Kara nie odstrasza nas od zażywania narkotyków

Większość mieszkańców Unii Europejskiej groźba sankcji karnych raczej nie odstraszyłaby od brania narkotyków. Jednocześnie ci sami ankietowani uważają, że sankcje mogą odstraszyć innych ludzi - wynika z najnowszego raportu organizacji Hungarian Civil Liberties Union.

Tagi

Źródło

wp.pl

Odsłony

1199

Większość mieszkańców Unii Europejskiej groźba sankcji karnych raczej nie odstraszyłaby od brania narkotyków. Jednocześnie ci sami ankietowani uważają, że sankcje mogą odstraszyć innych ludzi - wynika z najnowszego raportu organizacji Hungarian Civil Liberties Union.

Z raportu Hungarian Civil Liberties Union dowiadujemy się, że większość respondentów, będących zwolennikami "wojny z marihuaną", znajduje się w Szwecji (58%), Bułgarii (57%) i w Polsce (59%). Natomiast większość zwolenników form dekryminalizacji posiadania małej ilości narkotyku na własny użytek lub legalizacji jej posiadania znajduje się w Holandii (76%), Danii (62%) oraz Republice Czeskiej (59%). Większość respondentów uważa, że prawo karne nie jest czynnikiem odstraszającym od zażywania narkotyku. Mniej niż 10% wszystkich respondentów twierdzi, że nielegalność narkotyków byłaby ważnym argumentem, który powstrzymałby je od zażycia tych substancji. 27% respondentów opowiedziała się za eliminacją kar za posiadanie marihuany dla własnego użytku. To - zdaniem Hungarian Civil Liberties Union - ujawnia sprzeczność pomiędzy rzeczywistym, a wyimaginowanym efektem czynnika odstraszającego w postaci prawa karnego. Respondenci zostali poproszeni o wskazanie osób od najbardziej kompetentnych do podzielenia się z nimi problemem, dotyczącym zażywania narkotyków. Wśród najczęściej wskazywanych osób znaleźli się: członkowie rodziny, pracownicy socjalni oraz pracownicy służby zdrowia. Około 20% wskazało na policjanta. Wyniki badania dowodzą również, że społeczeństwo posiada szeroką wiedzę na temat programu wymiany igieł jako efektywnej metody prewencji rozprzestrzeniania się wirusa HIV. Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie internetowej Hungarian Civil Liberties Union, organizacji pozarządowej broniącej przestrzegania praw człowieka, opowiadającej się za reformą polityki narkotykowej.

Wyniki badania Badania opinii publicznej zostały przeprowadzone na reprezentatywnej próbie dorosłej populacji w sześciu krajach Unii Europejskiej: Bułgarii, Republice Czeskiej, Danii, Holandii, Polsce oraz Szwecji, od listopada 2008 r. do stycznia 2009 r. Badania opinii publicznej w tych krajach zaprezentowały różnorodność narodowych polityk narkotykowych od tych represyjnych do liberalnych. Organizacja Hungarian Civil Liberties Union we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz partnerami z sześciu państw Unii Europejskiej, przygotowała raport na ten temat. Od początku, podobne badania były przeprowadzone na Węgrzech, a jego rezultaty były także inkorporowane do tego raportu.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
Wszystko ładnie, pięknie... tylko kiedy takie artykuły przyczynią się do zmiany prawa? Bo jak dotąd to pojawiają się i giną w tonie gówna (vide medialna grypa czy inne szity).
prosiak44 (niezweryfikowany)
Robią badania i nic z tego nie wyniknie.Marihuana to jeden z najlepiej przebadanych narkotyków.Czy szkodzi?Tak.Wdychanie dymu do płuc nie może być zdrowe.Ale jak zjem czy użyję waporyzera to jej szkodliwość jest tak niska,że prawie żadna.A z resztą,wiele rzeczy mi szkodzi i muszę je robić,bo tak jest poukładany świat.Ciężka robota mi szkodzi,spaliny z samochodów,konserwanty w jedzeniu i chemikalia używane przy produkcji mebli,ubrań,że o opryskach i nawozach nie wspomnę.Wszystko zdelegalizować.Będziemy biegać na golasa,jeżdić konno i jeść parchate,niepryskane owoce i warzywa.Wtedy będzie zdrowo.
Pabl0 (niezweryfikowany)
Zapraszam do obejrzenie "the Union" i wszystko jasne.
s (niezweryfikowany)
to chyba normalne ze kara nie odstarszy od brania narkotykow, bo co kurwa w dupe jebanego komucha obchodzi co ja robie ? co mi jakis zakompleksiony stary pierd bedzie mowil co dla mnie jest dobre a co nie. popapranie z popierdoleniem jest w tym kraju, niby XXI wiek a jednak kurwa sredniowiecze. zal i kompromitacja wladz
Zajawki z NeuroGroove
  • 1P-LSD
  • Pierwszy raz

Szczęśliwy i podekscytowany człowiek przed swoim pierwszym w życiu kartonikiem oraz pusty dom

17:25 Wrzucam pod język karton i pomimo wcześniejszego poddenerwowania i ekscytacji teraz pozostaje tylko spokój.

  • Damiana
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Pierwszy raz

po szkole, na trawie pod drzewem w słoneczny dzień. ze mną 2 znajome, miła atmosfera i ogólnie chillout.

A więc jest to trip dawno przeze mnie zapomniany, ale tak naprawdę mój pierwszy, toteż moim postanowieniem stało się, by go sobie przypomnieć i opisać.

  • Marihuana

Wiek:18

Doświadczanie: Marihuana-raz w tygodniu od roku(wcześniej paliłem rzadko jakieś 3 lata; grzyby-raz w życiu(puki co)

Chciałbym napisać wam o czymś niesamowitym co niedawno mnie spotkało. nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem.Ten stan był przerażający a za razem bardzo fascynujacy.

  • Dekstrometorfan

Pewnie już opisywałam swój pierwszy raz, ale zginął gdzieś w czeluściach dexeleetu. Było to co prawda kawał czasu temu, ale nadal pamiętam większość.

Waga: 46kg

Dawka: 375mg

S&s:

Pogoda była piękna, niebo niebieskie, wiał przyjemny wiaterek, słowem idealny dzień

na spacerek do apteki. Podekscytowana swoim zakupem, a raczej myślą o wspólnie spędzonym z nim wieczorze, udałam się do domu.

randomness