REKLAMA
Algorytm komputerowy uchyla wyroki za posiadanie marihuany

Biuro prokuratora okręgowego w San Francisco ogłosiło, że ponad 8 tysięcy wyroków zostało uchylonych dzięki algorytmowi komputerowemu, który automatycznie skanuje zapisy sądowe.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Chip.pl
Konrad Siwik
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

199

Biuro prokuratora okręgowego w San Francisco ogłosiło, że ponad 8 tysięcy wyroków zostało uchylonych dzięki algorytmowi komputerowemu, który automatycznie skanuje zapisy sądowe.

Program komputerowy został opracowany dzięki współpracy biura prokuratora okręgowego z organizacją non-profit Code for America, zajmującą się usprawnianiem pracy administracji za pomocą współczesnych technologii. Z racji wprowadzenia w Kalifornii w 2016 roku prawa umożliwiającego zażywanie marihuany w celach rekreacyjnych, algorytm ma identyfikować przypadki kwalifikujące się do umorzenia postępowania lub uchylenia wyroku.

Prokurator okręgowy George Gascón, na swoim Twitterze, podzielił się informacją, że San Francisco jest pierwszym hrabstwem w kraju, które korzysta z programu komputerowego, by przyspieszyć proces selekcjonowania spraw o posiadanie marihuany i ewentualnego uchylania wyroków.

"Jeśli jesteś rodzicem, który nie może wziąć udziału w wycieczce szkolnej swoich dzieci, bo ciąży na tobie wyrok za posiadanie odrobiny marihuany 10 lat temu, to jesteś osobą, na której nam zależy" – powiedział Gascón podczas konferencji przedstawiającej wyniki pracy programu przygotowanego przez Code America.

Wraz z wcieleniem w życie ustawy (tzw. Proposition 64 zezwala też na nieograniczoną uprawę i sprzedaż konopi w celach komercyjnych od 1 stycznia 2018 r.) osoby, które niegdyś zostały skazane za korzystanie z marihuany mogą ubiegać się o uchylenie wyroku. Jak dodaje Gascón w 2018 roku zrobiły to tylko 23 osoby. Wszystko z powodu skomplikowanych procedur, przez które skazani musieli przechodzić. W ubiegłym roku prokurator ogłosił, że rozpoczęto prace nad oprogramowaniem, które ma ułatwić ten proces. Oczyszczenie z zarzutów może pomóc ludziom zdobyć zatrudnienie, a także dać inne możliwości, które były dla nich nieosiągalne z powodu wyroku skazującego.

Oceń treść:

Average: 10 (3 votes)