Istnieje zależność między dostępnością receptora D2 / D3 w prążkowiu lewym a inteligencją werbalną
https://www.semanticscholar.org/paper/T ... 124c4e5c9c
Niedobór Jodu jest silnie związany z obniżeniem IQ
https://www.semanticscholar.org/paper/I ... 325688279a
Zaobserwowano istotne korelacje między objętością przodomózgowia, powierzchnią korową i obszarem modzelowatym oraz między każdą miarą mózgu a obwodem głowy. Nie stwierdzono istotnej korelacji między IQ a jakimkolwiek pomiarem mózgu lub obwodem głowy. Wyniki te wskazują, że: 1) objętość przodomózgowia, powierzchnia korowa i obszar modzeli są podobne u bliźniąt MZ; i 2) te miary mózgu są ściśle skorelowane ze sobą iz obwodem głowy, ale nie z IQ u młodych, zdrowych dorosłych.
https://www.semanticscholar.org/paper/B ... 10d94f07bf
Po 6 miesiącach wyniki PIQ i FSIQ w grupie biorącej MPH było wyższe.
https://www.semanticscholar.org/paper/E ... 13ec125afd
Schizofrenia w początku dorosłego życia jest związana z wystąpieniem deficytu intelektualnego.
https://www.semanticscholar.org/paper/I ... 52e6c10b52
Ołów szkodzi na inteligencję u dzieci
https://www.semanticscholar.org/paper/L ... 120ed99b94
Inteligencja ewoluowała wiele razy niezależnie od kręgowców. Przypuszcza się, że naczelne, słonie i walenie są bardziej inteligentne niż ssaki niższe, wielkie małpy i ludzie bardziej niż małpy, a ludzie bardziej niż wielkie małpy. Właściwości mózgu uznane za istotne dla inteligencji to (absolutny lub względny) rozmiar mózgu, kory mózgowej, kory przedczołowej i stopnia encefalizacji. Jednakże czynniki, które lepiej korelują z inteligencją, to liczba neuronów korowych i prędkość przewodzenia, jako podstawa zdolności przetwarzania informacji. Ludzie mają więcej neuronów korowych niż inne ssaki, choć tylko marginalnie więcej niż wieloryby i słonie. Wyjątkowa inteligencja ludzi wydaje się wynikać z połączenia i wzmocnienia właściwości występujących u naczelnych innych niż ludzie, takich jak teoria umysłu, imitacja i język, a nie z „unikalnych” właściwości.
https://www.semanticscholar.org/paper/E ... d1540d46a7
BMI a IQ
https://www.semanticscholar.org/paper/E ... e74cc9f427
Odkryliśmy, że regiony mózgu, w których siła FC jest istotnie skorelowana z wynikami wywiadu, były rozmieszczone w płatach czołowym, ciemieniowym, potylicznym i limbicznym. Analiza krokowej regresji liniowej ujawniła również, że FC w obrębie płata czołowego oraz między czołowymi i tylnymi obszarami mózgu były ważnymi czynnikami predykcyjnymi różnic w inteligencji. Odkrycia te potwierdzają widok sieci na inteligencję, jak sugerowano w poprzednich badaniach. Co ważniejsze, nasze odkrycia sugerują, że aktywność mózgu może być istotna dla różnic w inteligencji nawet w stanie spoczynku i przy braku wyraźnego popytu poznawczego.
https://www.semanticscholar.org/paper/B ... 3f71674028
Najlepszym dopasowaniem cech mózgu i stopni inteligencji u ssaków jest połączenie liczby neuronów korowych, gęstości upakowania neuronów, odległości między neuronami i prędkości przewodzenia aksonów - czynników, które określają ogólną zdolność przetwarzania informacji (IPC), co odzwierciedla ogólna inteligencja. Najwyższe IPC można znaleźć u ludzi, a następnie małpy wielkie, małpy Starego Świata i Nowego Świata. IPC waleni i słoni jest znacznie niższy z powodu cienkiej kory mózgowej, niskiej gęstości upakowania neuronów i niskiej prędkości przewodzenia aksonów. Natomiast ptaki korwidowe i psittacid mają bardzo małe i gęsto upakowane neurony mleczne i stosunkowo wiele neuronów, które, pomimo bardzo małych objętości mózgu, mogą wyjaśniać ich wysoką inteligencję. Ewolucja języka syntaktycznego i gramatycznego u ludzi prawdopodobnie posłużyła jako dodatkowy wzmacniacz inteligencji, co mogło mieć miejsce w ptakach śpiewających i psittacids w sposób zbieżny.
https://www.semanticscholar.org/paper/N ... 5eef2c26bd
W jaki sposób najefektywniej długoterminowo zwiększyć przewodnictwo i gęstość neuronów?
https://www.lundbeck.com/upload/pl/file ... posoby.pdf
https://biotechnologia.pl/biotechnologi ... eina,13787
W latach 80’ profesor Marian Diamond z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley postanowiła porównać stosunek liczby komórek glejowych do neuronów występujących w korze mózgu naukowca. Próbą kontrolną były preparaty wyizolowane z mózgów 11 mężczyzn, które w rezultacie okazały się mieć niższy stosunek gleju do neuronów niż te pochodzące z mózgu Einsteina. Komórki glejowe zaopatrują mózg w substancje odżywcze, przyczyniają się do wytwarzania neuroprzekaźników oraz osłonki mielinowej. Sposób przeprowadzenia badań przez Diamond został skrytykowany przez niektórych badaczy
Eksperyment skrytykowano bo nagle okazaloby sie, ze kilka pogladow trzeba zweryfikowac.
Zreszta co ja tam wiem :-)
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
Dizocilpina ma ogromny potencjał do wykorzystania w badaniach nad zwierzęcymi modelami schizofrenii. W przeciwieństwie do agonistów dopaminergicznych, którzy naśladują tylko pozytywne objawy schizofrenii, pojedyncze wstrzyknięcie dizocilpiny skutecznie modelowało zarówno pozytywne, jak i negatywne objawy schizofrenii [10]. Inne badanie wykazało, że chociaż powtarzające się niskie dawki dizocilpiny były skuteczne tylko naśladując zmiany behawioralne, takie jak lekka hiperlokomocja i zmniejszone hamowanie prepulse, powtarzane podawanie wyższej dawki naśladowało zarówno powyższe zmiany, jak i zmiany neurochemiczne występujące w pierwszym epizodzie pacjenci ze schizofrenią Wykazano, że nie tylko tymczasowe stosowanie naśladuje psychozę, ale przewlekłe podawanie zwierzętom laboratoryjnym powodowało podobne zmiany neuropatologiczne jak w schizofrenii .
Pasuje to do tego badania.
Wysoka dawka D-seryny w leczeniu schizofrenii.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3111070/
https://zagadkowcy.wordpress.com/2014/0 ... rgencyjne/
https://www.scientificamerican.com/arti ... your-mind/
https://thethirdwave.co/microdosing/lsd/
Wystarczy nic nie robić i jest się mądrzejszym, proszę bardzo.
Z tego co wiem IQ nie da się zwiększyć, można jedynie w pełni wykorzystać to co mamy.
1.Podaj jakieś źródła.
2.Uszkodzenia struktury mózgu powodują spadek IQ.
3.Regeneracja struktury lub jej chemiczna modulacja może na pewno poprawić niektóre aspekty.
np. NSI-189 poprawia pamięć, pamięć roboczą oraz funkcje wykonawcze
Tianeptyna ma wpływ na niektóre receptory opioidowe, idąc tym tokiem myślenia pomocna może okazać się:
Terapia naltreksonem w niskiej dawce - Low dose naltrexone
W sumie to sprawdziłem te dwie opcje - przez około pół roku suplementowałem 12,5 mg tianeptyny dziennie a później testowałem naltreks w niskiej dawce. Jestem zadowolony z rezultatów ale wiem, że były też inne czynniki (niefarmakologiczne) które miały wpływ na moją polepszoną sprawność intelektualną.
Musze bardziej zbadać teorię. Zgadza się. Ja mam od urodzenia amputowane EQ. (emotional)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/cognitivemarijuana.jpg)
Długotrwałe używanie marihuany może mieć wpływ na zdolności poznawcze
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mmnaswiecie.png)
Mówili: "Narkotyków to ja nie chcę". Dopóki ból stawał się nie do zniesienia
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/psyloszwajcaria.jpg)
Szwajcaria – jedyne miejsce w Europie z legalną terapią psychodeliczną
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/politie.nl_.jpg)
Narcos Holandia. Rekordowa liczba zlikwidowanych laboratoriów narkotykowych
O ponad 10 proc. wzrosła liczba zlikwidowanych laboratoriów narkotykowych – informuje holenderska policja. W 2024 r. wyeliminowano aż 167 takich przybytków. Dla porównania w Polsce w tym samym roku odkryto 85 przestępczych laboratoriów. Wzrasta też liczba składowisk nielegalnych odpadów po produkcji narkotyków, zagrażających środowisku.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/kazik.jpg)
"Bardzo lubiłem amfetaminę". Znany muzyk o narkotykach
Kazik Staszewski opowiedział o swoim doświadczeniu z narkotykami. Muzyk sporo eksperymentował z używkami.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/alcohol_vs_marijuana.jpg)
Marihuana zmniejsza pragnienie alkoholu u osób pijących dużo – Nowe badania finansowane przez rząd
Czy marihuana może pomóc osobom pijącym dużo alkoholu pić mniej? Nowe badanie przeprowadzone w USA sugeruje, że tak – i to z zaskakująco prostego powodu. Osoby, które sięgały po marihuanę tuż przed alkoholem, piły wyraźnie mniej i miały mniejsze łaknienie.