Czy kokaina i MDMA w powinny być dostępne w aptekach?

Organizacja Transform namawia do tego brytyjski rząd. Ich zdaniem penalizacja substancji odurzających nie prowadzi do tego, że ludzie przestają je zażywać.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

f5.pl
NS
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

238

Organizacja Transform namawia do tego brytyjski rząd. Ich zdaniem penalizacja substancji odurzających nie prowadzi do tego, że ludzie przestają je zażywać.

Tym razem nie chodzi o potencjalne lecznicze właściwości substancji uważanych za narkotyki, choć o pożytkach z terapeutycznego wykorzystania MDMA mówi się nie od dziś. Brytyjska organizacja Transform, która zajmuje się analizą polityki antynarkotykowej, wydała ostatnio książkę pod tytułem “How to regulate stimulants: A practical guide”. Tłumaczy w niej, w jaki sposób państwa powinny zakończyć wojnę z narkotykami, która pochłania ogromne kwoty z budżetu i prowadzi do powstawania grup przestępczych.

Jak rozwiązać ten problem? Zdaniem Transform narkotyki powinny być dostępne w państwowych aptekach w Wielkiej Brytanii. W ten sposób pieniądze z ich sprzedaży nie trafią do przestępców, a do państwa. Co więcej, obywatele zyskają w ten sposób dostęp do narkotyków, które będą lepszej jakości – to bardzo istotne, bo przeciętny konsument nie ma możliwości sprawdzenia składu substancji sprzedawanej jako MDMA.

– Dzięki naszym propozycjom podaż narkotyków nie będzie należeć do zorganizowanych grup przestępczych. Stworzymy system, który ogranicza szkody, a nie je zwiększa. Nie możemy kontynuować status quo – mówi dyrektor generalny Transform, dr James Nicholls. Nicholls boleśnie przekonał się o tym, jakie skutki mogą mieć sfałszowane narkotyki – dwóch jego synów umarło tej samej nocy po zażyciu substancji, która miała być ecstasy.

Kupić substancje będą mogły wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia, a jednorazowo można by było zakupić tylko jedną dawkę. Autorką wstępu do książki jest była premier Nowej Zelandii, Helen Clark. „W miarę jak rośnie konsensus co do tego, że ‘wojna z narkotykami’ nie powiodła się, rośnie potrzeba szczerego zbadania alternatyw… Konieczne jest rozpoczęcie poważnej dyskusji na temat tego, jak regulujemy środki pobudzające” – pisze Clark. Co na to brytyjski rząd? Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mówi, że nie ma planów zrewidowania prawa dotyczącego nie tylko kokainy i MDMA, ale nawet marihuany – przekonuje, że jest ona niebezpieczna dla zdrowia.

Oceń treść:

Average: 3.3 (4 votes)

Komentarze

Marea (niezweryfikowany)
Absolutnie nie
Metropolis_last (niezweryfikowany)
Świat zmierza drogą liberalizacji używania substancji psychoaktywnych. Kiedyś (jeszcze nie tak dawno) w niektórych stanach USA za posiadanie nieznacznej ilości marihuany można było dostać wyrok bez zawieszenia za pierwszym razem. Teraz jest powszechna depenalizacja, a nawet legalizacja w celach medycznych i narkotycznych.
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-P
  • Pierwszy raz

U siebie w domku jednorodzinnym. Niesamowita ciekawość i podniecenie temu towarzyszące. Zaraz po koncercie w mej rodzinnej miejscowości.

Nie mam pojęcia jak to się stało. Odwiozłem pijaną gromadkę kumpli do domu, został jeden. To, że byłem trzeźwy dawało możliwości i to spore. A że nudziłoby mi się niesamowicie u siebie w domowym zaciszu, postanowiliśmy jeszcze sprawdzić co dzieje się w pubach.

  • Gałka muszkatołowa

Autor: Marmac_pl


Substancja: Gałka muszkatałowa


Poziom doświadczenia: doświadczony


Dawka: 30 g, doustnie


Hmm. Pierwszy raz pisze artykuł na neuro_groove. Nie miałem nigdy takich intencji, ale po spróbowaniu gałki nie moge sie powstrzymać od odradzenia jej przyszłym 'smakoszom':)
  • LSD-25
  • Miks

Impreza psytrance'owa. Miejsce, które znam i lubię. Dobry nastrój.

Sobotni wieczór. Before że znajomymi, oni przy piwku ja o wodzie z cytrynka psychicznie nastawiona na noc z wujkiem hoffmanem i wspomagaczem w postaci połówki pixy (bitcoin, który został mi z poprzedniej imprezy, dający adowalający efekt). Miło spędzony czas, sprzyjająca dobra atmosfera. Około północy rozdzieliliśmy się na ekipę udającą się na trance'y (H,A i ja) i resztę która poszła pić dalej.

  • Inne
  • Inne
  • Retrospekcja

Zawsze przygotowany psychicznie z kotwicami jak podczas lucid dreaming :)

Na wstępie zaznaczę, że nie będzie to opis tripa, a raczej próba rozłożenia na części składowe tego, co działo się podczas moich kilku przygód z al-ladem i wnioski nt. obiektywnego działania substancji (tj. bez prywaty). Miałem już wcześniej doświadczenie z tego typu substancjami, mianowicie 1p-lsd, które moim zdaniem nie umywa się do alladyna. Przynajmniej w moim przypadku, bo kończyło się na tym, że miałem dość drastycznych wahań nastroju i zawsze kończyłem tę przekombinowaną gonitwę myśli z pomocą klonazolamu.

randomness