Psychofarmakologia 17 - Johimbina

Psychofarmakologia 17 - Johimbina

17_ ______
Johimbina
tłum. K. Fabiańczyk
Johimbina (Yohimbinum hydrochloricum) jest antagonistą receptora a2-adrenergicz-nego, używanym w leczeniu dysfunkcji seksualnej mężczyzn oraz w leczeniu dysfunkcji seksualnej mężczyzn i kobiet wywołanej lekami przeciwdepresyjnymi. Wskazania do stosowania tego środka w psychiatrii są sporne i wysoce wątpliwe. Jego budowę molekularną przedstawiono na ryc. 17-1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Chlorowodorek johimbiny jest otrzymywany z alkaloidów znalezionych w drzewach ga­tunku Rubaceae i pokrewnych oraz w Rauwolfia serpentina. Johimbina wywiera działanie na obwodowe naczynia; jest ono podobne do działania rezerpiny. Blokuje presynaptyczne receptory a2. Klinicznie wywołuje zwiększone napięcie układu parasympatycznego (cholinergicznego).
WSKAZANIA
W psychiatrii używano johimbiny eksperymentalnie jako domniemanego afrodyzjaku oraz w leczeniu zaburzeń wzwodu o podłożu psychogennym, a także wywołanych lekami i mających przyczyny w złym ogólnym stanie zdrowia. Jej działanie na sprawność seksualną mężczyzn jest prawdopodobnie związane z działaniem na obwodowy układ nerwowy, który przez zmniejszenie aktywności adrenergicznej powoduje zwiększenie napięcia układu cholinergicznego. Erekcję prącia wiązano ze zwiększeniem aktywności cholinergicznej i z blokadą oc2-adrenergiczną, co teoretycznie powoduje napływ krwi do prącia lub utrudniony jej odpływ, lub oba te działania. Urolodzy używali johimbiny również w celach diagnostyczno-klasyfikacyjnych dotyczących pewnych typów męskiej impotencji. Są doniesienia, że johimbina przeciwdziała utracie pożądania seksualnego i upośledzeniu doznawania orgazmu spowodowanych stosowaniem swoistych in­hibitorów wychwytu serotoniny i wenlafaksyny.
110 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
WSKAZÓWKI KLINICZNE
Dawka johimbiny w leczeniu impotencji wynosi około 18 mg na dobę. Zakres dawkowania wynosi od 4 mg do 7,5 mg 3 x dz. W razie poważnych działań ubocznych należy, po pierwsze zmniejszyć dawkę, a potem ponownie stopniowo ją zwiększać. Johimbinę należy stosować z ostrożnością u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ może mieć niekorzystny wpływ na ich stan psychiczny. Powinna być używana ostrożnie u pacjentek i nie używana u chorych z chorobą nerek, serca, jaskrą oraz z wywiadem wskazującym na wrzód żołądka lub dwunastnicy. Wpływ tego leku na zaburzenia erekcji nie jest jednoznaczny, a jego użycie pozostaje wysoce dyskusyjne. Johimbina jest dostępna w tabletkach po 5,4 mg.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I INTERAKCJE
Skutki uboczne działania johimbiny to lęk, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i akcji serca, podniecenie, drażliwość, drżenie, bóle głowy, zaczerwienienie skóry, zawroty głowy, częste oddawanie moczu, nudności, wymioty i pocenie się. Pacjenci z zespołem lęku napadowego wykazują wzmożoną wrażliwość na johimbinę: doświadczają wzmożonego lęku i zwyżki ciśnienia. Obserwuje się także podwyższone stężenie 3-metoksy-4-hydroksyfenolglikolu (MHPG). Johimbina blokuje działanie klonidyny agonisty receptora a2.
Więcej na ten temat zob. w: H.l. Kapłan, B.J. Sadock: Other Pharmacological Therapies, CTP/VI, rozdz. 32.27, s. 2122-2129.

Kategorie

Komentarze

ale o co chodzi?
Zajawki z NeuroGroove
  • 25B-NBOMe
  • Tripraport

Listopadowy wieczór, chec poprawy wrazenia po uprzednio nieprzyjemnej pierwszej przygodzie z 25b.

O tym, jak wy***ano mnie w kosmos, mimo że sam do tego zmierzałem, w zgoła innym jednak znaczeniu. Karton zażyty z intencją wybrania się na podróż daleko poza ordynarność tzw. rzeczywistości w trakcie tripa przyciągnął na mnie czy ewokował toksyczną dozę głupoty i pecha.

  • LSD
  • Retrospekcja

Neutralny nastrój, sceptyczne nastawienie co do jakości kwasu. Samotna noc w domu.

To mój pierwszy TR więc proszę o wyrozumiałość. Do tego wszystko działo się jakiś czas temu.

 

Rano dostałem od znajomego 2 papierki, które podobno zawierały 200ug. Generalnie byłem sceptycznie nastawiony, wcześniej miałem kontakt z pewnym kwasem o mocy 120ug, ale niestety straciłem dojście. Ogólnie rzecz biorąc myślałem, że ten kwas, który miał 200ug, to jakiś słaby sort 30ug.

 

Początek

 

  • Amfetamina
  • Pozytywne przeżycie
  • Tytoń

Beztroska, intymna atmosfera, noce na powietrzu. Samotne nocki w ciepłym, przytulnym mieszkaniu. Nastawienie od umiarkowanie pozytywnego do bardzo pozytywnego.

Jedną z moich oficjalnych diagnoz jest schizofrenia paranoidalna z objawami afektywnymi, nieco przybliżając - objawy psychozy, czyli paranoi mieszają się z symptomami choroby afektywnej dwubiegunowej (depresja popsychotyczna, mania, subtelna mania czyli tzw. hipomania). Drzwi do prawdziwego epizodu manii psychotycznej otworzyły mi amfetamina i metamfetamina w 2014 roku. Epizod przepięknego "zawieszenia" LSD ze stymulantami trwał blisko pół roku, po których mój mózg wyglądał jak spalony, blady step, a żniwo zebrała depresja. Spędziłam bity rok w szpitalu.

 

  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Wakacje dwa lata temu spędzane na wsi u dziadków koleżanki, zero jakiejkolwiek presji i stresu. Zdecydowałyśmy się na DXM bo będąc tam nie miałyśmy dostępu do niczego innego co umiliłoby nam pobyt na łonie natury

 

Wyjechałyśmy na tydzień za miasto. Postanowiłyśmy uczczić wakacje krótkim wypoczynkiem w spokojnej okolicy, i w ciągu jednego z letnich wieczorów urozmaiciłyśmy sobie pobyt tam słynnym Acodinem.