BBC Magazine: Kokainowy paradoks

W ostatnich dniach prasa kolorowa żyła informacjami o narkotykowych wpadkach gwiazd popkultury. Najpierw świat obiegły zdjęcia Kate Moss wciągającej biały proszek, później informacje o zatrzymaniu Boya George\a za posiadanie kokainy.

Anonim

Kategorie

Źródło

BBC

Odsłony

3200
Takie sytuacje w świecie pięknych, sławnych i bogatych to nie wyjątki, lecz coraz powszechniejsza reguła. Powiedzmy to bez ogródek - gwiazdy ćpają na potęgę.

Najciekawsze jest to, że doniesienia tabloidów mało kogo tak naprawdę zbulwersowały. Informacje o narkotykowych ekscesach spowszechniały. W brukowej prasie anglojęzycznej słowa takie jak ćpać, czy narkotyzować się zastępuje zwrot imprezować (partying).

- Gwiazdy często mówią w wywiadach, że ktoś tam ostatnio sporo „imprezował” - stwierdza Anna Blundy, dziennikarka „Timesa”. - Chcą w ten sposób dać do zrozumienia, że dana osoba była w ciągu narkotykowym.

Kokaina powoduje stany euforyczne, daje energię i pewność siebie. Mimo że zażywanie białego proszku może doprowadzić do uzależnienia, zarówno psychicznego jak i fizycznego, stał się on środkiem napędowym śmietanki towarzyskiej. I to nie tylko gwiazd z najwyższej półki, lecz większości osób lubiących bawić się w tych kręgach społecznych – w tym ludzi mediów. Stąd nie może dziwić wypowiedź Robbiego Williamsa, który oburzony hipokryzją dziennikarzy krytykujących postawę Kate Moss, oświadczył, że na bankietach wciągał kokainę razem z tymi samymi żurnalistami, którzy teraz tak ochoczo pastwią się nad przyłapaną na gorącym uczynku modelką.

Stanowczą postawę wobec wybryków gwiazd przyjmują nie tylko media, lecz także ci, którzy zarabiają na wizerunku celebrities. Dlatego sieć odzieżowa H&M zerwała w połowie września kontrakt reklamowy z Moss. Ze współpracy z modelką wycofują się domy mody Burberry i Chanel oraz kosmetyczny gigant Coty.

Biznesowi potentaci muszą liczyć się ze zdaniem swoich klientów. A opinia społeczna dotycząca narkotyków, przynajmniej ta prezentowana w prasie czy telewizji, jest nieprzejednana.

Rzeczywistość natomiast, jak to zwykle bywa, jest nieco bardziej skomplikowana. W przypadku kokainy mamy do czynienia z pewnym paradoksem – władze i media twierdzą, że nie ma przyzwolenia na jej zażywanie, jednak zarówno gwiazdy, jak i bywalcy klubów chóralnie przyznają się do stosowania białego proszku.

Według zeszłorocznych danych brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości prawie 2,5% mieszkańców Wysp w wieku od 16 do 59 lat przyznaje się do zażywania kokainy. Oznacza to czterokrotny wzrost w porównaniu z 1996 rokiem. W tej grupie najwięcej przybyło osób w wieku 25 do 34 lat. Tu odsetek wyniósł 6% w stosunku do ogółu ludności. Widać więc, że problem przybiera poważne rozmiary. Przewiduje się, że za kilka lat ten narkotyk może być bardziej popularny niż o wiele bezpieczniejsza, choć także nielegalna marihuana.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

zewsząd i znikąd (niezweryfikowany)
Na szczęście wątpię, żeby koks stał się popularniejszy od trawki, w końcu słynie jako środek drogi... Ale szokująca jest dla mnie lekkomyślność tego całego środowiska. Zakładając nawet, że tak niebezpiecznych środków da się używać w sposób kontrolowany (w co powątpiewam), trudno mi uwierzyć w możliwość uniknięcia konsekwencji przy takim trybie życia. "Imprezowanie "... niezależnie od tego, czy to określenie ma być eufemizmem na wciąganie proszku, czy oznaczać to, co znaczyło pierwotnie - taki styl życia jest możliwy tylko na krótką metę.
drut (niezweryfikowany)
Na szczęście wątpię, żeby koks stał się popularniejszy od trawki, w końcu słynie jako środek drogi... Ale szokująca jest dla mnie lekkomyślność tego całego środowiska. Zakładając nawet, że tak niebezpiecznych środków da się używać w sposób kontrolowany (w co powątpiewam), trudno mi uwierzyć w możliwość uniknięcia konsekwencji przy takim trybie życia. "Imprezowanie "... niezależnie od tego, czy to określenie ma być eufemizmem na wciąganie proszku, czy oznaczać to, co znaczyło pierwotnie - taki styl życia jest możliwy tylko na krótką metę.
mdz (niezweryfikowany)
gwiazdy ćpają na potęgę - mialem to napisac xD
I-szy stopień d... (niezweryfikowany)
i tak bedzie coxik staje sie co raz ciekawszy pomału powoli...
Armageddon (niezweryfikowany)
BBC ahh. Dziennikarskie mistrzostwo świata :D <br> <br>Nie ma przynajmniej wymuszonego koleżeństwa. Zero podlizywania się, chorych indywidualistycznych egogenerycznych dewiacji. Sama czysta informacja - yummy ! :D
Zajawki z NeuroGroove
  • Powój hawajski

Powoj lykalem pierwszy i ostatni raz. Mialem juz doswiadczenia

z lsd, salvia, grzybami itd.

Z zachodniego sklepu zamowilem nasionka Ipomoea Tricolor

czy jak to sie zwie. Dostalem okolo 180 nasionek. Jakos nie

mialem kiedy sie za to zabrac, ale w koncy znalazlem czas

18:00 jestem sam na chacie. Probowalem zmielic nasionka

w mozdziezu, ale byly za twarde. Dlatego wsypalem

je do buzi po koleii i gryzlem, gryzlem no i do brzusia.

  • LSD-25


dawka : 1/4 kwasa w papierku (moja pierwsza dawka) + troche grassu (lekko)


data : 21, grudnia 2001


inni ludzie : jeden lekko pijany, raczej nie zna się na drugach...


+ inni ludzie, z którymi nie spotkaliśmy się przez moje sensacje :(

dodam, że jechaliśmy na impreze, a jak chciałem spróbować czegoś innego, mój

wybór padł na kwasa, ponieważ już wcześniej chciałem spróbować tego

specyfiku (tutaj nastąpiło to dosyc spontanicznie).  • LSD-25

O JA CIE KRECE NA NIEBIOSA!!!!PISZE DO WAS , BO NIE MA NIKOGO INNEGO DO KOGO MOGLBYM WYKRZYCZEC TE

SLOWA:

JAK ZAJEBISCIE BYC s...OBĄ!!!!!!!!!!!!!!!!
o... JA CIE KRECE NAD NIEBIOSA!!!!!!

Dopiero teraz rozumiem te wszystkie opowiadania o wezach zjadajacych

swoje ogony i w ogole...JA

randomness