Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.
ODPOWIEDZ
Posty: 2 • Strona 1 z 1
  • 1 / / 0
Bukiew - owoc roślin z rodzaju Buk (Fagus L.);. Jest to trójgraniasty, brązowy orzeszek, pojedynczy lub zebrany po 2–3 w zdrewniałej okrywie (kupuli). Buk owocuje zazwyczaj co 5-8 lat. Zbiór bukwi rozpoczyna się, gdy orzeszki dojrzeją i zaczynają opadać z drzew, najczęściej w październiku.

Surowe orzechy zawierają alkaloid faginę, która w większych ilościach ma działanie halucynogenne i toksyczne.

Orzechy spożywane są przez zwierzęta, a po wyprażeniu, także przez ludzi. Fagina bowiem szybko rozkłada się w wysokiej temperaturze.

Krzysztof Kluk w Dykcjonarzu roślinnym z 1808 roku podaje, że surowe orzeszki buczynowe spożywane były w Małopolsce. Wywoływały oszołomienie i zawroty głowy.

Działanie faginy porównywane jest także do alkoholu. Objawy to zawroty głowy, senność, uczucie "otępienia" lub "oszołomienia", ale także nudności, bóle brzucha i biegunka.

Dokładne dawkowanie nie jest znane, ale szacuje się, że spożycie kilkudziesięciu orzechów u dorosłego człowieka może wywołać zauważalne objawy.

A wy macie jakieś doświadczenia z bukwią? Zapraszam do dyskusji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 1 / / 0
Fagina i jej halucynogenne efekty brzmią intrygująco, ale prażone orzechy wydają się bezpieczniejsze. PolyTrack
ODPOWIEDZ
Posty: 2 • Strona 1 z 1
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Newsy
[img]
THC i rozwój mózgu nastolatków – co pokazują najnowsze badania?

Używanie marihuany może prowadzić do ścieńczenia kory mózgowej u nastolatków – wynika z najnowszego badania prowadzonego przez Gracielę Piñeyro i Tomáša Pausa, naukowców z CHU Sainte-Justine oraz profesorów Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Montrealu. Współpraca dwóch laboratoriów badawczych, korzystających z uzupełniających się podejść, wykazała, że THC – czyli tetrahydrokannabinol, substancja aktywna w konopiach – powoduje kurczenie się arborescencji dendrytycznej, czyli „sieci anten” neuronów, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji między nimi. Skutkuje to zanikiem (atrofią) pewnych obszarów kory mózgowej – co jest szczególnie niepokojące w wieku, w którym mózg się rozwija.

[img]
Narkotyki w bloku rysunkowym dla dzieci. Z piłkarzami reprezentacji Polski na okładce

Wrocławskie służby znalazły je w paczkach kurierskich

[img]
Marynarka wojenna Salwadoru skonfiskowała ponad 6 ton kokainy

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, ogłosił w piątek przejęcie 6,3 tony kokainy i aresztowanie 17 podejrzanych handlarzy narkotyków podczas czterech „bezprecedensowych” operacji marynarki wojennej kraju na Oceanie Spokojnym.