Psychofarmakologia 17 - Johimbina

Psychofarmakologia 17 - Johimbina

17_ ______
Johimbina
tłum. K. Fabiańczyk
Johimbina (Yohimbinum hydrochloricum) jest antagonistą receptora a2-adrenergicz-nego, używanym w leczeniu dysfunkcji seksualnej mężczyzn oraz w leczeniu dysfunkcji seksualnej mężczyzn i kobiet wywołanej lekami przeciwdepresyjnymi. Wskazania do stosowania tego środka w psychiatrii są sporne i wysoce wątpliwe. Jego budowę molekularną przedstawiono na ryc. 17-1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Chlorowodorek johimbiny jest otrzymywany z alkaloidów znalezionych w drzewach ga­tunku Rubaceae i pokrewnych oraz w Rauwolfia serpentina. Johimbina wywiera działanie na obwodowe naczynia; jest ono podobne do działania rezerpiny. Blokuje presynaptyczne receptory a2. Klinicznie wywołuje zwiększone napięcie układu parasympatycznego (cholinergicznego).
WSKAZANIA
W psychiatrii używano johimbiny eksperymentalnie jako domniemanego afrodyzjaku oraz w leczeniu zaburzeń wzwodu o podłożu psychogennym, a także wywołanych lekami i mających przyczyny w złym ogólnym stanie zdrowia. Jej działanie na sprawność seksualną mężczyzn jest prawdopodobnie związane z działaniem na obwodowy układ nerwowy, który przez zmniejszenie aktywności adrenergicznej powoduje zwiększenie napięcia układu cholinergicznego. Erekcję prącia wiązano ze zwiększeniem aktywności cholinergicznej i z blokadą oc2-adrenergiczną, co teoretycznie powoduje napływ krwi do prącia lub utrudniony jej odpływ, lub oba te działania. Urolodzy używali johimbiny również w celach diagnostyczno-klasyfikacyjnych dotyczących pewnych typów męskiej impotencji. Są doniesienia, że johimbina przeciwdziała utracie pożądania seksualnego i upośledzeniu doznawania orgazmu spowodowanych stosowaniem swoistych in­hibitorów wychwytu serotoniny i wenlafaksyny.
110 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
WSKAZÓWKI KLINICZNE
Dawka johimbiny w leczeniu impotencji wynosi około 18 mg na dobę. Zakres dawkowania wynosi od 4 mg do 7,5 mg 3 x dz. W razie poważnych działań ubocznych należy, po pierwsze zmniejszyć dawkę, a potem ponownie stopniowo ją zwiększać. Johimbinę należy stosować z ostrożnością u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ może mieć niekorzystny wpływ na ich stan psychiczny. Powinna być używana ostrożnie u pacjentek i nie używana u chorych z chorobą nerek, serca, jaskrą oraz z wywiadem wskazującym na wrzód żołądka lub dwunastnicy. Wpływ tego leku na zaburzenia erekcji nie jest jednoznaczny, a jego użycie pozostaje wysoce dyskusyjne. Johimbina jest dostępna w tabletkach po 5,4 mg.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I INTERAKCJE
Skutki uboczne działania johimbiny to lęk, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i akcji serca, podniecenie, drażliwość, drżenie, bóle głowy, zaczerwienienie skóry, zawroty głowy, częste oddawanie moczu, nudności, wymioty i pocenie się. Pacjenci z zespołem lęku napadowego wykazują wzmożoną wrażliwość na johimbinę: doświadczają wzmożonego lęku i zwyżki ciśnienia. Obserwuje się także podwyższone stężenie 3-metoksy-4-hydroksyfenolglikolu (MHPG). Johimbina blokuje działanie klonidyny agonisty receptora a2.
Więcej na ten temat zob. w: H.l. Kapłan, B.J. Sadock: Other Pharmacological Therapies, CTP/VI, rozdz. 32.27, s. 2122-2129.

Kategorie

Komentarze

ale o co chodzi?
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-B
  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

Set - dobry nastrój, ekscytacja przemieszana z lekkim niepokojem związanym z tego typu flipem Setting - przepełniony ludźmi klub z muzyką rockowo-klubową, bliscy znajomi, większość czasu spędzona z dziewczyną (trzeźwą)

Hej! To mój pierwszy post tutaj, i zarazem pierwszy raport. Podjąłem decyzję, że opiszę swoje przeżycia z tzw. nexus flipa, czyli połączenia MDMA z 2C-B. Naczytawszy się na reddicie o tej kombinacji stwierdziłem, że pora wreszcie spróbować.

  • Powoje

Set & Setting : Woodstock, trochę niewyspany i lekko zmęczony, ale z wielką nadzieją na ekscytujące doznania.

Dawkowanie: 6 kapsułek Druid Fantasy

Wiek: 21

Doświadczenie: Mj, Dxm, Bzp, Lsd, Hasz, gałka muszkatołowa, przeróżne mieszanki ziołowe, kolekcjonerskie sole do kąpieli

  • Marihuana

Kto: ja z dwoma kolegami


Gdzie: moje mieszkanie


Kiedy: 26 stycznia 2003

  • Grzyby halucynogenne
  • N2O (gaz rozweselający)
  • Pozytywne przeżycie

Set: podekscytowanie pierwszym tripem po blisko roku, poczucie bezpieczeństwa przez posiadanie tripsittera koło siebie, chciałem dużych wrażeń, szczególnie wyraźnych CEVów. Setting: pokój oświetlony na czerwono, później żółto, panorama miasta za oknem, obok mnie mój sitter (nazwijmy go K), przed nami telewizor.

T+0:00 - start

Zaczynamy zabawę. Ustawiam sobie w miarę czerwone-delikatnie pomarańczowe oświetlenie. Przez jakieś 20 min nie widzę żadnych wielkich efektów, tłumaczę K liczby zespolone. Przeradza się to w rysowanie funkcji logarytmicznych, zauważanie ciekawych zależności między życiem a liczbą e, ale to nadal bardziej takie świadome myślenie. Po 40 min czuję już delikatne zagubienie, zaczyna robić się nieciekawie.

T+1:00 - początki

randomness