Czy Polska otwiera drzwi do legalnej marihuany?

W nadchodzącym kwietniu, Niemcy wprowadzą znaczące zmiany prawne, umożliwiające dorosłym obywatelom uprawianie i posiadanie marihuany do celów osobistych. Decyzję o liberalizacji przepisów podjął Bundestag, co stanowi odpowiedź na długoletnie dyskusje na temat kontroli nad dystrybucją tej substancji.

deadmau5

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie Fakty Konopne! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

103

W nadchodzącym kwietniu, Niemcy wprowadzą znaczące zmiany prawne, umożliwiające dorosłym obywatelom uprawianie i posiadanie marihuany do celów osobistych. Decyzję o liberalizacji przepisów podjął Bundestag, co stanowi odpowiedź na długoletnie dyskusje na temat kontroli nad dystrybucją tej substancji.

Minister zdrowia Niemiec, Karl Lauterbach, podkreślił znaczenie nowej ustawy, mówiąc: “Przyjmujemy bardzo ważną ustawę, która pomoże nam lepiej kontrolować dystrybucję konopi indyjskich. W ten sposób skuteczniej będziemy walczyć z czarnym rynkiem i lepiej ochronimy młodzież i dzieci”. Niemieckie władze doszły do wniosku, że legalizacja i kontrola nad obrotem marihuaną są bardziej efektywne niż próby eliminacji nielegalnego rynku, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

NOWE REGULACJE I ICH WPŁYW

Od 1 kwietnia dorosłe osoby w Niemczech będą mogły posiadać do 25 gramów marihuany oraz uprawiać do trzech roślin konopi indyjskich w domu. Osoby powyżej 21. roku życia będą miały możliwość zakupu do 50 gramów suszu miesięcznie. Przewidziano także możliwość spożywania marihuany w specjalnych klubach i kawiarniach, w tym w regionach przygranicznych z Polską.

Reakcje na te zmiany są mieszane. Tino Sorge, poseł Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, wyraził sceptycyzm, mówiąc: “Czy poważnie pan uważa, że poprzez legalizację narkotyków ograniczymy ich używanie przez dzieci i młodzież? To najbardziej absurdalne przemówienie na ten temat, jakie słyszałem”.

REPERKUSJE ZMIAN W NIEMCZECH NA DEBATĘ W POLSCE

Te zmiany w prawie niemieckim mogą mieć istotny wpływ na polską debatę dotyczącą legalizacji marihuany. W Polsce, gdzie marihuana do celów rekreacyjnych pozostaje nielegalna, a jej posiadanie bez recepty medycznej może skutkować konsekwencjami prawnymi, argumenty za liberalizacją prawa zyskują nowy kontekst.

Polska scena polityczna a marihuana

W Polsce, temat legalizacji marihuany jest obecny w programach niektórych partii politycznych, takich jak Konfederacja i Lewica. Konrad Berkowicz, poseł Konfederacji, wyraża optymizm co do możliwości legalizacji, zauważając, że “Jest duża szansa na zalegalizowanie marihuany, zwłaszcza że w poprzednim Sejmie też o to walczyliśmy, ale nie było na to tak naprawdę szans. Teraz rządzi nowa koalicja, wśród której jest dużo posłów, którzy na pewno to poprą”.

Konrad Berkowicz, poseł reprezentujący partię Konfederacja, ogłosił niedawno powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Inicjatywa ta jest otwarta dla wszystkich parlamentarzystów, bez względu na ich przynależność partyjną, którzy wspierają ideę liberalizacji przepisów dotyczących marihuany. Berkowicz podkreśla wolnościowy charakter tego przedsięwzięcia, argumentując, że każdy dorosły powinien mieć prawo do decydowania o własnym życiu, również w kontekście podejmowania działań potencjalnie szkodliwych, pod warunkiem, że nie naruszają one wolności innych osób.

Z kolei Adrian Zandberg z Lewicy deklaruje chęć przekonania innych partii do przyjęcia ustawy liberalizującej przepisy dotyczące marihuany. “Razem będzie przekonywało inne partie w parlamencie, żebyśmy przyjęli taką ustawę, która skończy z karaniem ludzi za posiadanie marihuany.” – powiedział Adrian Zandberg w rozmowie dla TVN.

Opinie publiczne i medyczne

Wśród mieszkańców Polski można znaleźć zarówno zwolenników, jak i przeciwników liberalizacji prawa dotyczącego marihuany. Niektórzy wskazują na potencjalne korzyści, takie jak kontrola nad dystrybucją i zmniejszenie działalności czarnego rynku. Jednakże, głosy krytyczne podkreślają możliwe negatywne skutki zdrowotne, zwłaszcza dla młodszych użytkowników. Psychiatra Paweł Pasterski wypowiada się na ten temat, mówiąc w materiale opublikowanym przez TVN: “W moim osobistym poczuciu, ale i zważywszy też na dobrą praktykę medyczną, marihuana wywołuje więcej skutków negatywnych niż pozytywnych. Jest substancją narkotyczną bez wątpienia”.

PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ

Zmiany w niemieckim prawie mogą przyczynić się do intensyfikacji debaty na temat legalizacji marihuany w Polsce. Z jednej strony, istnieje nadzieja na liberalizację przepisów i związane z tym potencjalne korzyści, takie jak ograniczenie czarnego rynku i lepsza kontrola nad dystrybucją. Z drugiej, obawy dotyczące zdrowia publicznego i wpływu na młodzież pozostają kluczowymi argumentami przeciwników legalizacji.

Podsumowując, choć decyzja Niemiec o legalizacji marihuany wprowadza nowy wymiar do polskiej debaty, kwestia ta nadal wywołuje podzielone opinie. Przyszłe dyskusje i decyzje polityczne będą musiały znaleźć równowagę między różnymi argumentami, aby sprostać wyzwaniom związanym z kontrolą i regulacją dostępu do marihuany.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • 25C-NBOMe
 • 2C-E
 • 4-HO-MET
 • Amfetamina
 • Bufedron
 • Kofeina
 • MeoPP
 • Tytoń

pozytywne nastawienie, pewien zimowy dzień, +5°C, ja i tw. D wybieramy się na działkę aby pobawić się fenetyloaminami.

Moje doświadczenie: tetrahydrokanabinol, dekstrometorfan, atropina, amfetamina, etanol, kodeina, dimenhydrynat, benzydamina, kofeina, efedryna, pseudoefedryna, propan, butan, kanabinole, fluoksetyna, mefedron, mirystycyna, ergina, 25C-NBOMe, 2C-E, MeoPP, metocyna, bufedron, miksy powyższych

 • GBL (gamma-Butyrolakton)


Substancja: GBL

Dawki :

1) 1,2 ml

2) 1,6 ml

3) 3,0 ml

4) 2,3 ml

w przeciągu dwóch miesięcyDoświadczenie: jak króliczek kosmetyczek lub farmaceutyczna małpka ( ale w GBL (HB) przedtem żadnych)S&S: ciekawość poznawcza
 • 5-MeO-MiPT

Piękna pogoda, piękny (choć zaniedbany) Park Pałacowy z ogromną ilością zieleni i starych drzew, tęsknota za radosnymi, Pięknymi podróżami psychodelicznymi.

 Po dotarciu na miejscówkę w Parku Pałacowym (pałac jest zamurowany i niszczeje, a park dziczeje) zażyłem z ekipą po 17mg 5-MeO-MiPT. Wchodzić zaczęło zaskakująco szybko, gdzieś po 20 minutach. Zaczęło się robić dziwnie, pląsały jakieś zarodki wizuali. Źle obliczyliśmy odległość miejscówki od ścieżki, po której dość często przechadzali się ludzie, więc szybko się przenieśliśmy, póki nas nie zmiotło. Już przeniesieni, odpalamy muzykę z nieśmiertelnego magnetofonu Hitachi. Brzmi inaczej, piękniej, euforycznie, ale jest zmieniona jeszcze w niewielkim stopniu.

 • 25C-NBOMe
 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

wieczór na polach przed lasem, mostek koło ogródków działkowych, później las

 

 

I.                    Początek