Palacze marihuany mają reputację wyjątkowo łagodnych, ale ostatnie badania wpływu marihuany na codzienne zachowanie może sugerować coś innego. Według naukowców z Yale University of Medicine i Pennsylvania State University, badania wykazały pozytywną krótkoterminową korelację pomiędzy marihuaną a wrogimi i impulsywnymi zachowaniami.
"Stosowanie marihuany jest związane ze zmianami w kontroli impulsów i wrogości w życiu codziennym" - ma wynikać z
badania, opublikowanego w marcu. Naukowcy ustalili, że uczestnicy badania byli bardziej agresywni w dni, kiedy używali marihuany i następnego dnia, niż w pozostałe dni.
W badaniu wzięło udział 43 uczestników, którym przyglądano się pod kątem używania marihuany, alkoholu, tytoniu oraz występowania u nich wrogich i impulsywnych zachowań codziennie, przez okres 14 dni, z użyciem modeli efektów losowych. Naukowcy odkryli, że marihuana używana samodzielnie, bez kombinacji z alkoholem i tytoniem, wzmagała impulsywne i wrogie zachowania uczestników w dniu stosowania narkotyku i dzień po nim.
Badanie było krótkie, ale ze względu na uzyskane wyniki i wzrost rekreacyjnego użycia marihuany, badacze uważają temat za wart dalszych badań.
W badaniu z roku 2012 opublikowanym w Biological Psychiatry ustalono że zioło może powodować niepokój u systematycznych użytkowników w okresie odstawiania i wystawia osoby z tendencjami genetycznymi na ryzyko zachorowania na schizofrenię -
pisze Cosmopolitan. Według zwolenników marihuany niektóre z domniemanych negatywnych skutków ubocznych marihuany mogą zostać zredukowane, jeśli będzie ona legalna, uregulowana i badana przez urzędników systemu ochrony zdrowia,. "Ludzie są przyzwyczajeni do kupowania zielska na czarnym rynku, nie mając pojęcia o jakości" - powiedział Cosmopolitan zastępca dyrektora NORML, Paul Armentano. "Jako konsumenci bardziej świadomi będą domagać się wyższej jakości i lepszej jej kontroli."
Inne badanie na temat wpływu marihuany, opublikowane w Psychology of Addictive Behaviors we wrześniu, wykazało, że narkotyk miał pośredni negatywny związek z uczęszczaniem za zajęcia wśród badanej grupy studentów. Badanie wykazało, studenci, którzy palili więcej, opuszczali zajęcia częściej, w następstwie tego uzyskiwali relatywnie niższą średnią ocen niż ci, którzy nie angażowali się w palenie marihuany.