Byle nie trafią poza nawias

NARKOTYKI / Nastolatki nie mówią "nie"

Anonim

Kategorie

Źródło

Głos Wielkopolski

Odsłony

2346

W jednej z kaliskich szkół nauczycielka zauważyła, że w ubikacji trzy uczennice gimnazjum rozsypały na desce sedesowej biały proszek. Jednoznaczne skojarzenie skłoniło ją do powiadomienia policji. Badania potwierdziły, że proszek to amfetamina.

" Rozmyślnie nie podajemy nazwy szkoły, bynajmniej nie w trosce o jej dobre imię " mówi podinspektor Roman Szeląg z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu " ale, aby nie uśpią czujności rodziców pozostałych placówek. Jest to zresztą drugi przypadek w tym roku szkolnym. W poprzednim chłopcy dzielili amfetaminę w toalecie. Okazało się wówczas, że w budynku było ukryte " z myślą o rozprowadzeniu " 14 gramów tego narkotyku. Podejrzewam, że podobnych sytuacji jest znacznie więcej, a toalety to miejsce, w których najczęściej dochodzi do sprzedaży i konsumpcji narkotyków. O skali zjawiska mówią wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w Kaliszu przez Instytut Psychiatrii i Neurologii Akademii w Warszawie. Wykazały one, że ponad 90 procent młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zna obiegowe opinie o amfetaminie, marihuanie, kokainie i heroinie. Wśród uczniów III klas gimnazjów próbowało marihuany 16,8 a amfetaminy 9,2 procenta ankietowanych. W II klasach szkół ponadgimnazjalnych próbowało tych narkotyków odpowiednio 24 i 15,3 procenta uczniów.

Młodzież pytana o to, gdzie można kupią narkotyki, odpowiada, że "wszędzie". Nastolatki twierdzą też, że zakup środków odurzających nie jest problemem " narkotyki są dostępne niemal dla każdego chętnego, wystarczy, że dziecko ma pieniądze na ich kupno.

" Często rodzice zamiast czasu i uwagi dają dzieciom pieniądze. Kiedy indziej zauważają problem dopiero wtedy, gdy z domu ginie gotówka i biżuteria, a z synem czy córką nie sposób nawiązaą głębszego, szczerego kontaktu " mówi komisarz Romuald Piecuch w wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie. " W antynarkotykowej prewencji najważniejsza jest współpraca rodziców, szkoły i młodzieży. W Ostrowie od dwóch lat realizowany jest program "Bezpieczna szkoła", który ma na celu wyeliminowanie z gimnazjów i szkół średnich przemocy i narkotyków.
" Narkotyki nadal są dostępne i będą. Dla nas najważniejsze jest jednak, aby młodzież nie chciała po nie sięgać " tłumaczy Piecuch. " W tym roku planujemy kompleksowy program warsztatów, podczas których młodzież będzie się uczyła asertywności. Jak twierdzą fachowcy, wielu młodych ludzi sięga po narkotyki dlatego, że nie potrafi odmówią, nie chce zostaą wyrzucona poza nawias rówieśniczej grupy.
mal, kap

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

DXM, pierwszy raz, 450 mg w tabletkach

Wcześniej – mj, haszysz, Psycolibe, LSD, extasy, amfetamina, kokaina

  • AmfetaminaWitam


Pora na moj opis wrazen po amfetaminie/metaamfetaminie.
Biorac ja mialem konkretny cel, wcale nie zwiazany z doladowaniem siebie lub

sam nie wiem do czego ona moglaby jeszcze sluzyc. A mianowicie chdzilo mi o

schudniecie.


Tak sie zlozylo, ze udalo mi sie bez wiekszych komplikacji zucic

papierosy na 3 miesiace (to bylo w zeszlym roku pazdziernik - grudzien). Jak

to fajnie jest pozbyc sie tego syfnego nalogu, tylko jakos waga, nie po

  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

Miłość i zaufanie, chęć przeżycia cudownych chwil bliskości i przygody z uwagi na miejsce w którym wszystko się odbyło. Ulice Zakopanego, Krupówki, zwłaszcza boczna uliczna i teren kościoła leżącego przy dolnym wejściu na deptak. Pub i długa droga na Kalatówki.

 

Intoksykacja

  • LSD-25

I stal sie cud, a moze tylko tak ja to odbieram

Rano wpadl do mnie przyjaciel, rzucil dwa zdania

ze nie mozna na mnie patrzec i wreczyl mi prezen,

powiedzial ze moze to mi pomoze....


Usiadlam w pokoju, w dloni male puzderko z symbolem

czi na pokrywce, doskonale wiedzialam co w nim

jest, on zawsze daje mi taki sam prezent.

Otworzylam, w srodku male zawiniatko aluminiowej

foli i karteczka, zjedz i potraktuj to jak sesje