Aplikacja zapłaci alkoholikom za niepicie. Za każdy dzień abstynencji dostaną kilkadziesiąt złotych

Wyzwolenie się z okowów nałogu jest dla wielu osób zadaniem ponad ich siły. Osób próbujących rzucić nałóg jest więcej niż tych, którym nałóg faktycznie udało się skutecznie porzucić na stałe. Tymczasem naukowcy z DynamiCare przekonują, że nawet zwykła aplikacja na smartfonie może stanowić ważny oręż w walce z nałogiem.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Spider's Web, Radek Kosarzycki
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

49

Wyzwolenie się z okowów nałogu jest dla wielu osób zadaniem ponad ich siły. Osób próbujących rzucić nałóg jest więcej niż tych, którym nałóg faktycznie udało się skutecznie porzucić na stałe. Tymczasem naukowcy z DynamiCare przekonują, że nawet zwykła aplikacja na smartfonie może stanowić ważny oręż w walce z nałogiem.

Jakim cudem aplikacja w smartfonie ma pomóc osobie uzależnionej? Od dawna wiadomo, że jedną ze skuteczniejszych metod odciągania osoby uzależnionej od zachowań związanych z nałogiem jest nagradzanie dobrych wyborów. W ten sposób aktywuje się układ nagrody w mózgu, który uczestniczy w mechanizmie uzależnienia. Jeżeli zatem nagradzane jest zachowanie prawidłowe, czyli np. wybór alternatywny do sięgnięcia po kolejną porcję alkoholu, można wykształcić nowy nawyk. Niezależnie od tego co jest tą nagrodą, czy jest to voucher, czy też karta podarunkowa.

Jak przekonują specjaliści z DynamiCare Health, terapia odwykowa zazwyczaj jest nieskuteczna. W trakcie takiej terapii zazwyczaj wskazuje się osobie uzależnionej, że powinna wykorzystać racjonalne myślenie do kontrolowania swoich zachowań nawykowych. Tymczasem, jest dokładnie odwrotnie, to zachowania nawykowe zazwyczaj kierują myśleniem.

Aplikacja płaci alkoholikom za niepicie.

Z tego też powodu w DynamiCare powstała aplikacja, która monitoruje zachowanie osoby uzależnionej i nagradza prawidłowe zachowanie kwotą 5 dolarów dziennie. W ten sposób u osoby uzależnionej wykształca się nowy nawyk.

Każdego dnia osoba korzystająca z aplikacji o losowej godzinie otrzymuje polecenie wykonania testu za pomocą alkomatu łączącego się z aplikacją w telefonie. Test jest także nagrywany za pomocą kamery telefonu. Wynik jest automatycznie zapisywany w aplikacji.

Mózg osoby uzależnionej przewiduje nagrodę.

Jeżeli dane powtarzalne zachowanie zawsze kończy się nagrodą powstaje nawyk, czynność automatyczna, o której nawet przesadnie nie trzeba myśleć. Sama myśl o alkoholu wytwarzanie dopaminy w układzie nagrody. Z tego też powodu badacze przekonują, że stała, powtarzalna, taka sama nagroda, np. w postaci drobnej kwoty pieniędzy może zadziałać podobnie jak alkohol. Można za jej pomocą stworzyć pozytywny nawyk, w ramach którego osoba uzależniona przewiduje przypływ drobnej kwoty pieniędzy za każdy dzień bez alkoholu.

Warto tutaj zauważyć, że aplikacja, o której mowa oprócz codziennego testu wykonywanego za pomocą łączącego się ze smartfonem alkomatu wymaga od użytkownika także wpisywania wszystkich spotkań AA, czy sesji medytacji stanowiących element kompleksowego leczenia z alkoholizmu. Jeżeli jednak użytkownik spełnia wszystkie wymogi, codziennie na jego rachunku ląduje kilka dodatkowych dolarów. Aby przyzwyczaić użytkownika do trwałego korzystania z aplikacji, w ciągu dnia otrzymuje on także przypomnienia czy też informację o już zebranych w ten sposób środkach, czy liczbie dni bez alkoholu.

Nie ma wśród specjalistów jednoznacznej opinii na temat tego, czy w taki sposób - będący niejako przekupstwem - powinno się leczyć uzależnienia. Jakby nie patrzeć, jest to zamiana jednego nałogu na inny, bardziej pozytywny.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Dobre nastawianie, spokój w domu.

Marihuana to zadziwiająca roślina... nie mogę wyjść z zachwytu do niej. Paliłem 4 razy i za każdym razem zupełnie inny stan. Dzisiaj opiszę wam jeden z ciekawszych przypadków. Zrobię to starannie, ponieważ mam świeże wspomnienia i liczne nagrania wideo, czy też głosowe, których celem było, jak zwykle, jak najlepsze uchwycenie skutków przygody narkotykowej i zapamiętanie szczegółów. Można więc stwierdzić, że będzie to bogaty w filozoficzne pytania, zabawne cytaty zjaranego, ekspresyjne opisy i niecodzienne sytuacje opis.

  • Benzydamina

nazwa substancji: benzydamina (tantum rosa)


poziom doświadczenia: ten specyfik pierwszy raz a poza nim wiele innych substancji zwanych narkotykami


metoda zażycia: doustnie


set&setting: pusta chata, dwie osoby, nastawienie bardzo pozytywne


czy dane doświadczenie mnie zmieniło? : tak-zmądrzałem

  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Nastawienie dość standardowe, nic specjalnego. Pozytywny nastój, nieco bardziej przmyśleniowy.

To co się stało na długo zapadnie w moją pamięć...

Pojechaliśmy wieczorem do ziomka bo miał wolną chatę, zapaliliśmy blanta i trochę posiedzieliśmy, w sumie nic ponad normę.

Odczucia wtedy mogę określić na 5/10 w mojej skali najarania. Towar miałem już kilka dni wcześniej w nieco większej ilości. Tego dnia pozbywaliśmy się ostatniej sztuki. Od początku mówiłem że ta odmiana mi się nie podoba, słabo pachniała i z wyglądu sprawiała wrażenie , że będzie conajwyżej przeciętnym buszkiem. Realia były nieco inne, paliliśmy ją kilka razy:

randomness