Cieszyński o narkotykach. Chce badać ścieki

Nie ma wiarygodnych danych na temat ludzi uzależnionych od opioidów w Polsce – uważa poseł PiS i były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Polityk mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że konieczne jest prowadzenie badań ścieków na okoliczność obecności opioidów.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVP.INFO
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

52

Nie ma wiarygodnych danych na temat ludzi uzależnionych od opioidów w Polsce – uważa poseł PiS i były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Polityk mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że konieczne jest prowadzenie badań ścieków na okoliczność obecności opioidów.

– Badanie zawartości ścieków w miejskich wodociągach prowadzi się zagranicą. W Polsce dzisiaj tego nie ma. Chcielibyśmy, żeby takie badania zaczęły być realizowane jak najszybciej, żeby było jasne, jaki jest faktyczny stan rzeczy i jaka jest dynamika rozwoju tego zjawiska. Mamy bardzo poważne obawy, że dzisiaj nie mamy na ten temat pełnej wiedzy – mówił poseł PiS.

Ministerstwo zdrowia przekazało, że od pięciu lat systematycznie rośnie liczba wystawianych recept na silny opioidowy lek przeciwbólowy – oksykodon. Od stycznia do maja 2024 r. były to 104 tys. recept, o 50 proc. więcej niż w 2019 r. – mówił wiceminister zdrowia Marek Kos.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna proponuje większa kontrolę nad wydawaniem leków opartych na opioidach. Przed weekendem w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową ministra przekazała, że zwołała w tej sprawie specjalne spotkanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele departamentu lecznictwa i zdrowia publicznego oraz kierownictwo Naczelnej Izby Lekarskiej.

Szefowa resortu zdrowia chce w sprawie preparatów opioidowych wprowadzenia prostego rozwiązania: zakazu wydawania recept w tak zwanych receptomatach, czyli w trakcie teleporady. Dodała, że w ramach działań doraźnych związanych z fentanylem oraz lekami opioidowymi, MZ prowadzi stały monitoring wydawania tych specyfików. Ściśle współpracuje w tym zakresie także z policją.

Krakowskie ścieki pod lupą EMCDDA

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oraz międzynarodowa grupa SCORE analizują ścieki i przygotowują raport dotyczący popularności różnych narkotyków w Europie od ponad dekady.

W badaniu z 2022 roku, w którym przebadano ścieki ze 104 miast – w Polsce był to Kraków. Wówczas w krakowskich ściekach wykryto największe stężenie kokainy, ale była też amfetamina, THC i ketamina.

W najnowszym raporcie podkreślono, że spożycie narkotyków w Europie rośnie. W Polsce ponownie pod lupę wzięto Kraków i badanie wykazało, że coraz bardziej popularne są tu amfetamina i ketamina.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-E

Wiek: 18

Waga: 56

Doświadczenie: Nikotyna, Kofeina, Alkohol, 5-HTP, Marihuana, GBL, Piracetam, 4-Aco-DMT, Kocimiętka,

N2O, Alprazolam, Tujon, Pseudoefedryna, Belergot, L'Opium, Haszysz, DXM, Bk-MDMA, JWH-210

Set & setting: Jesienna, chłodna sobota. Z drzew spadają liście, gdzieniegdzie widać już gołe gałęzie. Słońce świeci bardzo jasno ale mnie nie ogrzewa.

Mam bardzo dobry nastrój, spotęgowany mała dawką alkoholu wypitego przed południem.

  • Grzyby halucynogenne
  • N2O (gaz rozweselający)
  • Pozytywne przeżycie

Set: podekscytowanie pierwszym tripem po blisko roku, poczucie bezpieczeństwa przez posiadanie tripsittera koło siebie, chciałem dużych wrażeń, szczególnie wyraźnych CEVów. Setting: pokój oświetlony na czerwono, później żółto, panorama miasta za oknem, obok mnie mój sitter (nazwijmy go K), przed nami telewizor.

T+0:00 - start

Zaczynamy zabawę. Ustawiam sobie w miarę czerwone-delikatnie pomarańczowe oświetlenie. Przez jakieś 20 min nie widzę żadnych wielkich efektów, tłumaczę K liczby zespolone. Przeradza się to w rysowanie funkcji logarytmicznych, zauważanie ciekawych zależności między życiem a liczbą e, ale to nadal bardziej takie świadome myślenie. Po 40 min czuję już delikatne zagubienie, zaczyna robić się nieciekawie.

T+1:00 - początki

  • Szałwia Wieszcza

Podróżnicy- studenciki- przyjemniaczki

Substancja – Szałwia x20

Okoliczności – piękny słoneczny dzień, parodniowe tańce pod głośnikiem, czyli leśne techno :)

Doświadczenie- trawa, kilometr lajnów, parę razy kapelusze, dxm, tramadol, nad resztą musiałabym pomyśleć, więc się nie liczy.

  • Butan
  • Butan
  • Pierwszy raz

13 latek zamknął się w toalecie, bez potrzeby skorzystania z WC. By się odizolować, posiedzieć w samotności. Relax. Nudy. Inspiracja. Pokusa, by zabić nudę nie rezygnując z komfortu relaxu w samotności tam, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał.

T0. 

Zwinięty fragment papieru toaletowego zatykający wylot odświerzacza Brise siedząc w toalecie 1m2.

Zapalone światło.

 

Psikam odświerzaczem w papier, by oszczędzić twarz.

Przykładam papier do nosa i zaczynam w sposób ciągły inhalować opary przez kilkanaście sekund.

 

W ciągu sekundy odpływam, Moje ciało jest porażone, w transie, zaczyna stopniowo coraz mocniej i mocniej drżeć. Po ok. 3 sekundach wygina Mnie do tyłu z głową do góry i dostaje silnej padaczki.

 

Odświerzacz upada na podłogę.