Wenlafaksyna


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[] CN(C)CC(C1=CC=C(C=C1)OC)C2(CCCCC2)O

Nazwa generyczna

Efevelon SR, Alventa, Axyven, Efectin ER, Faxigen XL, Faxolet ER, Jarvis, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velafax, Velaxin, Venlectine

Inne nazwy substancji

1-[2-(dimetyloamino)-1-(4-metoksyfenylo)etylo]cykloheksanol


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/wenlafaksyna

Informacje ogólne

Lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Poprzez zahamowanie wychwytu zwrotnego tych neuroprzekaźników, zwiększa ich stężenie w mózgu. Wpływ na noradrenalinę jest silniejszy w przypadku stosowania dawki większej lub równej 150 mg. W dawkach powyżej 375 mg na dobę dochodzi do hamowania wychwytu zwrotnego dopaminy (Fenli et al., 2013; Muneoka et al., 2009). Tak duże dawki wenlafaksyny nie są zalecane przez producenta.

Opracowania naukowe

Stosowanie wenlafaksyny w dawkach podzielonych

– opis kazuistyczny

Autor: Łukasz Święcicki

Źródło: PSYCHIATR. PSYCHOL. KLIN 2015, 15 (1), p. 41–44

Czytaj: PDF
Stosowanie wenlafaksyny w dawkach większych niż 225 mg na dobę.

Bilans ryzyka i korzyści

Autor: Łukasz Święcicki

Źródło: PSYCHIATR. PSYCHOL. KLIN. 2014, 14 (3), p. 213–217

Czytaj: PDF

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Wenlafaksyna jest w medycynie stosowana w leczeniu depresji (zwłaszcza z zahamowaniem) i zapobieganiu jej nawrotom, leczeniu zaburzeń lękowych (uogólnionych, obsesyjno-kompulsywnych i lęku napadowego), fobii społecznej oraz agorafobii.

Zastosowanie rekreacyjne

Wenlafaksyna nie jest stosowana rekreacyjnie, aczkolwiek u niektórych osób z ADHD/ADD może stanowić ww leczeniu niejako alternatywę dla stymulantów, poprawiając zdolność skupienia uwagi oraz pomagając w powstrzymywaniu się od zachowań impulsywnych.

Inne zastosowania

Wenlafaksyna jest niekiedy stosowana w leczeniu ADHD/ADD jako alternatywa dla stymulantów. Bywa też stosowana przez osoby otyłe celem zmniejszenia apetytu.

Wskazania pozarejestracyjne obejmują głównie zespoły bólowe, takie jak m.in. bólowa polineuropatia cukrzycowa, neuralgie oraz neuropatie w obrębie twarzy, a także fibromialgia.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Wenlafaksyna jest przyjmowana doustnie w postaci tabletek / kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, raz na dobę. Dawka początkowa wynosi 37,5 lub 75 mg na dobę. Przeciętna dawka lecznicza wynosi od 75 do 225 mg, a za dawkę maksymalną przyjmuje się 375 mg/dobę.

Najczęstsze działania niepożądane obejmują m.in. nudności, biegunkę, nasilone pocenie się, spadek apetytu, poszerzenie źrenic, bezsenność, a także związane z działaniem noradrenergicznym podniesienie ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Działania niepożądane zwykle ustępują po ok. 3 tygodniach leczenia.

Wenlafaksyna w połączeniu z innymi środkami serotoninergicznymi lub po przedawkowaniu może wywołać groźny dla życia zespół serotoninowy. Dodatkowym niebezpieczeństwem w przypadku przedawkowania jest negatywny wpływ ana układ krążenia.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Wenlafaksyna jest substancją czynną następujących leków na receptę: Alventa, Axyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Olwexya, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Tonpular PR, Velafax, Velaxin ER.

Na czarnym rynku (głównie w Internecie) istnieją oferty sprzedaży antydepresantów, w tym wenlafaksyny.

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Wenlafaksyna, podobnie jak inne leki z grupy SNRI nie powoduje uzależnienia, jednak nagłe jej odstawienie (zwłaszcza po dłuższym okresie leczenia) często prowadzi do wystąpienia objawów odstawienia, takich jak m.in. pogorszenie nastroju, bóle i zawroty głowy, nudności, parestezje (w tym charakterystyczne ,,brain zapsy ) czy bezsenność. Z tego powodu lek należy odstawiać stopniowo.

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Wenlafaksyna nie jest w Polsce substancją kontrolowaną, jednak dostępna jest wyłącznie na receptę.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

SNRI: Wenlafaksyna (Effexor, Efectin, Faxigen) - Wątek ogólny

Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia

Moderator: Leki

Posty: 1971 Strona 1 z 198

oon

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 83 / 2 / 0

Witam!
Nie znalazłem wątki ogólnego o tym specyfiku a więc go zakładam.
Łykam wenlafaksyne 3 tydzień i jestem jak na razie średnio zadowolony.
Biorę na deprechę i fobię społeczna. Najpierw dostałem od lekarza Alvente 28 tabs. 37,5mg za friko (o przedłużonym uwalnianiu). Brałem 2 tabsy dziennie (rano i wieczorem). W pierwszym tygodniu skutki uboczne: zaburzony sen, ziewanie, pocenie się w nocy, nasilone lęki, obniżone libido, ejakulacja opóźniona. W pierwszym tyg. przyjmowałem zolpidem 5mg-20mg na noc. W 2tyg sytuacja się poprawiła, lepszy nastrój, trochę się wyluzowałem, jednak dalej problem z pewnościa siebie i energia do robienia czegokolwiek. Po 2 tygodniach ponownie wybrałem się do lekarza, dostałem kolejne 2 opakowania tym razem Venlactine bo okazało się że od 1 grudnia Alventa nie jest już refundowana i na sen Cloranxen (klorazepan), of top: nie czułem żadnego działania po 40mg ( to w ogóle benzodiazepina jest ?).
Venlactine (retard) 28 tabs. 37,5 mg wypisany na "P" kosztuje w mojej ulubionej aptece (najtańszej) :P 15zł za op. czyli grosze. (w innych jest po 18-20zł). Psychiatra zwiększył mi dawke do 3 tabletek (1 rano, 2 wieczorem). Ale ja biore 2 rano i 2 wieczorem czyli w sumie 150mg/d.
A co wy sadzicie o tym leku? Piszcie jak długo bierzecie/braliście, w jakich dawkach, czy wcześniej jakieś inne depresany były? Na co braliście i czy pomogło ?
Wikipedia o wenlafaksynie.
Ostatnio zmieniony 25 października 2018 przez misspill, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zmiana nazwy topicu.

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 622 / 5 / 0

Ale skoro to tabsy o spowolnionym uwalnianiu to po chuj brać 2x dziennie?

Bo np. Effectin ER (też o spowolnionym) bierze się raz dziennie - RANO.

Lekarz jest niedojebaną cipą IMO i nie zna się na lekach. Sama Pani Profesor od Technologii Postaci Leków przyznała, że to my, farmaceuci jesteśmy mądrzy, a lekarze to debile bo nie znają się na lekach, dawkowaniu, interakcjach itp. Bardziej na chorobach.

P.S.
Sorry, za wulgaryzmy.

Izraelski naukowiec twierdzi, że Mojżesz był odurzony gdy rozmawiał z Bogiem

W Biblii nie brakuje intensywnych momentów – a to krzewy stają w ogniu, pioruny biją z niebios, głośne symfoniczne dźwięki wiodą proroków i świętych do intruzji sacrum. Mojżesz przeżył kilka doświadczeń podczas których zetknął się z bogiem w wyrazisty zmysłowo sposób. Ale czy zwyczajnie doświadczał tych rzeczy, czy też będąc w zmienionym stanie świadomości?

NOWA SÓL. Radny miasta podejrzany o posiadanie narkotyków. - Nie czuję się przestępcą - podkreśla

Posiadanie środków odurzających w postaci marihuany – taki zarzut usłyszał nowosolski radny z klubu PiS Jacek Stronka. – Wystąpiłem o zawieszenie mnie w partii. Nie chciałbym nikomu zaszkodzić – mówi radny.

 

Rejestracja: 2007
  • 1444 / 1 / 0

Czy przy tym leku wolno brać stymulanty/czy one przy tym działają jak powinny?

oon

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 83 / 2 / 0

kilka dni/tyg. temu ostawiłem venlectine, nagle, z dnia na dzień bez zmniejszania dawki. Stwierdziłem, że potrzebuję zmiany leku na taki, który reguluje sen (wenlafaksyna go zaburza). Po 2 dniach od odstawienia pojawiły się następujace nieprzyjemne efekty: najpierw niezwykłe sny (najpierw zajebisty LD a po przebudzeniu się i stwierdzeniu, że pośpię jeszcze troche - koszmar, sen homoseksualny :P), potem bezsenność (po 2h snu na dobę max.), dreszcze, pocenie się, jakby nagłe uderzenie krwi do mózgu, wrażenie, że zaraz zemdleję, paradoksalnie pobudzenie i chęć do sprzątania (zupełnie jak po amf). Po kilku dniach męczarni wróciłem do małej dawki wenly (1 tabs/d), żeby pozbyć się negatywnych efektów. Wszyskie objawy zniknęły jak ręką odjął. Od kilku dni nie biorę, czuję się w miarę dobrze (brak
w/w objawów, brak depresji, bez fobii społecznej ale dalej problem z pewnością siebie) chociaż nie tak jakbym chciał dlatego teraz poluję na moklobemid ;)

 

Rejestracja: 2007
  • 51 / / 0

Ja biore wenlafaksyne juz drugi miesiąc ale jestem niezadowolony:/ Teraz jest to dawka 75 mg efectin er rano. Prawie wcale na mnie nie działa mam takie wrażenie.. Strasznie spadł próg odoprności na alkohol... upiłem sie ostatnio 3 browarami( chociaż jestem teraz ekonomiczny 2 piwka i do domu:D) Funkcje seksualne w normie. Nadal jestem zamulony i nic mi sie nie chce załamka.
Trochę pomogło na samoocene ale naprawde troszeczkę. Generalnie nie zauważyłem wiekszych efektów pozytywnych jak i negatywnych zupełnie jak bym łykał witamine C hehe:P Więc powoli przeżucam sie na paroxetyne brałem już ją wcześniej działa przynajmniej %-D

Paroxetyna > Wenlafaksyna IMO!

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 434 / 3 / 0

Katujecie ciągle te SSRI/SNRI i narzekacie na efekty uboczne, że to, że tamto, a przecież jest tyle zajebistszych leków, które mają skuteczność podobną do SSRI/SNRI, z tym, że mają o połowę mniej działań nieporządanych.

Np. trazodon. Działanie podobne do SSRI, z dodatkiem blokowania rec. serotoninergicznych, co powoduje praktycznie zero objawów ubocznych przy rozpoczęciu leczenia. Dodatkowo zajebiste działanie na sen (większość leków antydepr. pierdoli strukturę snu). Zresztą polecam zagłębić się w lekturę (PDF):

http://server.activeweb.pl/wwwfiles/pol ... rafia1.pdf

Jutro (a właściwie dziś) to będę brał.

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 14 / / 0

Jak jest z tymi stymulantami przy braniu Wenlafaksyny?

 

Rejestracja: 2008
  • 63 / 1 / 0

Biore Efectin ER 6 dzien i jest zajebista poprawa, brak lekow, fobii spolecznej, nie zamula.

Nieznaczny spadek libido, ktory pewnie bedzie jeszcze postepowal, ale ogolnie bardzo polecam, warty swojej ceny (biore 75mg/d)

 

Rejestracja: 2008
Użytkownik nieaktywny
  • 85 / / 0

raczej placebo, snri nie dziala w ciagu 6 dni...

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 685 / 4 / 0

Sorry za post pod postem, ale w tym dziale pisze ostatnio prawie tylko ja, a chce, zeby ktos widzial, ze jest cos nowego.
A wiec wracajac do wypowiedzi Codeina:
Działanie podobne do SSRI, z dodatkiem blokowania rec. serotoninergicznych
Nie wiem jak wy, ale ja po tym juz kurwa nic nie rozumiem. Chyba receptory serotoninergiczne nie powinny byc blokowane, bo inaczej jaki sens ma zwiekszanie poziomu serotoniny w mozgu? Zreszta w tym artykule, do ktorego podal link Codeine, z tego co wczoraj patrzylem tez nie jest to jasno opisane i tak jakby sami opracowujacy ludzie nie bardzo wiedzieli, dlaczego to ma niby pomoc.

Im bardziej sie zglebiam w tajniki antydepresantow, tym wieksze mam wrazenie, ze w tej kwestii medycyna stoi na conajwyzej kiepskim poziomie. Wszedzie tylko przypuszczenia, wiekszosc rzeczy jest w ogole niezbadanych zbytnio i wszystko opiera sie na domyslach.

W przypadku chorych na depresje / fobie wiecej serotoniny = powrot do normalnosci, tak? A wiec dlaczego wieksza jej ilosc zaburza funkcje seksualne? W wiekszosci artykulow tlumaczone jest to tym, ze wlasnie wieksza ilosc serotoniny w mozgu powoduje te dysfunkcje. No ale przeciez przed ta cholerna depresja funkcje seksualne byly normalne! Wiec o co w tym wszystkim chodzi?

To wszystko jest chyba jednak o wiele bardziej skomplikowane i nie da sie sprowadzac wszystkiego do prostej postaci typu wiecej serotoniny = lepsze samopoczucie i w ogole wszystko ok. Chyba tutaj role odgrywaja jeszcze obszary mozgu, w ktorych ilosc neuroprzekaznika zwieksza sie i jeszcze wiele innych rzeczy.

Jak sie myle to mnie poprawcie, nie mam przeciez praktycznie zadnego pojecia o chemii i biologii, ale odnosze takie wlasnie wrazenie.

Update: nie mowiac juz o tym, ze dobor leku nawet z tej samej kategorii (SSRI) to kompletna loteria - na jednych dziala tak, na innych przeciwnie. Czy to az takie kosztowne zrobic badania na sporej grupie osob i porownac wszystkie zaleznosci, zeby pozniej wysnuc z tego jakies wnioski? Przeciez takich badan jest w cholere, dlaczego antydepresanty sa traktowane po macoszemu...
Posty: 1971 Strona 1 z 198
Wróć do „Antydepresanty”
Na czacie siedzi 171 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości