzyszą temu drgawki, paranoje, halucynacje i nadmierne pobudzenie. Długotrwałe przyjmowanie metamfetaminy prowadzi do uszkodzenia mózgu, bezsenności, fobii i omamów. Cera narkomana staje się ziemista i sucha, pojawiają się na niej wypryski i owrzodzenia. „Piko” hamuje też produkcję śliny, co skutkuje psuciem się zębów. Uzależniona osoba bardzo szybko staje się wrakiem człowieka. Człowieka skazanego na niezdolność do szczęścia: uzależniające działanie metamfetaminy wynika z uwalniania olbrzymich ilości hormonów szczęścia – serotoniny i dopaminy – przy jednoczesnym niszczeniu wytwarzających je komórek.

To wszystko postępuje dość szybko, bo ze względu na błyskawicznie rosnącą tolerancję i pojawiające się ciągi – najpierw trzydniowe, potem siedmiodniowe, potem czternastodniowe – ilość przyjmowanych narkotyków rośnie geometrycznie. Rokowania nie są dobre. Choć metamfetamina nie uzależnia fizycznie tak mocno, jak heroina, to jednak uzależnienie psychiczne jest znacznie silniejsze. I jest trudniejsze do pokonania, bo narkotyk niszczy mechanizmy wolicjonalne

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Amfetamina


Substancja: Amfetamina

Doświadczenie: Jakiś 10. raz (ostatni raz na sylwestra)

Sposób zażycia: Doustnie, rano w poniedziałek o godz. 6.30 przed pracą po alkoholowym weekend’dzie (w prezencie na koniec niedzielnego uspokajania sumienia piwem) w domu do soku

Dawka: Sporo zapełniony róg w folijce po fajkach?!

Reszta poniżej


 • Adrenalina
 • Alprazolam
 • Benzydamina
 • Etanol (alkohol)
 • GBL (gamma-Butyrolakton)
 • Katastrofa
 • N2O (gaz rozweselający)

W nawale stresu jaki od dłuzszego czasu zalewał moją głowe zaczełem szukać pomocy w benzodiazepinach.Xanax znalazłem w domu były 3 pudełka ale nikt tego nie brał następnie reszte alpragen dokupiłem z internetu .Nie wiedzialem na początku jak bardzo szkodliwe i niebezpieczne są te substnacje.Lecz w tym raporcie opisze nie sam efekt zażycia xanaxu bo to nie jest nic specjalnego pewnie większość z was brało lub mniej więcej sie orientuje jak działa na człowieka alprazolam i inne benzo.Kiedy zaczełem przygode z xanaxem moje doświadczenie w braniu substancji psychoaktywnych było nikłe.Nie orient

 • N2O (gaz rozweselający)

 • Dekstrometorfan
 • Marihuana
 • Odrzucone TR
 • Pierwszy raz

Lekkie zmęczenie, dobry humor, pozytywne nastawienie, ciekawość. Wolna chałupa, ja i moja dziewczyna, która towarzyszyła mi pierwszego dnia.

Oto mały raport, w którym będą przeplatały się opisy doświadczeń z dwóch dni, podczas których zniknęło 78 tabletek. Jedna w kawie. :(

Idąc za radą użytkowników [H] wrzucałem tabletki robiąc przerwy, i zagryzałem cytryną. 

T: 0m (~21:30)

[Tutaj popełniłem kardynalny błąd, ponieważ zaniedbałem kwestię S&S]

 Siedząc w salonie przy laptopie poczułem, że Dex powoli "puka do drzwi." Nastąpiły zmiany w odbiorze bodźców, które raczej trudno mi opisać ze względu na to, że był to mój dziewiczy rejs.

randomness