Heterocykliczne substancje modulujące potencjał neurotransmisji GABA, będące pochodnymi dwuazepiny – np. diazepam, czy klonazepam.
Więcej informacji: Benzodiazepiny w Narkopedii [H]yperreala
Zablokowany
Posty: 108 • Strona 1 z 11
  • 1743 / 25 / 0
Nowa wersja: Benzodiazepiny - FAQ v.2

UWAGA! jako, że FAQ jest jeszcze niedopracowane i każdy szuka innych informacji umawiamy się tak - pytanie zadajemy czerwonym kolorem, odpowiadamy normalnie czarnym.



Pisząc o Benzodwuazepinach (BZD, BDZ, BDA) zacznę od starszej grupy leków zwanej Barbituranami (tudzież barbituratami). Była to cała gamma leków używanych w latach 1950 - 1980. Ze względu na rozwój medycyny i zasługi ludzi, w tym także naszych Polaków, zsyntetyzowano nową grupę substancji, czyli te mówiąc wyrazami potocznymi "benzo". Obie grupy leków wykazują kilka działań, które zostały najbardziej ujęte i wykorzystane w medycynie (taka czarna piątka) :

- działanie przeciwlękowe (= anksjolityczne, ataraktyczne itd. ) - jako ulga w fobiach i lękach czy panikach w owym niepokoju
- działanie nasenne (= hipnotyczne ) - dające ulgę w bezsenności i poprawiające (doraźnie) jakość snu
- działanie przeciwdrgawkowe - przy spazmach, lub jako lek pierwszego rzutu w napadach epilepsji
- działanie rozluźniające - chodzi tu oczywiście o rozluźnienie mięśni i sprawy zaburzeń spastycznych
- działanie amnezyjne (poniekąd kojarzone z nasennym) - przy zabiegach chirurgicznych, jak to potocznie mówią "głupi Jaś"

Żeby dalej kontynuować Poradnik o Benzodiazepinach, dodam tutaj tylko zdanie widniejące na chyba wszystkich, a jeżeli nie to na większości ulotek od owych leków : NIE NALEŻY STOSOWAĆ BENZODIAZEPIN W SPRAWACH ZWIĄZANYCH ZE STRESEM DNIA CODZIENNEGO LUB PONIEWAŻ MAMY TRUDNĄ SYTUACJĘ I NAM SIĘ W ŻYCIU CIĘŻKO WIEDZIE. PODOBNIE STOSUJĄC BENZODIAZEPINY UNIKAMY JAZDY SAMOCHODEM LUB PRACY PRZY MASZYNACH BĘDĄCYCH W RUCHU.
Nie napisałem tego słowo w słowo, ale mając kilka pustych paczek od tych leków znam to na pamięć i należy się tego trzymać, bo to niech pamiętajcie każdy z was - tym bardziej nowych użytkowników tych leków - ONE OBOK OPIATÓW NAJBARDZIEJ UZALEŻNIAJĄ FIZYCZNIE I PSYCHICZNIE ROBIĄC Z CZŁOWIEKA DNO EMOCJONALNE BRANE W CIĄGACH ZAMIAST DORAŹNIE (czasem gorsze od leków antydepresyjnych SSRI itd., chociaż nie jest to regułą).

Kolejna sprawa - barbiturany wchodziły w kosmicznie złe mieszanki z alkoholem, dlatego dzisiaj są całkowicie wypierane z leczenia ambulatoryjnego benzodiazepinami (pozostał bodaj luminal - fenobarbital i ewentualnie coś z allobarbitalem), ponieważ kiedyś wiele osób w tym sławnych artystów popełniało samobójstwa. Benzodiazepiny są o wiele bezpieczniejsze, gdyż dawka terapeutyczna, a dawka śmiertelna są o wiele rozciągnięte.

Działanie benzodiazepin przypomina jedno z wielu działań substancji tak reaktywnej jak alkohol - chodzi tutaj o powinowactwo do GABA (to kwas gamma-amino-masłowy, czy jak ktoś woli butanowy), taki neuroprzekaźnik, który nakazuje neuronom spowolnić impuls, tudzież zatrzymać.

Od zróżnicowania tych leków zależy wiele : okres półtrwania w organizmie, profil działania, potencjał uzależniający oraz przede wszystkim ich siła.

Takie najczęściej spotykane leki z tej piątki działań dodaję :
- przeciwlękowe - Bromazepam (Lexotan, Sedam), alprazolam (Zomiren, Alprox, Afobam, Neurol, Xanax), czasem takie "babskie słabsze jak Signopam czy Oxazepam
- nasenne - estazolam i nitrazepam, Rohypnol wycofano, obecnie pochodne BDZ takie jak zolpidem
- przeciwdrgawkowe - klonazepam (Clonazepamum, Rivotril), diazepam (Relanium)
- rozluźniające (tetrazepam - Myolastan, Tetraratio)
- amnezyjne - (a tak napiszę dla laików lorazepam - Lorafen )

Największy potencjał uzależniający mają krótkodziałające BDZ, czyli przede wszystkim alprazolam i lorazepam, najbezpieczniejsze pod tym względem są długodziałające takie jak Relanium (diazepam).

Siłą odsyłam do tabelek, ale mówiąc krótko najsłabsze to chyba klorazepat dwupotasowy (Cloranxen, Tranxene), najsilniejsze klony i alpra.

O interakcjach niebawem ;-)
Non omnis moriar.
  • 1743 / 25 / 0
INTERAKCJE

- Wszystkie DEPRESANTY (opioidowe leki przeciwbólowe, mieszanki dwóch lub/i więcej benzodiazepin, alkohol etylowy, ketamina, leki antydepresyjne, gbl) działają synergicznie (nawzajem potęgują działanie depresyjne na OUN). Efektem tej synergii może być miła sedacja, ale także hamujący wpływ na rdzeń i utrata funkcji niezależnych jak oddychanie, więc nie będę tu rozpisywał o możliwych połączeniach, bo każdy jest na takie inaczej narażony. Jeżeli już idziecie tą drogą zaczynajcie od możliwie małych dawek i wiadomo zasada 3 x know. Przedawkowanie depresantów może wywołać też reakcje paradoksalne jak pobudzenie, agresję, akatyzję, niezborność ruchową itd.

- STYMULANTY (b-ketony, pochodne fenyloetyloaminy, kokaina) - jakoż benzo nie działają antydepresyjnie (na serotoninę) to zażycie ich wraz ze stymulantami nie kumuluje się tzn. każde idzie inną drogą. Stymulanty mają na celu głównie zwiększenie poziomu dopaminy, benzo zwiększają powinowactwo układu GABA. Mimo to rozsądne dawki benzo dobre są na sprawy związane z zażycie stymulantów (bezsennośc, tachykardia, zejście na drugi dzień), dawki tak samo osobnicze.

- PSYCHODELIKI I DYSOCJATY - benzo niepotrzebne do miksów (bo po co?) no ewentualnie do zbicia tzw. Bad tripa

- Nie podawać z lekami zwiotczającymi mięśnie
- Najlepiej nie mieszać z lekami na padaczkę ze stabilizatorów (BDZ wzmacniają działanie karbamazepiny, po połączeniu z depakiną może dojść do efektu odwrotnego niż zamierzony czyli padaczki. Ewentualnie słabe benzo z karbą/walpronianami.
- Benzo podbijają działanie neuroleptyków (np. Diazepam + Chlorprothixen tzw. farmakologiczny kaftan bezpieczeństwa ;-) )

P.S. Każdy w miare ogarnięty niech dopisuje swoje na temat Benzo dla kolejnych pokoleń wyzutych z emocji :gun: potem jakoś się to w spójny zlepek z Dzielnicowym sklei :-)
Non omnis moriar.
  • 1709 / 11 / 0
Zainteresował mnie ten "farmakologiczny kaftan bezpieczeństwa", na czym on ma polegać? Wiem, że tak mówią na haloperidol ale nie zauważyłem po nim czegoś co by można nazwać "farmakologicznym kaftanem bezpieczeństwa".
  • 1743 / 25 / 0
O to chodzi, że jak na przykład na zimno odstawisz w uzależnieniu krzyżowym alkohol i mocne benzo, to może Tobą aż rzucać, podaje się wtedy mieszankę diazepamu z neuroleptykiem, żeby człowiek był przyjebany i nie wyrządził sam sobie i otoczeniu krzywdy - tak w skrócie :)
Non omnis moriar.
  • 74 / 2 / 0
Co do przykładów benzo to do przeciwlękowych dodałbym klona (wiem, że jest już w przeciwdrgawkowych ale działanie przeciwlękowe też ma konkretne) , a do nasennych i amnezyjnych dormicum (midazolam) i signopam (temazepam). Signopam tylko do nasennych. W interakcjach można by wydzielić oddzielny punk dla benzo + alko. No i jeszcze dopisać, które z benzo są dostępne w szkle (czyli rolki, klony, mida i chyba tranxene)
  • 669 / 10 / 0
Takie najczęściej spotykane leki z tej piątki działań dodaję :
- przeciwlękowe - bromazepam (Lexotan, Sedam), alprazolam (Zomiren, Alprox, Afobam, Neurol, Xanax), czasem takie "babskie słabsze jak Signopam czy Oxazepam
- nasenne - Estazolam i Nitrazepam, Rohypnol wycofano, obecnie pochodne BDZ takie jak Zolpidem
- przeciwdrgawkowe - klonazepam (Clonazepamum, Rivotril), diazepam (Relanium)
- rozluźniające (Tetrazepam - Myolastan, Tetraratio)
- amnezyjne - (a tak napiszę dla laików Lorazepam - Lorafen )
Może tam gdzie podajesz nazwę substancji warto by zrobić linka do wątku głównego dt. tej substancji?
Rozpad termiczny alkaloidów maku lekarskiego, prawda czy mit?
Vexilla regis prodeunt inferni
  • 1743 / 25 / 0
Skoro zacząłem, żeby rozwijać dział FAQ zrobimy jeszcze tak - jeżeli ktoś ma ogólne pytanie dotyczące benzodiazepin, nich pisze je w kolorze czerwonym, natomiast administracja/moderacja oraz osoby kompetentne jak i normalni użytkownicy znający się na rzeczy udzielać będą konkretnej odpowiedzi.
Co do opisu ogólnego benzo dodam w wolnej chwili odnośniki :)
Non omnis moriar.
  • 1141 / 9 / 0
Ten Rohypnol co można u nas kupić to jaki ma kraj pochodzenia?
  • 74 / 2 / 0
Po szybkim przestudiowaniu angielskiej wiki to jeżeli jest to orginalny rohypnol to najprawdopodobniej jest z niemiec a jeżeli to generyk to z niemiec lub japoni (w co wątpię). W innych krajach jest nielegalny lub objęty kontrolą jak opioidy czy Ritalin na przykład. Można go dostać jeszcze w francji ale wyłącznie od psychiatry i w opakowaniu jest tylko 7 tabletek. Nazwy niemieckich generyków Fluninoc, flunitrazepam ratiopharm, flunitrazepam neuraxpharm (z angielskiej wiki)
Fluninoc (D), Guttanotte (A), Rohypnol (D, A, CH), Somnubene (A) sowie einige Generika (D) (a to z niemieckiej, nie mam pojęcia co oznaczają te literki przy nazwach)
  • 766 / 133 / 6
Zapewne kraje w których można je kupić. D - Niemcy, A - Austria, CH - Szwajcaria.
Harm reduction i rozsądek sposobami na to, drogi użytkowniku substancji psychoaktywnych, byś cieszył się pełnią efektów swych specyfików przez całe życie.

ZERO TOLERANCJI DLA TOLERANCJI!
Zablokowany
Posty: 108 • Strona 1 z 11
Newsy
[img]
Marihuana w coffee shopach zawiera pestycydy, metale ciężkie i patogeny – wykazały badania

Marihuana w coffee shopach przez całe dekady była uznawana za produkt wysokiej jakości. Jednak od wielu lat jakość suszu dostępnego w pół-legalnym obrocie pozostawia wiele do życzenia. W głównej mierze wynika to z tego, że zioło sprzedawane w coffee shopach pochodzi z szarej strefy lub wręcz z czarnego rynku gdzie nie funkcjonują żadne normy co do jakości produktu i jego czystości pod względem zawartości patogenów, metali ciężkich etc. Gdy przebadano próbki suszu sprzedawanego w holenderskich konopnych kawiarniach, okazało się, że zawiera on wiele szkodliwych związków, które mają negatywny wpływ na zdrowie użytkowników.

[img]
Polska spółka ma zgodę na import dużej ilości marihuany medycznej

THC Pharma - spółka zależna od Cannabis Poland - otrzymała z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pięć pozwoleń na zsumowaną ilość 249,99 kg na import do Polski surowca farmaceutycznego jakim jest marihuana medyczna.

[img]
Nadużywanie marihuany zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu m.in. z powodu raka płuca [BADANIE]

Osoby wymagające hospitalizacji z powodu nadużywania marihuany są bardziej zagrożone przedwczesnym zgonem w ciągu kolejnych pięciu lat – wynika z badań prowadzonych w Kanadzie, które opisano na łamach JAMA Network Open.